Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Konferencja pasterska

W Starostwie Powiatowym w Żywcu odbyła się konferencja pasterska.

Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób z różnych środowisk, w tym między innymi bacowie: Grzegorz Chmiel z Przybędzy, Piotr Chrząszcz z Koszarawy, Piotr Gołuch z Kamesznicy, Adam Gruszka z Żabnicy, Andrzej Kamiński z Pewli Wielkiej, Józef Kamiński z Krzyżówek, Mateusz Micorek z Rycerki Górnej i Tadeusz Szczechowicz z Ratułowa na Podhalu, który prowadzi wypas w Soblówce.

– Program warsztatów edukacyjnych obejmował tematy z kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego Beskidów. Multimedialną prezentację o tradycjach pasterskich na Żywiecczyźnie przedstawiła Barbara Rosiek, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu – mówi Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Rozmawiano także o programie „Owca Plus”, a jego znaczenie omówił między innymi Józef Michałek z Istebnej. Podkreślił on, że dzięki programowi odrodziło się pasterstwo i zatrzymano proces zarastania hal w Beskidach.

– Uczestnicy warsztatów stwierdzili, że konieczna jest taka koordynacja różnych działań, aby jeszcze bardziej spopularyzować pasterstwo na Żywiecczyźnie. Dobrym krokiem byłoby utworzenie tematycznego szlaku kultury wołoskiej – dodaje Dariusz Szatanik.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments