Pierwszy w historii letni sezon w cieniu epidemii koronawirusa powolutku dobiega końca. Jak wyglądał na Żywiecczyźnie?
– Jest gorzej niż w poprzednich latach, ludzi jest znacznie mniej. Zwykle przychodzą do nas głównie grupy, a w tym roku kolonii na Żywiecczyźnie jest niewiele, więc niestety mamy spadek liczby zainteresowanych – mówi Marcin Cender, właściciel aquaparku w Leśnej.
WIĘCEJ NAMIOTÓW I KAMPERÓW
Nad pobliskimi jeziorami panuje dużo większy optymizm. – Od kilku lat w lipcu i sierpniu mamy pełne obłożenie i tak samo jest w tym roku – mówią w Ośrodku Wypoczynkowo-Rekreacyjnym „Przystań” nad Jeziorem Międzybrodzkim. – Zatem tegoroczna sytuacja nie wpłynęła na nas negatywnie. Co prawda w maju i czerwcu prawie nie było ludzi, ale zapewne miała też na to wpływ pogoda. Natomiast ostatnie dwa miesiące są super, nie możemy narzekać.
Pozytywny nastrój panuje również w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym „U Rumcajsa” nad Jeziorem Żywieckim. – Kiedyś ludzie jeździli za granicę albo nad morze. Teraz zauważyliśmy, że przyjeżdżają do nas. Zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech tygodni mamy szczególnie dużo klientów (rozmawiamy w czwartek, 13 sierpnia – przyp. red.). Ruszyły się namioty, czego kiedyś nie było, są też kampery. Namiotami zainteresowana jest głównie młodzież. To bardzo tani wypoczynek, pogoda jest fajna, a woda czysta i ciepła. Ludzie odkrywają więc na nowo uroki biwakowania – mówią w ośrodku.
JAK Z BONAMI?
Epidemia spowodowała, że rząd wprowadził przed tegorocznymi wakacjami nowość, czyli polski bon turystyczny. Bon opiewa na 500 zł i przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Za pomocą bonu można opłacić usługi hotelarskie albo imprezy turystyczne. Każdy bon ma formę elektroniczną i można go wykorzystać do 2022 roku. Z tego względu zapytaliśmy naszych rozmówców także o nie. – U nas bonów nie było – usłyszeliśmy „U Rumcajsa”. – Będziemy rozliczać pierwszy – poinformowano nas z kolei w OWR „Przystań”. W aquaparku w Leśnej do tej pory zrealizowano trzy bony, ale – jak podkreśla nasz rozmówca – zainteresowanie tematem jest bardzo duże. Świadczy o tym liczba zapytań, których było około setki.
KOLONIE POD NADZOREM
Według informacji, jakie uzyskaliśmy w Kuratorium Oświaty w Katowicach, w czasie tegorocznych wakacji w powiecie żywieckim zaplanowano 235 różnych form wypoczynku, w tym kolonii, półkolonii, obozów i biwaków. Ma w nich wziąć udział 7 790 młodych ludzi. Dla porównania, rok temu na Żywiecczyźnie zorganizowano 417 form wypoczynku, w których wzięło udział 16 863 uczestników. Internetową bazę wypoczynku prowadzi także Ministerstwo Edukacji Narodowej. W oparciu o zawarte w niej informacje, a także indywidualne sygnały, sanepid kontroluje obiekty, w których organizowany jest zbiorowy wypoczynek młodych ludzi.
W „normalnym” czasie inspektorzy biorą pod lupę stan sanitarno-higieniczny takich miejsc. W czasie, w którym obowiązuje stan epidemii, kontrolują jeszcze przestrzeganie ograniczeń, nakazów i zakazów wprowadzonych w związku z tym stanem oraz wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej opracowanych dla organizatorów wypoczynku. – W tym między innymi zapewnienia możliwości mycia i dezynfekcji rąk poprzez dostęp do bieżącej ciepłej i zimnej wody i środków do utrzymania higieny rąk oraz umieszczenia w widocznym miejscu dozowników z płynem dezynfekcyjnym przy wejściach do budynku oraz do pomieszczeń wspólnie użytkowanych i ich regularne napełnianie, zwiększenia częstotliwości dezynfekcji powierzchni dotykowych, na przykład poręczy, klamek, blatów czy wyłączników, stworzenie uczestnikom warunków, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, zapewnienie w pokojach noclegowych odpowiedniej powierzchni przypadającej na jednego uczestnika – jest ona większa niż w latach ubiegłych i wynosi minimum 4 metry kwadratowe, wydzielenie pomieszczenia umożliwiającego zapewnienie izolacji uczestnikom lub kadrze wypoczynku z objawami wskazującymi na wystąpienie choroby, przeznaczenie całego obiektu wyłącznie na wypoczynek dzieci i młodzieży lub wydzielenie wyodrębnionej do tego strefy, zapewnienie uczestnikom i personelowi maseczek oraz środków ochrony indywidualnej – wymienia Marta Micor, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu.
W czasie tegorocznych wakacji inspektorzy żywieckiego sanepidu przeprowadzili 10 kontroli. Uwagi mieli do jednego miejsca. Stwierdzili tam niezachowanie czystości pomieszczeń i urządzeń sanitarnych oraz brak podstawowych środków do utrzymania higieny osobistej. Skończyło się to nałożeniem mandatu. – Ponadto w trakcie kontroli wydane zostały zalecenia utrzymania na bieżąco porządku w pokojach przeznaczonych dla dzieci oraz właściwego przechowywania ręczników – w sposób gwarantujący bezpieczeństwo zdrowotne uczestników – uzupełnia szefowa sanepidu w Żywcu.
Aquapark na leśnej to taki pic na wodę,małe to żadna rewelacja
hermenegilda jeszcze nic nie pisze ????
Dziękuję, że ciekawsze są moje komentarze od artykułów. Napiszę ale łapię wenę. Oby spotykały się z mądrymi “Odpowiedz”. Wystarczy mądrymi i na temat, nie najmądrzejszymi. Miałam dwóch takich jegomości co to mnie najmądrzej kierowali do psychiatry, sądzę że od psychicznej nie chciałbyś/chciałabyś czytać komentarzy.
Tak na poważnie, skup się na artykułach i komentuj artykuły a nie musisz mnie. Nie ja jestem najważniejsza choć wielu wmawia, że tak jest. W większości nie mający wiele do powiedzenia oprócz przytyków.