Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Błędy w rozliczeniu PIT za 2018 – sprawdź, na co musisz uważać w PIT 2019

Czy wiesz, że jednym z najczęściej popełnianych błędów w zeznaniu PIT, jest wpisanie złych danych w identyfikatorze podatkowym? To jedna w wielu sekcji, gdzie nawet jedno niedopatrzenie może spowodować, że będziesz musiał składać korektę lub uzupełnienie zeznania. Jest jednak rozwiązanie, które pomoże uniknąć błędów. To rozliczenie PIT przez urząd skarbowy lub wypełnienie formularza za pomocą programu do formularzy PIT. Przeczytaj, jakie błędy najczęściej pojawiają się w polskich deklaracjach i kto może skorzystać z opcji automatycznie wypełnionych zeznań PIT.

 

Najczęściej popełniane błędy w zeznaniach PIT 2019

Podczas wypełniania deklaracji PIT znaczenie ma każda liczba i literka. Niepoprawna cyfra w numerze NIP albo literówka w imieniu i nazwisku to błędy, przez które trzeba składać korektę zeznania. Kolejnym ważnym elementem jest rozróżnienie, kiedy należy wpisać w zeznaniu NIP, a kiedy PESEL.

 

NIP czy PESEL?

Podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy, którzy nie rozliczają podatku VAT, w pierwszej rubryce wpisują numer PESEL. NIP natomiast jest dla pozostałych osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Mylne wpisywanie tych dwóch danych, to jeden z najczęstszych błędów polskich podatników.

 

Dane identyfikacyjne

W sytuacji, gdy w ciągu roku podatkowego zaszły zmiany w Twoim życiu, które wpłynęły na modyfikację danych np. zmiana nazwiska po ślubie, zamknięcie działalności gospodarczej itp., to należy pamiętać, by wpisać te nowe dane. Jeśli chodzi o wypełnione rozliczenie PIT przez urząd skarbowy, to trzeba zweryfikować, czy podane w nim informacje identyfikacyjne są zgodne z aktualnymi.

Podsumowując, podczas wpisywania danych identyfikacyjnych, które są także danymi autoryzującymi zeznanie, należy uważać, by nie zrobić literówki w imieniu lub imionach oraz w nazwisku. Bardzo ważne jest także wpisanie odpowiednich cyfr w dacie urodzenia, NIP-ie i numerze PESEL.

 

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy a informacje z PIT-11 za 2018

Podatnicy rozliczający dochody na podstawie informacji podanych na dokumencie PIT-11, najczęściej popełniają błąd, przepisując kwotę dochodu uzyskaną w danym roku podatkowym. Większość z nich np. źle umieszcza przecinek lub wpisuje cyfry w nieodpowiedniej kolejności. Czasem też przy wspólnym rozliczeniu wymagającym sumowania dochodów nie zaokrąglają uzyskanej sumy. Kolejną bardzo popularną pomyłką jest umieszczenie danych liczbowych w nieodpowiednich rubrykach.

Tego rodzaju błędów można uniknąć, korzystając z programów do rozliczania PIT-ów, jak np. Program PIT Pro 2018/2019 które pomagają użytkownikowi wypełnić zeznanie. Usługa „Twój e-PIT” również udostępnia rozliczenie PIT przez urząd skarbowy. To nowe rozwiązanie, które pojawiło się w Polsce w 2019 roku i dotyczy zeznań PIT-37 i PIT-38. W zeznaniach uzupełnionych przez US pojawiają się informacje pobrane z zeszłorocznych zeznań oraz ze źródeł KAS. Warto zweryfikować ten dokument, by mieć pewność, że wszystkie zamieszczone tam informacje są aktualne. Należy również pamiętać o tym, że “Twój e-PIT” nie pozwala na pełny odpis ulgi i odliczeń, tak jak można to zrobić chociażby w Programie PIT Pro 2018/2019.

 

Ulgi i odliczenia w PIT 2018/2019

W przypadku odliczeń i ulg należy dokładnie sprawdzić, co jest podstawą odliczenia i jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z danej ulgi oraz, czy konieczne są załączniki do deklaracji. Następny ważny element to wykonanie prawidłowych obliczeń. Tutaj również z pomocą przychodzi Program PIT Pro do wypełniania PIT, ponieważ wykonuje on większość działań za użytkownika i kieruje krok po kroku.

 

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy a zeznania przedsiębiorców

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jest wiele informacji, które należy uwzględnić podczas wypełniania zeznania. W tej sytuacji najczęstszym błędem jest mylenie kwot dochodu z kosztami uzyskania przychodu. Co więcej, należy dokładnie sprawdzić jakie wydatki mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. W tej sytuacji należy pamiętać o posiadaniu dokumentów wykazujących poniesione koszty. Ważne jest także wykonanie odpowiednich obliczeń.

Jeśli chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo popełnienia wyżej wymienionych błędów, skorzystaj z profesjonalnych usług księgowych lub wypełnij zeznanie w programie PIT Pro. Prowadzi on użytkownika krok po kroku, wydając proste polecenia oraz wykonuje sam obliczenia na podstawie podanych wartości. Co więcej, umieszcza je w odpowiednich polach, więc przedsiębiorca musi się skupić jedynie na podaniu właściwych informacji.

Jeśli chodzi o PIT-y dla przedsiębiorców w 2019 roku, nie ma jeszcze możliwości skorzystania z gotowych formularzy, ponieważ wypełnione rozliczenie PIT przez urząd skarbowy to opcja dostępna jedynie dla zeznań PIT-37 i PIT-38. Jednak jest szansa na to, że od 2020 roku z takich gotowych deklaracji będą mogli skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na PIT-36 i PIT-36L.

 

Jak uniknąć błędów w zeznaniach podatkowych?

Najprostszą metodą na uniknięcie popełnienia błędów podczas wprowadzania danych do zeznania rocznego, jest skorzystanie z programu PIT Pro do wypełniania PIT-ów za 2018. Posiada on jasne instrukcje i opisy, które podpowiadają użytkownikowi, na jakim formularzu ma wykonać rozliczenie. Następnie dokładnie wskazuje, gdzie należy wpisać odpowiednie informacje. Co więcej, pomaga zaoszczędzić czas, ponieważ wypełnioną w ten sposób deklarację można wysłać jednym kliknięciem.

By skorzystać z takiego programu, wystarczy pobrać go i wypełnić zeznanie. Można także uzupełnić PIT online (bez potrzeby pobierania programu) lub przez telefon. Następnie gotową deklarację w formie elektronicznej należy wysłać. Na koniec trzeba pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Jest to bardzo ważne, ponieważ UPO to dokument potwierdzający, że deklaracja została złożona przed upływem wyznaczonego terminu.

 

>>> Rozlicz PIT za 2018 już dziś! Pobierz Program PIT Pro – Wypełnij PIT Online lub Rozlicz PIT przez Telefon w 5 minut! <<<

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments