Przez kilka tygodni na naszym portalu oraz na stronach www.kronika.beskidzka.pl i www.gzc.cieszyn.pl można było wypełnić ankietę, w której padły pytania między innymi o zadowolenie z miejsca zamieszkania. Znamy już wyniki ankiet. Czego się z nich dowiedzieliśmy?
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 7153 respondentów. Ankieta miała na celu zbadanie opinii mieszkańców na temat stopnia ich zadowolenia z warunków życia oraz oczekiwanych przez nich kierunków rozwoju. Badaniem objęci zostali Czytelnicy i Czytelniczki 58 gazet lokalnych, w tym gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, które jest partnerem projektu „InForMe 2.0 – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. „Kronika Beskidzka” i “Głos Ziemi Cieszyńskiej” są członkami Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, w związku z czym o wyrażenie opinii zostali poproszeni również nasi czytelnicy.
POWIAT BIELSKI, ŻYWIECKI I BIELSKO-BIAŁA
Co się okazało? Na pytanie o zadowolenie z faktu zamieszkiwania na terenie swojej gminy aż 50 procent ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”. To bardzo dużo w porównaniu do wyników badań ogólnopolskich, gdzie takiej odpowiedzi udzieliło 21,9 proc. ankietowanych. Wracając do ankietowanych z naszego regionu: „raczej tak” odpowiedziało 28,6 ankietowanych, „raczej nie” – 9,5 ankietowanych, „zdecydowanie nie” – 2,4 proc., a „trudno powiedzieć” – 9,5 proc.
Korespondowały z tym odpowiedzi na dwa kolejne pytania. Pierwsze z nich brzmiało: „Czy chciałby pan przeprowadzić się poza gminę”? Większość mieszkańców naszego regionu odpowiedziała „zdecydowanie nie” – 38,1 proc. A na pytanie o plany na przyszłość odnośnie miejsca zamieszkania większość odpowiedziała: „Mam zamiar zostać w miejscu zamieszkania”.
Na pytanie o zainteresowanie tym, co dzieje się na terenie gminy, odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 42,9 proc. mieszkańców naszego regionu, a „raczej tak” odpowiedziało 47,6 proc. (odnotujmy, że odpowiedzi „raczej nie” udzieliło 9,5 proc. ankietowanych).
Ciekawe wiadomości przynoszą odpowiedzi na pytanie o to, co było ważne przy wyborze miejsca zamieszkania? Okazuje się, że ankietowani wskazali tu przede wszystkim możliwość znalezienia pracy oraz walory przyrodnicze, a także ciszę i spokój, ofertę spędzania wolnego czasu oraz bezpieczeństwo.
Pytani o poczucie tożsamości terytorialnej mieszkańcy Podbeskidzia w większości identyfikują się z miejscowością, w której mieszkają. Nieco mniej ankietowanych identyfikuje się z najbliższą okolicą, ale nie miejscowością. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że duża część naszych Czytelników nie identyfikuje się z żadną miejscowością, natomiast tylko bardzo niewielka część identyfikuje się ze swoją gminą.
Oceniając obszary funkcjonowania gminy nasi Czytelnicy uznali, że bardzo dobrze jest w naszym regionie z pracą i komunikacją samochodową, nieźle z czasem wolnym i bezpieczeństwem. Natomiast bardzo źle oceniono usługi medyczne i komunikację zbiorową.
W jakim kierunku powinna się rozwijać gmina? Pytani o to mieszkańcy Podbeskidzia wskazali tu na pierwszym miejscu (z dużą przewagą) atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego (parki rozrywki, baseny, boiska, ścieżki rowerowe), a na drugim gminę sprawną i funkcjonalną (szybki i sprawny transport zbiorowy, dogodne połączenia z miastem i innymi gminami, dostęp do internetu, sprawna obsługa mieszkańców w urzędzie).
Gdyby mieszkańcy Podbeskidzia, którzy wypełnili ankietę, mogli decydować o tym, które inwestycje powinna wesprzeć gmina w pierwszej kolejności, postawiliby na drogi i chodniki (na pierwszym miejscu) oraz ścieżki rowerowe (na drugim miejscu). Pozostałe inwestycje miały już znacznie mniejsze poparcie (trzy kolejne zajęły szkoły i przedszkola, place zabaw, parkingi i miejsca postojowe).
I wreszcie – na deser, choć to jak się okazuje gorzki deser: pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy ankietowanym na myśl o swojej gminie to… „gmina bez charakteru”. Dwie kolejne najczęściej wybierane opcje brzmią już na szczęście zdecydowanie lepiej: to „spokojna, bezpieczna gmina” oraz „atrakcyjna gmina pod względem możliwości spędzenia czasu wolnego”.
W naszym regionie ankiety wypełniło 66,7 proc. mężczyzn i 33,3 proc. kobiet. Jeśli chodzi o wiek dominowały osoby w przedziale 30-49 (54,8 proc). Następnie osoby w wieku 50-69 (26,2 proc.), 19-29 (14,3 proc.), 70 i więcej (4,8 proc.).
POWIAT CIESZYŃSKI
Jaki obraz regionu wyłania się z wypełnionych ankiet? Na pytanie, czy jest pan/-i zadowolony/-a z tego, że mieszka na terenie danej gminy, 31,4 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 43,1 proc. „raczej tak”. Zdecydowanie niezadowolonych z życia w danej gminie jest 5,9 proc. ankietowanych mieszkańców. Tyle samo – 5,9 proc. osób – chciałoby się zdecydowanie przeprowadzić do innej gminy, a 35,3 proc. zdecydowanie nie. Wygląda więc na to, że cieszyniakom dobrze żyje się w gminach, gdzie mieszkają. Respondenci z naszego regionu są też zainteresowani wszystkim, co związane z ich miejscem zamieszkania. Na pytanie, „czy interesujecie się państwo tym, co dzieje się na terenie waszej gminy”, 51 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 43,1 proc. „raczej tak”.
Organizatorzy ankietowego badania chcieli też wiedzieć, na ile ważne były dla naszych Czytelników konkretne kryteria wyboru obecnego miejsca mieszkania. W kolejności – od tych najważniejszych – wygląda to następująco: walory przyrodnicze; możliwość znalezienia pracy; bliskość rodziny i znajomych; bliskość punktów usługowych; oferta spędzania wolnego czasu; cisza, spokój, z dala od miasta; bezpieczeństwo; społeczność lokalna; cena nieruchomości. Na samym końcu znalazło się: prestiż okolicy oraz pozytywne opinie o gminie.
Jeśli chodzi o poczucie tożsamości terytorialnej to prawie 30 proc. respondentów identyfikuje się ze swoją miejscowością zamieszkania, a 15 proc. identyfikuje się z najbliższą okolicą.
Co ciekawe, gdyby ankietowani mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego mieli sami decydować o rozdziale dodatkowych środków finansowych to najchętniej wsparliby inwestycje dotyczące dróg i chodników, parkingów oraz miejsc postojowych, ścieżek rowerowych. Na samym końcu najczęściej wymieniane były inwestycje z zakresu infrastruktury komunalnej – domy ludowe czy świetlice.
Ciekawych odpowiedzi udzielili nasi Czytelnicy na pytanie o pierwsze skojarzenie, przychodzące na myśl o „swojej” gminie. Najwięcej respondentów wskazało „gmina bez charakteru” i… „spokojna, bezpieczna gmina”. Natomiast najmniejszej liczbie osób ankietowanych jako pierwsza myśl o ich gminie przychodzi skojarzenie „gmina z wysoką dostępnością usług publicznych”.
Ankietę w przeważającej części wypełniły mieszkanki Śląska Cieszyńskiego – 62,7 proc. Mężczyźni stanowili 37,3 proc. respondentów. Jeśli natomiast mowa o kryterium wieku, największą liczbę ankiet uzupełniły osoby w przedziale 30-49 lat (52,9 proc.) oraz 50-69 lat (21,6 proc.). Na trzecim miejscu znalazły się osoby w wieku 19-29 lat (19,6 proc.), na czwartym 0-18 lat (3,9 proc.), na ostatnim mieszkańcy 70+ (2 proc.).
Jak się mają wyniki ankiet mieszkańców Śląska Cieszyńskiego do odpowiedzi ogólnopolskich? W Polsce zdecydowanie zadowolonych z miejsca zamieszkania jest łącznie 17,2 proc. osób, a „raczej zadowolonych” – 34,5 proc. Zdecydowanie niezadowolonych z mieszkania w danej gminie – na tle całego kraju – jest 12,6 proc., a 17,2 proc. respondentów zdecydowanie chciałoby się wyprowadzić z obecnego miejsca zamieszkania. Z kolei 48,4 proc. Polaków identyfikuje się ze swoim miejscem zamieszkania.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.
Zróbcie taką ankietę w gminie Bystra-Sidzina
Tego musi nie chcieć już samorząd gminny.
A może by sie lokalna “rodzina” ucieszyła że ktoś ich wspomniał , a zapomniałem ,tu wszystko ściśle tajne 🙁
W rodzinie tajemnica musi być, po co się dowiedzieć że gdzieś na zdjęciu jest skaza.
Albo że gdzieś skazy nie ma 😉
Musieliby na zdjęciach ciągle w uścisku być a tak ciągle się nie da żyć.