W Dworku Kępińskich w Żywcu wręczono nagrody w Powiatowym Konkursie Edukacyjnym „Kobiecość niejedno ma imię: Rok 2018 Rokiem Praw Kobiet”.
Poseł Kazimierz Matuszny, pod którego honorowym patronatem odbył się konkurs, przypomina, że 28 listopada 1918 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego”.
– W myśl artykułu 1. wyborcą do Sejmu, mógł być każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat. Dekret ten umożliwił Polkom czynny i bierny udział w życiu politycznym kraju. Obecny Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet, aby w ten sposób uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom – mówi poseł Kazimierz Matuszny.
Stąd też pomysł, aby na Żywiecczyźnie zorganizować konkurs „Kobiecość niejedno ma imię: Rok 2018 Rokiem Praw Kobiet” w kategoriach plakat, prezentacja multimedialna i esej.
Nagrody dla laureatów wręczono uroczyście w środę, 28 listopada, w Dworku Kępińskich, który znajduje się na terenie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy.
W kategorii plakat w grupie wiekowej klas V – VIII szkół podstawowych pierwszym miejscem podzieliły się Amelia Kozioł (SP nr 9 w Żywcu) i Oliwia Kosibor (SP nr 1 w Żywcu). Drugie miejsce zajęli wspólnie Krystian Pawłowski i Patrycja Kotarzewska (oboje z SP nr 1 w Żywcu), a trzecie Amelia Knopek i Oliwia Ryczek (obie z SP nr 5 w Żywcu) oraz Hanna Piątek (SP nr 1 w Żywcu). Wyróżnienia przyznano Natalii Tlałce i Michałowi Mrózkowi (oboje z SP nr 1 w Żywcu), Wanesie Kwapień (SP nr 5 w Żywcu) i Paulinie Dybczak (SP nr 6 w Żywcu). W grupie uczniów klas III gimnazjalnych i szkół średnich wygrała Anna Szczotka (I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu). Drugie miejsce zajęła Anna Witos (Gimnazjum w Milówce), a trzecie Patrycja Pochopień i Sara Drobisz. Wyróżnienie wręczono Janowi Biernatowi (wszyscy z I LO w Żywcu).
W kategorii prezentacja multimedialna w grupie uczniów klas V – VIII szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Tomasz Gowin. Druga była Atessa Adlof (oboje z SP nr 1 w Żywcu). Wyróżnienie wręczono Kindze Sokołowskiej (SP nr 1 w Łodygowicach). W grupie uczniów klas III gimnazjalnych i szkół średnich pierwsze miejsce zajęła Julia Kupczak. Druga była Martyna Ryżka (obie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce), a trzecia Małgorzata Kania (Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu). Wyróżnienie otrzymała Emilia Kupczak (SP nr 9 w Żywcu).
W kategorii esej wśród uczniów klas V – VIII szkół podstawowych pierwszą nagrodę przyznano Martynie Siwek (SP Rychwałd). W grupie uczniów klas III gimnazjalnych i szkół średnich pierwsze miejsce zajął Krzysztof Bizoń (Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu). Druga była Małgorzata Duc (SP nr 9 w Żywcu), a trzecim miejscem podzieliły się Joanna Jurasz i Adrianna Przedniczek (obie z I LO w Żywcu).
warto wspomnieć jeszcze o prawie pięści i jeszcze nie tak dawno było powszechnie stosowane, skutczne rozwiązywało dużo zbędnych problemów