Mieszkańców Żywca niepokoi, że z placu budowy nowej siedziby Szpitala Powiatowego wyjeżdżają firmy ze sprzętem. Czy budowa jest zagrożona?
Inwestycję finansuje firma InterHealth z Kanady. Rolą Starostwa Powiatowego w Żywcu było przekazanie działki pod budowę oraz doprowadzenie nowej drogi wraz z mediami do budynku. Po zakończeniu inwestycji przekazany ma zostać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i sprzęt ze starego szpitala dla prywatnej firmy, która zostanie nowym pracodawcą dla obecnego personelu szpitalnego. Pierwsze prace budowlane nowego szpitala ruszyły w połowie listopada 2015 roku, a głównym wykonawcą została hiszpańska firma Aldesa. Za wybudowanie i wyposażenie szpitala firma z Kanady zapłacić ma częściowo z własnych pieniędzy, a częściowo z kredytu bankowego, którego nie ma jeszcze do dzisiaj. Tymczasem mieszkańcy Żywca, którzy bacznie przyglądają się inwestycji, zauważyli w ostatnich tygodniach, że na placu budowy jest coraz mniej robotników, a z terenu wyjeżdża część firm ze sprzętem.
– Boimy się, że budowa zostanie wstrzymana. A byłaby to wręcz tragedia, bo przecież z daleka widać, że budynek w stanie surowym jest już prawie gotowy – podkreślają.
O informację na temat tego, co dzieje się na placu budowy, prosiliśmy kilka razy firmę z Kanady, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Rąbka tajemnicy uchylił za to starosta Andrzej Kalata.
– Mogę uspokoić, że budowa nie została wstrzymana. Trwają montaż stolarki okiennej i prace związane z dachem. Faktycznie część firm wyjeżdża ze sprzętem, bo nasz partner, czyli firma z Kanady, postanowiła zmienić głównego wykonawcę. Nie jest nim już Aldesa, ale żywiecki Wodpol. To decyzja naszego partnera i nie mnie ją komentować. Obecnie na placu budowy trwają inwentaryzacja i przejmowanie robót – mówi.
Powstaje zatem zasadnicze pytanie, o ile zmiana wykonawcy może opóźnić budowę.
– Szacujemy wstępnie, że o około dwóch miesięcy. Jeśli chodzi o finansowanie inwestycji, to firma z Kanady nadal nie ma kredytu i obecnie wykłada pieniądze z własnego budżetu. Partner przekazał nam informację, że zgoda na kredyt powinna zostać uzyskana do końca tego roku. Jako Zarząd Powiatu daliśmy czas Kanadyjczykom na zamknięcie finansowania z kredytem do końca lutego. W tym harmonogramie przewidujemy, że budowa powinna potrwać do końca lipca 2018 roku. Potem rozpoczną się odbiory techniczne, które potrwają kilka miesięcy. Dlatego jesteśmy ostrożni z podawaniem daty przyjęcia pierwszych pacjentów – dodaje starosta.