Cieszyn Kultura i rozrywka

1400 nowych książek w Strumieniu. I nie tylko

Fot. Miejska Biblioteka w Strumieniu

Na biblioteczne półki w Strumieniu trafiło prawie 1400 nowych pozycji! A to nie wszystko. W czasie pandemii bibliotekarze prowadzili działania edukacyjne i animacyjne w formie online.

– Niestety, nasza działalność promocyjna, która rozpędziła się na początku roku, w marcu została przerwana. Biblioteki zostały zamknięte. Choć brakowało nam czytelników, to pracy w bibliotece było bardzo dużo. Przeprowadziliśmy selekcję zbiorów bibliotecznych, uporządkowaliśmy i odkurzyliśmy księgozbiór. Na bieżąco gromadziliśmy i opracowywaliśmy nowości wydawnicze, aby po wznowieniu naszej działalności, trafiły do rąk czytelników – mówi Danuta Jabłońska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu.

Ze środków samorządowych oraz z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiono aż 1398 woluminów. Pracownicy Biblioteki przy doborze książek kierowali się gustami swoich czytelników. Od lat największym zainteresowaniem cieszy się literatura piękna: kobieca, obyczajowa. Duże zapotrzebowanie było także na powieści historyczne dotyczące II wojny światowej, szczególnie tej dotyczącej kwestii obozów koncentracyjnych. Prócz tego spore grono czytelników poszukuje literatury o tematyce biograficznej, fantastycznej i kryminalnej oraz tej dotyczącej zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i ziołolecznictwa. Biblioteka otrzymała także książki wraz ze scenariuszami zajęć do pracy z dziećmi i młodzieżą, które ma nadzieję wykorzystać na zajęciach w przyszłym roku. – Na naszym Facebooku staraliśmy się na bieżąco informować czytelników o wszystkich organizowanych spotkaniach autorskich online, podsuwać pomysły na zorganizowanie dorosłym i dzieciom tego trudnego czasu – mówi Danuta Jabłońska.

Biblioteka kontynuowała także cykliczne projekty. Na przykład we wrześniu, jak co roku, włączyła się w akcję społeczną “Narodowe Czytanie”. Tym razem wyglądała ona nieco inaczej – zamiast tradycyjnego czytania dzieł literatury polskiej, ogłoszony został konkurs ze znajomości “Balladyny”. Zorganizowano również konkurs mikołajkowy na okładkę książki o Świętym Mikołaju, skierowany do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Ruszył także projekt „Biblioteka bliżej przedszkolaków”. Pracownicy biblioteki nagrali czytane przez siebie bajki po czym dostarczyli je do wszystkich chętnych przedszkoli. Kontynuowany jest także projekt Instytutu Książki „Mała książka – Wielki Człowiek” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Przedszkolaki, odwiedzający bibliotekę otrzymują: „Kartę Małego Czytelnika” z naklejkami oraz książki „Pierwsze czytanki dla…” wraz z broszurą i wyprawką czytelniczą dla uczestnika programu.

Strzałem w dziesiątkę okazała się akcja „Książka na zamówienie”. Zamówić książki jest bardzo prosto – wystarczy zadzwonić do biblioteki lub wysłać maila podając listę interesujących nas książek (są dostępne na stronie internetowej biblioteki w zakładce katalog), a pracownicy biblioteki przygotują woluminy i ustalą konkretną datę i godzinę ich odbioru. Warto także śledzić Facebooka placówki, bowiem tam na bieżąco uzupełniane są informacje o nowościach. – Nasi czytelnicy nie zostawili nas i cierpliwie czekają na możliwość swobodnego dostępu do półek bibliotecznych. Niestety, trudno w tej chwili ocenić kiedy nasza działalność będzie mogła wrócić do tej sprzed pandemii, ale wierzymy, że już w nowym roku będziemy mogli realizować naszą bogatą ofertę – mówi Danuta Jabłońska zachęcając czytelników do skorzystania z innych, dostępnych na ten moment form wypożyczania bibliotecznych zbiorów, a także do śledzenia strony internetowej i Facebooka, gdzie na bieżąco przedstawiane są kolejne oferty i to nie tylko te czytelnicze.

google_news