Wydarzenia Żywiec

Żywiec: “Stówka” dla burmistrza

Fot. Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość

Konto burmistrza Żywca Antoniego Szlagora wzbogaciło się dzisiaj (8 lutego) o 100 złotych. To zwrot darowizny od Stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość.

We wtorek (5 lutego) podczas konferencji prasowej burmistrz Antoni Szlagor zakomunikował, że wpłaci darowiznę 100 złotych na konto Stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość.

Działające w naszym mieście coraz prężniej stowarzyszenie postanowiło rozpocząć kampanię informacyjno – billboardową na terenie Żywca. Jak zapewniają organizatorzy: „Wszystkie pozyskane środki zostaną przeznaczone na kampanię informacyjną (banery, ulotki, spotkania informacyjne) dotyczącą planów budowy spalarni/ciepłowni na terenie i w okolicach Żywca”. Postanowiłem być jednym z pierwszych, którzy z prywatnych środków wesprą taką akcję. Od początku podkreślałem bowiem, że – podobnie jak stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość – jestem wielkim przeciwnikiem budowy w Żywcu spalarni śmieci! Jako jeden z darczyńców stowarzyszenia i wspomagających tę akcję chciałbym, aby zarząd stowarzyszenia zatroszczył się o ustalenie, kto tak naprawdę chciałby w naszym mieście budować tego typu spalarnie. Ani stowarzyszenie, ani radni miasta, ani ja jako burmistrz nie chcemy w Żywcu żadnej spalarni! Łączy nas wspólna sprawa! (…) Chcę też zaproponować by stowarzyszenie rozpoczęło zbiórkę na rzecz kampanii edukacyjnej, czym różni się ciepłownia od spalarni. Zapewniam, również chętnie się do takiej akcji dołożę. Żywiec Nasza Przyszłość jest dla mnie źródłem cennych inspiracji. Przypomnę, że stowarzyszenie narzekało na brak informacji na temat planowanych inwestycji, dlatego rozpoczęliśmy wielką kampanię informacyjną na temat planowanych w Żywcu inwestycji. Pierwsze spotkania odbyły się już w szkołach, przed nami spotkania eksperckie. Osoby wychodzące z takich spotkań podkreślały, że zdobyły dużą wiedzę, i rozumieją sens takiej inwestycji. Zatem wielkie brawa dla stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość. Biorąc pod uwagę dotychczasową doskonale zapowiadającą się współpracę, proponuje wspólne z miastem opracowanie zapowiadanych materiałów informacyjnych. Być może będziemy początkowo różnić się w szczegółach, ale przecież przyświeca nam jeden cel – nasza przyszłość, Żywiec! – stwierdził burmistrz w swoim wpisie na profilu społecznościowym już po konferencji prasowej.

Tymczasem zarząd stowarzyszenia podjął decyzję o zwrocie darowizny 100 zł z powrotem na konto burmistrza Antoniego Szlagora.

Pełniąc funkcję burmistrza miasta Żywca, jest osobą ściśle związaną z prowadzonymi działaniami spółki Beskid Żywiec (większościowy udział miasta Żywiec). Działania spółki Beskid Żywiec i burmistrza miasta Żywca mające na celu budowę spalarni/ciepłowni na biomasę i RDF, były powodem powstania Stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość. Zamierzenia spółki Beskid Żywiec w sprawie budowy spalarni/ciepłowni na biomasę i RDF, są niezgodne z postanowieniami statutowymi naszego stowarzyszenia – podkreśla zarząd w swoje uchwale.

Dzisiaj 100 zł powróciło na konto burmistrza.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
49 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa
4 miesięcy temu

Tak… najpierw wpłaci 100 zł, potem się zakręci, potraktuje wazeliną i zostanie członkiem zarządu stowarzyszenia. A na koniec rozwali tą organizację.

kapka
kapka
1 rok temu

Z jakiego obszaru mają mają być zwożone śmieci do spalarni? Czy tylko z najbliższych okolic Żywca czy będą odbierać śmieci od każdego kto zapłaci?
Czy będzie to jasno zdefiniowane przy udzieleniu pozwolenia na działalność ciepłowni? I przede wszystkim czy będą sie do tego stosować czy wyjdzie jak zawsze…?

Jack
Jack
1 rok temu

Najwięcej do gadania mają eSBecy…. Lepiej pilnujcie swojego Lasku Cygańskiego a nam mieszkańcom Żywca pozwólcie bez durnych komentarzy załatwiać sprawy wewnątrz gminy! Obronimy tereny Zabłocia przed spalarnią! Nie będzie zwożenia śmieci z Polski i zagranicy!

Comment
Comment
1 rok temu

Czytając dyskusję stwierdzam, że w niektórych opiniach nagromadziło się tyle głupoty, że strach pomyśleć co o nas sądzą mieszkańcy sąsiednich powiatów. Co też ci”Szyici”, albo ja kto woli “Szympansy” jeszcze nie wymyślą. Kiedyś był pomysł, żeby pod Rynkiem wybudować jakże potrzebny podziemny parking, to zaraz podniósł się wrzask, że nam się pół miasta zawali, a z pewnością zapadnie się cała starówka (pod starożytnym Rzymem wydrążono metro i jakoś nic się nie zawaliło). Teraz gdy mamy sensowny pomysł częściowego zagospodarowania odpadów, to różni dyletanci skrzyknięci pod jednym sztandarem, wygadując różne bzdury wyssane gdzieś tam na jakich spotkaniach towarzyskich usiłują wpłynąć na… Czytaj więcej »

Arnold
Arnold
1 rok temu
Reply to  Comment

Wiedza nie boli , czasami warto czytać , wiadomo ,że myślenie to ciężki i bolesny proces , ale czasami warto pocierpieć.
Samorządy mają osiągnąć w 2035 poziom 65 procent recyklingu z odpadów komunalnych.
Drogą jaką mamy dojść do wysokich poziomów recyklingu jest selektywna zbiórka u źródła.
Nie gwarantuje tego termiczne przetwarzanie odpadów.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Coraz ciekawsze rzeczy wychodzą. Rada Gminy Radziechowy nie wie o planowanej inwestycji na ich terenie. Wójt tej gminy jest w Radzie Nadzorczej Beskidu. Czyżby cicha zmowa? Burmistrz wypowiada się jakby był właścicielem spólki. On chyba zapomniał, że został wybrany i ma pracować DLA DOBRA mieszkańców.
Spólka Beskid to przechowalnia dla emerytów. Członek RN – 73 lata, vceprezes 67 lat. Panowie – wnuki bawic a nie zajmować miejsca młodym, solidnie wykształconym!!!!

dobra rada
dobra rada
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Kłamiesz i uważaj bo za takie pisane kłamstwo możesz mieć kłopoty. Akurat Rada Gminy RW temat zna, tym bardziej Wójt. Jaką zmowę sugerujesz? Albo pisz konkretnie o faktach, albo zamilcz i nie insynuuj. Zabierasz głos o sprawach o których nic nie wiesz, albo celowo jątrzysz. Dobrze radzę uważaj i zastanów się co piszesz, bo możesz ponieść konsekwencje prawne wprowadzania opinii publicznej w błąd.

Fan RDF
Fan RDF
1 rok temu

Muszę stwierdzić, iż wywiad którego Pan Burmistrz udzielił w Radio Bielsko 05.02.2019r. wprawił mnie w osłupienie… Czy On faktycznie popiera palenie RDF? (burmistrz mówi, że wystarczy zwykła zapałka, podpala i nic nie śmierdzi czyli nic z tego do atmosfery nie idzie…) Serio??? Taką wiedzę ma Pan Burmistrz??? i jeszcze mówi, że na AGH i Politechnice Śląskiej tak kształcą??? To po co zachód wydaje potężne pieniądze na filtry i urządzenia zabezpieczające w swoich spalarniach??? Swoją drogą, nie dziwię się, że w Żywcu od lat sprawa smogu tylko się nasila, jeżeli burmistrz takie rzeczy opowiada mieszkańcom… Przypomnę, że RDF to odpady /… Czytaj więcej »

ZYGMUNT
ZYGMUNT
1 rok temu
Reply to  Fan RDF

Czyli o ile dobrze zrozumiałem wypowiedź Burmistrza : jeżeli do pieca ktoś wrzuci butelkę plastikową , to pali śmieciami , ale jeżeli tą butelkę potnie i wrzuci do pieca to pali bezwonnym , ekologicznym RDE-fem .

n n
n n
1 rok temu
Reply to  ZYGMUNT

ale ty bredzisz

Obywatel
Obywatel
1 rok temu
Reply to  Fan RDF

Skoro RDF jest taki wspaniały, nie kopci, nie smierdzi to dlaczego nie rozdawać go za darmo i nie spalać w domowych ciepłowniach??? Tak – ciepłowniach !!!! Bo według burmistrza i dziadka z Beskidu to każdy ma w domu ciepłownię.

Bettibluuu
Bettibluuu
1 rok temu

Siedem lat temu pewne osoby w Kurowie Zdroju zakładały się o to (jedną z Krakowa, druga z Żywca), o to czy w Żywcu powstanie spalarnia śmieci.Pan z Krakowa był gotów dać wszystko za to , że na pewno tak! Spalarnia miałaby spalać śmieci z Bielska Białej!
.

Antoś
Antoś
1 rok temu

wiki Ty dalej prowadzisz kampanie i trujesz odpowiedz który Jackowski podrzucił Ci dane.Kit sprzedawać też trzeba umieć.

Wiki
Wiki
1 rok temu
Reply to  Antoś

Popatrz sobie czasami na BIP jak Ci to coś mówi, a jak nie to zajmij się kitem, a nie włączaj się do dyskusji której nie rozumiesz.

Wiki
Wiki
1 rok temu

Znalazłem coś ciekawego na stronach Beskid Żywiec sp z o.o. Projekt BESKID WtE. Przewiduje on wejście spółki z 30% udziałem w inwestycje ciepłownia biomasa RDF z kapitałem 155 mln. zł. do 2025 r. Ogólna liczba instalacji 33 w tym pierwsze 5 w powiecie żywieckim. Czy spółka Beskid Żywiec ma taki kapitał? Pewnie nie, ale może go zarobić na pierwszych instalacjach spalających RDF w Żywcu i okolicach. Chytry plan, nie ma co!Pewnie pomyśleli, że jak takie złe powietrze to będzie nam to obojętne. Ta stówka to symbol drwiny i upokorzenia mieszkańców.

Antoś
Antoś
1 rok temu

Wiki coś Ci sie pomieszało albo nie udolnie prowadzisz kampanie przeciw spalarniom.Weź przeczytoj jeszcze raz co wyklepałaś .Zerznęłaś dane z jakiejś spalarni i trujesz.Co wszystkie spalarnie mają taką samą moc spalania i każda z nich daje takie wyniki jak wyklepałaś.Pewnie Ci w Cięcinie w kościele cegła na glowę spadła.

Wiki
Wiki
1 rok temu
Reply to  Antoś

Antoś pewnie byś tego chciał żeby mi cegła na głowę spadła, bo wtedy mógłbym Ci dorównać

Antoś
Antoś
1 rok temu
Reply to  Wiki

nie szkoda cegły?

Wiki
Wiki
1 rok temu

Według przedstawionych raportów spalanie RDF tylko w jednej “ciepłowni” to 27 ton rocznie pyłów do atmosfery, ponad 1230 ton popiołu i żużla którego nie wolno wrzucić do ziemi nie związanego cementem, 459 ton niebezpiecznych odpadów z oczyszczania spalin, ponad 1100 m3 zużytej wody. Czy chcecie nam wmówić że to bardziej ekologiczne niż spalanie gazu? Czy to jest pomysł naszego włodarza na walkę ze smogiem i niską emisją? Zarabiać na spalaniu odpadów w Żywcu? I to przez firmę prywatną? Jak podaje spółka Beskid takich ciepłowni spalających odpady planuje się na terenie powiatu 5, a więc na pewno nie jest to podyktowane… Czytaj więcej »

Antoś
Antoś
1 rok temu
Reply to  Wiki

wiki wiesz jak górale mówią o gostku podszywającym sie pod babe coś ns c

Antoś
Antoś
1 rok temu

JAKOŚ NIKOMU NIE PRZYSZŁO DO GŁOWY,ŻE MINISTERSTWO OCHRONY ŚRODOWISKA WYDAJE ZEZWOLENIE NA PRZYWÓZ DO POLSKI MILIONY TON ODPADÓW Z ZACHODU I WSCHODU.a TU ROBI SIĘ KRZYK O SEGREGACJE I SPALARNIE.

Wiki
Wiki
1 rok temu
Reply to  Antoś

Racja, zmielmy to, nazwijmy RDF, zwoźmy do Żywca i spalajmy. Burmistrz jest za.

Jan
Jan
1 rok temu

Chyba trzeba jasno powiedzieć : osiagniecie wieku emerytalnego powinno skutkować zwoilnieniem z pracy. W naszym kraju ci staruszkowie trzymajacy sie kurczowo stołka uważają się za nieomylnych. Miom zdaniem, każdy, kto osiagnął wiek emerytalny a chce pracować nadal, powinien pracowac ale w innym miejscu. Pracować dalej chca TYLKO osoby, które w życiu się nie napracowały. Tylu młodych, solidnie wykształconych ucieka widząc, że wprowadzenie jakichkolwiek zmian przy obecnie rządzących miastem jest noemożliwe. Dlaczego w spólkach miejskich pracują osoby, które przekroczyły wiek emerytalny : burmistrz, preze TBS,v-ce prezes Beskid…. itd. Oni najlepiej znają się na wszystkim ?????? CZAS NA ZMIANY. Zrozumcie to wreszcie… Czytaj więcej »

Aleksander
Aleksander
1 rok temu

Sporysz.Nie buduje się ciepłowni na RDF w odległości 50 metrów od osiedla domków jednorodzinnych i 100 metrow pd rezerwatu przyrody Grapa ,tak jak to jest planowane w Żywcu Sporyszu.Skandal.Teraz mamy smog tylko w zimie a pózniej przez cały rok.Żywiec ma najgorsze powietrze w Europie. Ciepłowniom na RDF mówimy stanowcze Nie.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Krzysiek
Krzysiek
1 rok temu

Nie ma możliwosci przetworzyć odpady gdy z roku na rok rośnie góra produktów produkowanych w opakowaniach jednorazowych. Należy wziąść pod lupę koncerny często z kapitałem zagranicznym i promować narzędziami ekonomicznymi produkcję w opakowaniach zwrotnych. Stosunek opakowań szklanych do plastiku powinien być dokładnie odwrotny niż obecnie. Dlaczego nie ma automatów do butelek, słoików, itp? Wszyscy wiemy jak funkcjonuje zwrot kaucji za opakowania szklane. Tutaj Panie Burmistrzu jest pole do popisu. Czekamy na inicjatywy.

Wiki
Wiki
1 rok temu
Reply to  Krzysiek

Dołącz do dyskusji…

Wiki
Wiki
1 rok temu
Reply to  Krzysiek

To dobry pomysł z tą kaucją, będzie wtedy więcej odpadów do spalenia i wtedy ta firma od ciepłowni więcej zarobi. Każda spalona tona to dla nich ponad 400 zł oczywiście wyjęte z kieszeni mieszkańca. A jeszcze to trzeba wywieźć gdzieś za Bielsko gdzie mogą to robić i zmielić aby się nazywało RDF i z powrotem tu przywieźć no to kolejne koszty pewnie ponad 200 zł. Wszystko za to będzie trzeba zapłacić. Ciepło będzie jak sobie wybudujecie ciepłociąg, ale ….pewnie też nie za darmo. Recykling oczywiście nikogo nie interesuje bo na tym ciężko zarobić 🙁

arnold
arnold
1 rok temu

czyli sprawdza się kilka przysłów :nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka , chytry dwa razy traci , a tak na serio to raczej doradcy Pana Burmistrza się nie popisali , taki kleks 🙂

Artur
Artur
1 rok temu

Od dłuższego czasu przyglądam się tej inwestycji i kilka pytań nadal nie daje mi spokoju… ale najważniejsze to, że: 1. Z wypowiedzi Prezesa spółki Beskid jasno wynika, że ani miasto, ani spółka nie mają pieniędzy na inwestycję i muszą wprowadzić prywatnego inwestora. Ciekawe jak chcą wymóc na nim, zainwestowanie pieniędzy i jednoczesne oddanie kontroli nad spalarniami czy jak je tam zwał ciepłowniami/ nowymi technologiami miastu???… No bo miasto chyba, nie chce oddać w prywatne ręce kontroli nad inwestycją, która może nieść za sobą ogromne skutki na zdrowie mieszkańców Kotliny Żywieckiej? W raporcie na stronie 161 napisano : „…W ostatnich latach… Czytaj więcej »

Krzysiek
Krzysiek
1 rok temu
Reply to  Artur

Zgadzam się z przedmówcą w szczególności geotermia ma przyszłość wiemy że jest przynajmniej w kilku miejscach na żywiecczyźnie do tego zgazowanie bo jakoś to opornie idzie i niewiele czy się doczekamy pozdrawiam

Iza
Iza
1 rok temu
Reply to  Artur

Panie Arturze tak myśli wiele moich znajomych i cała rodzina.
BRAWO ZA WSZYSTKIE PUNKTY.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Jak dotąd, po zakresie działalności Stowarzyszenia nie widzę podejmowania realnych działań na rzecz poprawy stanu powietrza na żywiecczyźnie, a jedynie działania dyskredytujące burmistrza i spółkę Beskid w zakresie ewentualnej budowy spalarni RDF Myślę, że bardziej realnym i efektywniejszym działaniem na rzecz poprawy jakości powietrza ze strony Stowarzyszenia byłaby na szeroką skalę uruchomiona działalność edukacyjno -szkoleniowa podnosząca świadomość w społeczeństwie w zakresie skutków spalania śmieci w prywatnych gospodarstwach domowych, ujawnianie i monitorowanie miejsc dzikich wysypisk śmieci, upublicznianie informacji o takich wysypiskach i piętnowania zachowań dotyczących szeroko rozumianego problemu ochrony środowiska. Moim zdaniem, działalność Stowarzyszenia polegająca na podważaniu celowości i sensowności budowy… Czytaj więcej »

arnold
arnold
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Samorządy mają osiągnąć w 2035 poziom 65 procent recyklingu z odpadów komunalnych.
Drogą jaką mamy dojść do wysokich poziomów recyklingu jest selektywna zbiórka u źródła.
Nie gwarantuje tego termiczne przetwarzanie odpadów.

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Panie Krzysztofie, pisze Pan “…Myślę, że bardziej realnym i efektywniejszym działaniem na rzecz poprawy jakości powietrza ze strony Stowarzyszenia byłaby na szeroką skalę uruchomiona działalność edukacyjno -szkoleniowa podnosząca świadomość w społeczeństwie w zakresie skutków spalania śmieci…” – zgadzam się z Panem i sądzę, że Stowarzyszenie właśnie w tym kierunku pójdzie (z tego co wiem działają 3 miesiąc). Najsmutniejsze jest jednak to, że Pan i pewnie wielu obywateli miasta oczekuje, że Stowarzyszenie w kilka miesięcy naprawi wieeeeeloletnie zaniedbania miasta/burmistrza począwszy od edukacji i podnoszenia świadomości mieszkańców, skończywszy na rozbudowie sieci gazowej i Ekotermu. Dlaczego miasto przez ostatnie lata remontując ulice/chodniki nie… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Artur

Panie Arturze, miło mi, że w pewnej części podziela Pan mój pogląd i ja też podobnie jak Pan sądzę, że Stowarzyszenie pójdzie przynajmniej w pewnym zakresie swej działalności właśnie w tym kierunku – edukacji i wpływania na zmianę mentalności sporej części naszej społeczności, czyli budowania kultury zachowania się względem środowiska naturalnego. Natomiast nie oczekuję, bo po prostu jest to niemożliwe, aby Stowarzyszenie samodzielnie było w stanie skutecznie cokolwiek poprawić w zakresie ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Przede wszystkim z powodu braku odpowiednich środków finansowych. Tak więc uważam, ze ważnym punktem działalności byłoby pozyskiwanie do współpracy innych stowarzyszeń, organizacji… Czytaj więcej »

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Panie Krzysztofie… Bez zbędnych słów… Nie tylko Żywiec ma od lat takie problemy… Fakt, nie wszystkie pomysły da się wszędzie wprowadzić, ale w Żywcu od lat słyszy się “nie ma pieniędzy”, “nie da się”, “nie opłaca się” itd…(te spalarnie są pierwszą inwestycją, która jest prowadzona z taką determinacją???) Ale wracając do innych – Pamiętam gdy 25 lat temu wszyscy śmiali się jak Geotermia Podhalańska podpięła pierwszych kilka domów… Teraz nie tylko domy ogrzewają po samo Zakopane, przede wszystkim zyskali na wizerunku turystycznym. Pomijam już fakt, że właśnie planują kolejny odwiert na 5300m żeby podłączyć Szaflary i Nowy Targ… No i… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Artur

Zgadzam się z Panem i popierałbym w całej rozciągłości projekt geotermii. Dał Pan przykład rozwoju geotermii podhalańskiej, tyle tylko, że niezbędnym jest tutaj jednak podkreślenie, ( i szkoda, że tego Pan nie ujawnił), że momentem przełomowym historii rozwoju geotermii podhalańskiej był rok 1981 i od tego momentu do podłączenia pierwszych budynków upłynęło 10 lat, a dopiero w 1995r. do sieci było podłączonych 27 odbiorców. To pokazuje skalę problemu inwestycji. Rok 1981 to bardzo odległe czasy i zupełnie inny system polityczno – gospodarczy. Dużo łatwiej było wówczas załatwić choćby sprawy wywłaszczeniowe i zajęcie gruntów pod taką inwestycję. Przypomnę tylko jak się… Czytaj więcej »

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Dotknął Pan sedna problemu Żywca… Żywiec od wieeelu lat nie ma szczęścia do dobrego gospodarza, bo chociażby na tej podstawie widać, że Żywiec ma ponad 30 letnie zaniedbania… i o ile można polemizować, czy 20-30 lat temu łatwo było mierzyć się z tego typu inwestycjami (aczkolwiek przykład Podhala pokazuje, że nie było to niemożliwe) to w ostatniej dekadzie wiele miejscowości wykorzystało swoje 5 minut posiłkując się unijnymi dotacjami – i to widać… Tymczasem włodarze miasta zamiast dbać o ekologię i inwestować w infrastrukturę sportową i przyciągającą turystów, zrobili z miasta centrum składowania śmieci i zlewnię ścieków z całego regionu… a… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Artur

Problem w tym, że aż po horyzont nie widać kandydata na gospodarza, któremu można by zaufać. Pan cały czas kluczy wokół zasadniczego tematu jakim jest rozpoczęcie inwestycji geotermy. Na rozpoczęcie takiej inwestycji nie pozyska Pan środków unijnych ani innych dotacji. Miasto musiałoby znaleźć godnego zaufania inwestora, który przede wszystkim zainwestowałby najpierw w odwierty i badania sensowności ekonomicznej dalszego inwestowania. To jest dość szeroka tematyka, której tutaj nie opiszę, ale dla zainteresowanych polecam artykuły i opracowania na ten temat łatwo dostępne chociażby w internecie. Poza tym cały czas widzi Pan całe zło w nieudolności gospodarza. Rozwój turystyki na żywiecczyźnie należałoby zacząć… Czytaj więcej »

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

I tutaj muszę Panu przyznać rację… w Żywcu od lat wszystko kończy się na gadaniu, a raczej przedwyborczych obietnicach… Pierwsza inwestycja, która od lat z taką zawziętością jest przepychana to te spalarnie/ciepłownie… do tego stopnia, że próbuje się z nich zrobić (na papierze) ciepłownie / nowe technologie… gdyby władze miasta od lat w taki sposób walczyły o interesy mieszkańców jak teraz walczą o interesy prywatnego inwestora (bo miasta spłacającego kredyt, kredytem nie stać na taką inwestycję…), to nie mielibyśmy problemu z opuszczaniem go przez młodych i brakiem turystów z których mogliby żyć mieszkańcy…

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Artur

Panie Arturze nigdy nie wyprzedzimy większych aglomeracji i młodzi, ale nie tylko młodzi, co odważniejsi, bardziej kreatywni o wysokich aspiracjach robienia kariery i dorabiania się będą z tego miasta wyjeżdżać. Opowiadanie, że możemy ich zatrzymać i stworzyć im miejsca pracy i warunki lepszego życia tutaj to po prostu kłamstwo. Gdy tutaj się “rozwiniemy” dwa razy lepiej to w większych aglomeracjach zrobią to pięć razy lepiej. Ja uważam, że miasto i region jak na swoje możliwości jakoś się rozwija i to właśnie dzięki przede wszystkim dotacjom unijnym. Ja widzę zauważalne i bardzo konkretne postępy ułatwiające życie mieszkańcom. Oczywiście, że można być… Czytaj więcej »

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

“…W rejonie Wilczego Jaru podobno był zainteresowany prywatny inwestor z Bielska – Białej budową obiektu turystycznego i jak na razie skończyło się na planach, czy to będzie kontynuowane? Na dzień dzisiejszy informacji brak…” – Pytanie czy nie wystraszył się planowanych inwestycji w Żywcu??? Może widok kominów spalarni nie jest zbyt atrakcyjny, by inwestować duże pieniądze (zapewne większe niż władze miasta chcą przeznaczyć na te spalarnie…)

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Artur

W tym momencie, po ostatnim Pana wpisie nabrałem przekonania, że mam do czynienia z niepoważnym “rozmówcą”. Chyba, że nie wie Pan gdzie znajduje się Wilczy Jar i jakie kominy stamtąd mogą być widoczne. Dalsza konwersacja z Panem pozbawiona jest jakiegokolwiek sensu. Uczepił się Pan jakichś spalarni, a nic jeszcze nie jest przesądzone, no i oczywiście władz miasta, które z jakichś powodów Panu wadzą. Póki co jest Pan w mniejszości i na wymianę władz musi Pan jeszcze dosyć długo poczekać, tak więc szkoda energii na ich niekonstruktywną krytykę, konstruktywna krytyka natomiast zawsze jest mile widziana. Pozdrawiam i życzę dobrej nocy no… Czytaj więcej »

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Panie Krzysztofie, kominy były zobrazowaniem tego co się w Żywcu planuje… Inwestycja w spalarnie odbije się nie tylko na mieście Żywiec… obawiam się, że ucierpi na tym cała Kotlina Żywiecka… Jeżeli chodzi o wiarę w ludzi to proszę mi wierzyć, że jest ona ogromna i wierzę, że mieszkańcy Żywca (i nie tylko) powstrzymają tą chorą inwestycję. Pozdrawiam.

Wiki
Wiki
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Ale ściema, wiadomo że specjalnie planują wiele małych jednostek bo to zawsze łatwiej uzgodnić i trudniej kontrolować. Jakiego potrzeba mądrego naukowca aby wykazać co jest bardziej racjonalne? Przywożenie odpadów do Żywca (kilka razy więcej niż ich tu powstaje) żeby je tu spalić to musiał naprawdę wymyślić jakiś wybitny naukowiec 🙂

Marek
Marek
1 rok temu

Podobno już jakiś “sporyszanin”zaczął zwozić odpady na swoją posesję i pewnie powie że to RDF

Franuś
Franuś
1 rok temu

Chęcią wpłaty darowizny i to niewielkiej bo 100 zł nie chwali się na konferencji prasowej. I z tego powodu zwrot darowizny słuszny.

Jan
Jan
1 rok temu
Reply to  Franuś

” Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby ” to przysłowie. Kościół nie grymasi i zbiera kazdy grosz na tace. Dlatego jest bogaty. Stowarzyszenie unosi się honorem.

Franuś
Franuś
1 rok temu
Reply to  Jan

W przypadku kościoła, którego przykład jest przywołany nieadekwatnie, nie ma sytuacji, że ofiarodawca zwołuje konferencję prasową i zapowiada na niej, że da na tacę.