Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice

Ten kalendarz trzeba mieć

W ręce czytelników trafił już bogato ilustrowany kalendarz na 2019 rok, wydany przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, a ponownie wydrukowany przez Wydawnictwo „Prasa Beskidzka”.

Tym razem tematem przewodnim publikacji są motyle. Ukazano w niej bogaty świat motyli z ich olśniewającymi barwami, charakterystycznym lotem oraz niezwykłym i pięknym cudem natury jakim jest metamorfoza – przemiana poczwarki w motyla. Tegoroczne wydanie nie zawęża się obszarowo tylko do masywu Babiej Góry i terenu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, ale obejmuje także Kotlinę Orawsko-Nowotarską. Redaktorem kalendarza jest Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego, a za opracowanie graficzne odpowiadał Maciej Hojda. ciekawy tekst napisał i barwne zdjęcia udostępnił Wojciech Kudła, specjalista w dziedzinie lepidopterologii.

Tradycyjnie już pierwsza część publikacji zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych fotografii, na których widnieją te najbardziej znane motyle jak bielinek kapustnik czy paź królowej, ale także mniej popularne, uzupełnione krótkimi opisami, w których autor przedstawił ich budowę i cechy charakterystyczne oraz obszary i okresy ich występowania. W kalendarium pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych.

Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, napisanych barwnym i przystępnym językiem. Trzecią część tworzy rokrocznie rozbudowywany i aktualizowany teleinformator babiogórski. Kalendarz można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments