W Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu coraz mocniej stawiają na szkolnictwo zawodowe. Ale co ważne dyrekcja tej placówki podejmuje w tej kwestii coraz bardziej konkretne działania.
Wczoraj (6 kwietnia) w szkole doszło do uroczystego podpisania umów o współpracy placówki z przedstawicielami 12 firm i 2 stowarzyszeń. – Dzięki temu każdy kierunek kształcenia w naszej szkole zyskał opiekuna merytorycznego i zapewnienie wsparcia w przygotowaniu do wejścia rynek pracy – podkreśla Ewa Kaplyta, dyrektor ZSB-D, czyli popularnej „Budowlanki”. Umowy ze szkołą podpisali: Andrzej Kozieł (przedstawiciel firmy Galmet), Piotr Zalewski (przedstawiciel firmy Purmo Rettig Heating), Maciej Cisek (przedstawiciele firmy Kan), Karolina Cieniawska (przedstawicielka firmy Pochłopień), Marek Gizicki (prezes firmy Rondo), Wojciech Gaweł (prezes firmy Mostmarpal), Jarosław Deka (właściciel Zakładu Fotograficznego „U Jarka”), Tomasz Łomnicki (właściciel firmy Sprint Drukarnia Żywiec), Kazimierz Cierniak (przedstawiciel Szkółki Krzewów Ozdobnych Cierniak), Maciej Milczyński (przedstawiciel Związku Szkółkarzy Polskich), Sebastian Zioło i Radosław Bierut – przedstawiciele firmy R&S Capelli), Karol Borkowy (prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich), Paweł Wiśniowski (właściciel firmy Geoprojekt) i Marek Barciewicz (przedstawiciel firmy Netsim). Nim doszło do podpisania umów najlepsza uczennica szkoły – Martyna Kosiec – otrzymała specjalny paszport z rąk Wojciecha Gawła, prezesa Mostmarpalu, który uprawnia ją do odbycia stażu zawodowego w tej firmie.
– Uważam, że współczesna szkoła zawodowa nie ma prawa skutecznie funkcjonować bez wsparcia ze strony pracodawców. Musimy wspólnymi siłami zbudować drogę do sukcesu. Pracować razem, niekoniecznie według utartych schematów. Podpisanie tych umów to duży krok do przodu. Nie przypadkowo do współpracy zaprosiliśmy właśnie te firmy. Z większością z nich współpracujemy już od lat. Wspólnie organizujemy praktyki zawodowe, szkolenia dla młodzieży i nauczycieli, odwiedzamy budowy i zakłady produkcyjne. Pomoc pracodawców przy organizacji kształcenia zawodowego, zwłaszcza praktycznego jest nieoceniona. Mimo, że mamy naprawdę bardzo dobrze wyposażone pracownie i warsztaty do nauki zawodu nigdy nie będziemy w stanie zapewnić naszym uczniom tak dobrych warunków, jakie gwarantują to pracodawcy – podkreśla dyrektor Ewa Kaplyta, która dodaje, że firmy podpisujące umowy zobowiązały się nie tylko do opieki merytorycznej nad poszczególnymi kierunkami kształcenia, ale również do takich zorganizowania szkoleń dla uczniów i nauczycieli, wspólne modyfikowanie programów nauczania oraz zaproszenia uczniów na staże zawodowe i nawet dania gwarancji zatrudnienia.
– Warto podkreślić, że w ubiegłym roku szkoła podpisała cztery pierwsze listy intencyjne o współpracy i mamy już efekty. Wszyscy czterej partnerzy aktywnie włączyli się w przygotowanie zeszłorocznej promocji szkoły, szczególnie podczas organizacji festiwalu Zawody Przyszłości. Po konsultacjach i rozmowach z firmą Mostmarpal w szkole został zmodyfikowany program nauczania w zawodzie technik budownictwa i w miejsce kwalifikacji murarsko-tynkarskiej została wprowadzona kwalifikacja betoniarsko-zbrojarska – dodaje dyrektor Ewa Kaplyta.