Kultura i rozrywka Żywiec

Dyktando gwarowe w Węgierskiej Górce

Fot. OPG Węgierska Górka

W Węgierskiej Górce odbyło się 7. Dyktanda Gwarowego „Nigdy nie zaginie górolskie godanie”.

Dyktando Gwarowe imienia Renaty Madejczyk to już tradycja w gminie Węgierska Górka. Konkrs, w którym brali udział uczniowie szkół podstawowych i klas gimnazjalnych, składał się z dwóch części. Można było wziąć udział w jednym etapie – pisemnym – lub też w pisemnym i ustnym. W części pisemnej brało udział 25 osób, a w części pisemnej – 15.

Ta ostatnia wymagała znajomości gwary dorzecza górnej Soły. Czytany tekst gwarowy należało zapisać w języku gwarowym, a następnie przetłumaczyć go na język literacki. Uczestnicy mieli także za zadanie wyjaśnić znaczenie wyrazów i zwrotów gwarowych, rozwiązać krzyżówkę i przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia.

Z kolei w części ustnej trzeba było wygłosić jeden tekst mówiony prozą lub wierszem. Czas występu nie mógł być dłuższy niż 3 minuty. Jury, w składzie: Barbara Brączek-Musur, Jadwiga Hutyra i Marcin Biegun, oceniało autentyczność gwary, dobór tekstu do okoliczności, ogólny wyraz artystyczny, interpretację tekstu, autentyczność stroju i rekwizytów.

Dodajmy, że podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród zaplanowano w sobotę (30 marca) o 17.00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka. Wtedy też w specjalnym koncercie wystąpi formacja Skład Niearchaiczny.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
agaton
agaton
1 rok temu

Aja myślałem że z Katowic przyszły wytyczne od śląskich kolonizatorów żeby zrobić konkurs gwary śląskiej