Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

100 mln zł czeka na firmy. Do 18 maja można składać wnioski w konkursie ZUS

Fot. Pixabay.com

Do 18 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych czeka na wnioski od płatników składek w konkursie na dofinansowanie projektów, które poprawiają bezpieczeństwo i higienę pracy. W tym roku pula środków to 100 mln zł.

– Finansowanie działań, które zapobiegają wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, to jedno z zadań ZUS. Dofinansowane mogą być projekty, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenie zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowanie niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka na stanowiskach pracy – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

W jednym projekcie może być realizowanych równocześnie wiele działań o różnym charakterze i z różnych obszarów technicznych, które mają przyczynić się do ograniczenia lub zniwelowania występowania czynników ryzyka na stanowiskach pracy. Realizacja projektów ma przyczynić się do utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej.

Minimalna kwota dofinansowania, o którą może ubiegać się przedsiębiorca, wynosi 10 tys. zł. Maksymalna kwota dofinansowania z ZUS nie może przekroczyć 80 proc. inwestycji i być wyższa niż 300 tys. zł. Wnioski mogą składać płatnicy, którzy nie zalegają ze składkami i podatkami oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dopłatę można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.

Wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentacją należy złożyć elektronicznie, za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne pod adresem www.zus.pl/prewencja oraz w BIP ZUS.
Do ZUS wpłynęło już kilkaset wniosków od firm na ogłoszony konkurs w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.

– Kolejni płatnicy, którzy chcieliby pozyskać dofinansowanie z ZUS, muszą się pospieszyć ze złożeniem wniosku, bo czasu zostało zaledwie kilka dni. Dokumentację elektroniczną należy przekazać nie później niż 18 maja. Po tej dacie złożone wnioski nie będą rozpatrywane – dodaje rzeczniczka.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tylko pytam
tylko pytam
1 rok temu

Skąd te 100 mln zł, bo podatków więcej ściągnięto z ZUS-owców i zostało po zwrocie?