120 lat temu, we wrześniu 1903 roku, w Cieszynie miało miejsce wydarzenie bez precedensu. Była to ogromnych rozmiarów wystawa, przedstawiająca kulturę ludową Śląska Cieszyńskiego i Beskidu Śląskiego, która przyciągnęła zainteresowanych z całego regionu, ale i dalekiej Galicji, aż po Lwów. Pisano o niej nawet w dalekim Petersburgu.
Ekspozycja była wydarzeniem o charakterze edukacyjnym, któremu przypisywano zasługi na polu krzewienia ideałów narodowych.
Prezentowała cenne historyczne artefakty, rękodzieła i przedmioty codziennego użytku ludu wiejskiego. I właśnie one posłużyły za podstawę zbiorów cieszyńskiego muzeum miejskiego, z którego powstało Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
W Cieszynie postanowiono częściowo zrekonstruować wystawę z 1903 roku i wzbogacić o treści związane z późniejszymi losami zbiorów. Będzie można ją oglądać w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wernisaż ekspozycji zatytułowanej “Od wystawy do muzeum…” odbędzie się 29 września o 15.30. Tego dnia również, o 16.00, odbędzie się wykład Hanny Grudniewskiej “O czasach, kiedy każdy mógł być ludoznawcą”. Hanna Grudniewska to członkini cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.