Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Pogotowie ratunkowe czeka na ratunek

Fot. Paweł Szczotka

Ten rok jest wyjątkowo nerwowy w służbie zdrowia na Żywiecczyźnie. Do problemów z przerażająco szybko rosnącym zadłużeniem Szpitala Powiatowego w Żywcu mogą dojść kolejne bardzo poważne, dotyczące pogotowia ratunkowego. Wszystko przez zapisy w umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym, które z firmą InterHealth Canada na budowę nowej siedziby szpitala podpisało Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Starosta Andrzej Kalata już dawno temu przyznał, że w umowie zawarto zapis, iż usługi medyczne „przejdą” z żywieckiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej (w jego skład wchodzi obecny szpital i pogotowie) do InterHealth Canada, który będzie przez 30 lat zarządzał nowym szpitalem. W umowie zawarto też, że będący w strukturach ZZOZ Dział Pomocy Doraźnej, czyli pogotowie ratunkowe, przejmie InterHealth Canada. Sprawę komplikuje fakt, że od września 2013 roku doszło do sporych zmian w działaniu pogotowia. Utworzono wtedy tak zwaną dyspozytornię medyczną, która znajduje się w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym. Jest ona przeznaczona dla Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Oznacza to, że do konkursu o pieniądze na działalność pogotowia nie może samodzielnie stanąć ZZOZ w Żywcu ani Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe. Może to zrobić jedynie Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Dlatego jedyną szansą dla pogotowia w Żywcu było zostanie podwykonawcą Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Jeszcze w marcu tego roku, podczas obrad Komisji Zdrowia Rady Powiatu Żywieckiego, starosta Andrzej Kalata stwierdził, że pojawiły się informacje, iż pogotowie musi być państwowe.

Obawiamy się, że przejście pogotowia do InterHealth Canada może spowodować, że nie będzie ono mogło uzyskać ani kontraktu, ani być podwykonawcą Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Dlatego rozważamy, by pogotowie pozostało dalej pod ZZOZ, które będzie spółką ze 100-procentowym udziałem żywieckiego starostwa. W takim przypadku czekają nas rozmowy z partnerem, aby uzyskać od niego zgodę na zmianę w umowie – powiedział starosta.

W kwietniu tego roku faktycznie pojawiły się nowe przepisy, z których wynika, że dysponentami pogotowia mogą być wyłącznie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej lub spółki publiczne z minimum 51 procent udziałów kapitału samorządowego. Radni powiatowi Franciszek Dybek i Jacek Kulec mają wiele obaw, co będzie dalej z pogotowiem.

Oby Żywiecczyzna nie pozostała przy tym na lodzie lub nie doszło do likwidacji jakiejś podstacji wyjazdowej, które poza Żywcem mieszczą się jeszcze w Jeleśni, Łękawicy, Rajczy i Węgierskiej Górce. Dzięki nim karetki są bliżej mieszkańców i mogą znacznie szybciej dotrzeć do nich z pomocą. Trzeba szybko szukać jakiegoś korzystnego rozwiązania dla Żywiecczyzny – uważają.

Zapytany przez nas o ewentualne zagrożenia i problemy starosta Andrzej Kalata odpowiedział:

Świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego na terenie powiatu, z zachowaniem dotychczasowej lokalizacji punktów stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, pozostaną nadal w strukturze i zarządzaniu powiatu. Natomiast forma organizacyjno-prawna jednostki, która będzie prowadziła taką działalność, jest przedmiotem uzgodnień. Umowne regulacje w tym zakresie pomiędzy stronami umowy partnerstwa publiczno-prywatnego są uzgadniane i będą ostatecznie kształtowane z chwilą przekazywania prywatnej firmie pozostałej działalności medycznej.

Radni Franciszek Dybek i Jacek Kulec zapowiadają, że będą chcieli wyjaśnień od starosty, ale bardzo szczegółowych i konkretnych oraz informacji o postępach rozmów z przedstawicielami firmy InterHealth Canada.

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rewolucja
rewolucja
5 lat temu

Jesteśmy rządzeni przez MAFIĘ ! Politycy z PO, PiS, PSL i inni, księża, pseudobiznesmeni itd. Nie dajmy się !!!!!!!!! Rozwalmy to skorumpowane państwo.

Aniela z Mutnego
Aniela z Mutnego
5 lat temu

Ktoś wie kiedy planowany jest protest pod siedzibą pogotowia? Mam nadzieję, że będzie nas sporo, podobnie jak podczas pikiety pod budynkiem żywieckiego sądu. Myślę, że trzeba nagłośnić sprawę i powiadomić wolne media. To jest skandal!

jarek
jarek
5 lat temu

macie 500+ od pis to korzystajcie z prywatnego pogotowia. głosuję na pis bo dali mi kase!!!! reszta mnie nie dotyczy ( jak widać w powyższym artykule)

Pedagog
Pedagog
5 lat temu

Głosowaliście to macie co chcecie nie narzekać proponuję jeszcze kilkaset tysięcy złotych na tadzika przelać a może zrzutka pl lub siepomaga pl rozwiąże wasze chore problemy

sper
sper
5 lat temu

Tak rządzi wasz “kochany” PiS… Również na żywiecczyźnie… “Głosować na PiS bo w końcu coś dają” – widać efekty.

argument
argument
5 lat temu
Reply to  sper

wystarczy, że realizują obietnice wyborcze, a to = 60,14% dla PiS w powiecie żywieckim! Tak trzymać!!!

hermes
hermes
5 lat temu
Reply to  argument

60,14% to ten ciemny sort 😉

Pawel
Pawel
5 lat temu

Dla mnie sprawa jest dość prosta, kontrakt na zapewnienie załóg ratownictwa ma bielski pogotowie więc to ich problem, jak spółka kanadyjska przejmie wszystkie zobowiązania szpitala to bpr będzie musiało zerwać umowę na ratownictwo z winy swiadczeniobiorcy ponieważ nie będzie spełniał wymogów ustawy i w tym momencie bpr musi zabezpieczyć teren zgodnie z planem ratownictwa wojewody, bo na jego podstawie NFZ zawiera kontrakty z pogotowiami

Kama
Kama
5 lat temu
Reply to  Pawel

I pewnie zabezpieczy. Przejmie ludzi, dostanie wiekszy kontrakt i sobie poradzi. Gorzej ze szpitalem. Wszak to nadwyzki pieniedzy z dzialalnosci pogotowia lataja czesc dziur w budzecie szpitalnym.

Olek
Olek
5 lat temu
Reply to  Pawel

Wystawić sprzęt w dzisiejszych czasach to nie jest problem. Gorzej z ludźmi ewentualnie po prostu przejęcie. Ale tu chodzi o to że firma x miała liczony zysk z tytułu karetek. Teraz je przejmie ale nie będzie świadczyć usług bo ustawa nie pozwala