Wydarzenia Bielsko-Biała

ZUS zaprasza osoby z niepełnosprawnościami

Fot. z arch. ZUS

Już w najbliższą środę 25 września w Bielsku-Białej oraz dzień później (26 września) w Żywcu bielski oddział Zakład Ubezpieczeń Społecznych  zorganizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W trakcie spotkań i prelekcji osoby te będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS, instytucji z nim współpracujących oraz lokalnych organizacji, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

W Bielsku-Białej spotkanie obywać się będzie w Książnicy Beskidzkiej, natomiast w Żywcu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Kopernika 77. Obu wydarzeniom przyświecać będzie hasło „Tacy sami, bez barier”
Spotkanie w Bielsku-Białej rozpocznie się o 9.00 i potrwa do 14.00. W tym czasie na odwiedzających czekać będą prelekcje dotyczące działań PFRON w kwestii dostępności instytucji dla osób z różnymi potrzebami, będzie można też uzyskać informacje na temat ulgi i uprawnienia dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. ZUS przedstawi informację na temat świadczeń udzielanych przez ZUS, a także swojej 90-letniej historii. O tym jak wspierać swoje zdrowie psychiczne w codziennym życiu opowie lekarz psychiatra. Zainteresowane osoby będą mogły również skorzystać z indywidualnych porad ekspertów NFZ, ZUS, Urzędu Miejskiego, Urzędu Skarbowego, MOPS, PCPR, PUP, PZERiI, Rady Seniorów, a także pracowników Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – czytamy w materiałach promujących wydarzenie. Na koniec – zapowiadają organizatorzy – dla odwiedzających przygotowano spektakl „ Widełek” grupy teatralnej WTZ „Jesteś potrzebny” Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Teatr Grodzki”.

Z kolei w Żywcu (26 września) Dzień Osób z Niepełnosprawnością rozpocznie się 11.00 i potrwa również do 14.00. Na uczestników czekać będą stoiska eksperckie pracowników ZUS, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, PCPR, PUP, NFZ, Urzędu Skarbowego, PZERiI, MOPS oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej. Uczestnicy w trakcie indywidualnych rozmów i konsultacji będą mogli poruszyć zagadnienia i tematy, które najbardziej ich interesują, dowiedzieć się jakiego wsparcia i pomocy mogą oczekiwać i jakie należy złożyć dokumenty, aby o taką pomoc się ubiegać.

– Tytuł naszego wydarzenia „Tacy sami, bez barier” nie jest przypadkowy. Każdy z nas w swoim życiu napotyka różne bariery. W pierwszym skojarzeniu przychodzą nam do głowy te fizyczne, przeszkody architektoniczne, to dlatego, że najłatwiej je zobaczyć. Są one też najczęściej poruszanym tematem w kontekście osób z niepełnosprawnością. To bardzo ważny rodzaj barier, ale nie jedyny, bo jest ich znacznie więcej. Bariery mogą być kulturowe, społeczne czy światopoglądowe, a także sposób, w jaki postrzegamy i oceniamy siebie i innych. – Tymczasem – mimo różnic – jako ludzie jesteśmy tacy sami – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

google_news