W Żywcu aż cztery lata trzeba było czekać na kolejną edycję budżetu obywatelskiego.
Po raz pierwszy wprowadzono go w 2015 roku. Było przy tym sporo pretensji i kontrowersji. Władzom miasta zarzucono, że nie był dopracowany regulamin. W styczniu 2016 roku burmistrz Żywca Antoni Szlagor deklarował, że w 2017 roku będzie kolejna edycja budżetu lepiej dopracowana. Nie było jej jednak ani w 2017, ani w 2018 roku. Teraz zadecydowano, aby zrealizować budżet obywatelski w 2019 roku.
– Budżet obywatelski to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy tworzą budżet swojego miasta, tym samym decydując o wydawaniu publicznych pieniędzy na wybrane przez siebie inwestycje. W ramach budżetu obywatelskiego miasto Żywiec asygnuje kwotę 500 tysięcy złotych – brzmi komunikat Urzędu Miejskiego w Żywcu.
Ogólna pula pieniędzy rozdzielona zostanie na 4 okręgi. Na okręg nr 2 zaplanowano 140 tys. zł, a na okręgi nr 1, 3 i 4 po 120 tys. zł.
Jak wygląda harmonogram realizacji budżetu obywatelskiego?
Propozycje projektów mieszkańcy Żywca będą mogli zgłaszać od 2 do 30 kwietnia. Propozycje projektów może zgłaszać każdy mieszkaniec Żywca, który ukończył 16 lat lub jest członkiem Młodzieżowej Rady Miejskiej. Przy czym mieszkaniec danego okręgu Żywca oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej mogą zgłosić wyłącznie propozycję projektu przewidzianego do realizacji w ich okręgu na odpowiednich formularzach. Wzór formularza będzie można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Żywcu lub w formie papierowej z dziennika podawczego żywieckiego magistratu. Propozycja projektu musi zostać poparta pisemnie na formularzu przez co najmniej 30 mieszkańców Miasta Żywca, którzy ukończyli 16 rok życia.
W ramach budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane między innymi projekty: gdy wartość przekracza kwotę ustaloną w danym okręgu, dotyczące budowy lub remontu dróg i chodników, pozostające w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami i programami czy naruszające obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawo własności.
Od 2 do 22 maja 2019 roku projekty złożone przez mieszkańców zostaną zweryfikowane przez urzędników i od 23 do 24 maja upublicznione te, które przeszły pozytywnie weryfikację.
Od 28 maja do 7 czerwca mieszkańcy Żywca będą wybierać najlepszych – ich zdaniem – projekt głosując tradycyjnie poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny (będzie się znajdować się w Urzędzie Miejskim w Żywcu) lub głosując elektronicznie poprzez stronę internetową Urzędu Miejskiego w Żywcu.
Ogłoszenie listy projektów przyjętych do realizacji planowane jest 18 czerwca 2019 roku, a inwestycje mają być gotowe do 15 grudnia tego roku.
Proszę przeznaczyć na dopłatę za śmieci i obniżyć stawki z 14 na 10zł.
To budżet obywatelski można sobie w miastach kształtować dowolnie to jest jednego roku, na początku przepisów wprowadzić go na rok a później zrobić przerwę na 4 lata bo regulamin nie był dopracowany lub inne przeszkody? Przecież to niepartycypacyjne. Przy tym samym włodarzu.