Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

1,8 tys. uczniów w szkołach powiatu bielskiego. Brakuje tylko… nauczycieli

Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Ponad 1 800 uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny w szkołach prowadzonych przez powiat bielski. Problem jest tylko z brakiem nauczycieli. Niektórzy pracują niemal na dwa etaty, a sytuację ratują też emeryci.

– Nabór do pierwszych klas, ze względu na kolejny rok prawie podwójnego rocznika (szkołę podstawową kończyli uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w wieku 7 i 6 lat), okazał się lepszy, niż rok temu. W czechowickim ZSTiL kandydatów było tylu, że otwarto 8 pierwszych klas technikum, a w szkole branżowej I stopnia – 5 pierwszych klas. To o dwa oddziały więcej, niż przed rokiem. W technikum najbardziej oblegane kierunki to: multimedia i fotografia oraz tradycyjnie: informatyka i logistyka. W Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach młodzież rozpoczyna naukę w 4 pierwszych klasach, podobnie jak rok temu. W Powiatowym Zespole Placówek – Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk przybędzie 25 nowych kandydatów do medali w dyscyplinach zimowych. Naukę zawodu w czechowickim Zespole Szkół Specjalnych nr 4 rozpocznie 11 osób – wylicza Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Dyrektorzy placówek narzekają na brak nauczycieli. – Największy problem od lat mamy z nauczycielami zawodu. W naszej „Resortówce” młodzież szkoli aż 8 emerytów. Szukamy nowych, ale ich po prostu nie ma – mówi Dorota Nikiel, odpowiadająca za oświatę w zarządzie powiatu. Dodaje, że dzięki zmianie w przepisach szkoły sobie jednak poradzą. – Ministerstwo edukacji wydało zgodę, żeby nauczyciel miał więcej godzin niż 1,5 etatu. W efekcie mamy ponad 30 pedagogów, którzy mają prawie dwa etaty – wskazuje Dorota Nikiel.

Największa obecnie inwestycja oświatowa w powiecie bielskim – budowa sali gimnastycznej przy ZSTiL, jest na ukończeniu. Jest szansa, że lekcje wychowania fizycznego w nowym obiekcie ruszą jeszcze w listopadzie. Jak mówi Paweł Urbańczyk, dyrektor placówki, dzięki temu młodzież nie będzie kończyła zajęć późnym popołudniem. – Ze względu na dużą liczbę pierwszoklasistów w nowym roku szkolnym pewnie nie wszyscy odczują jeszcze poprawę – dodaje dyrektor „Resortówki”.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dyrektorzy narzekający są
dyrektorzy narzekający są
1 rok temu

Jaki problem z brakiem nauczycieli, lekarzy też brakuje i dajemy radę, bezpieczeństwo w przyszłości najważniejsze.

!
!
1 rok temu

za to nie brakuje przemądrzałych i suto opłacanych pajaców na usługach oPOozycji ,często udających lokalnych dziennikarzy

w punkt
w punkt
1 rok temu
Reply to  !

Pytaj wykrzyknik jak czegoś nie wiesz i zamień nick wykrzyknika na znak zapytania. Sam się udaj po rozum do głowy, przemądrzałość to masz ale niewiele więcej.

!
!
1 rok temu
Reply to  w punkt

?

w punkt
w punkt
1 rok temu
Reply to  !

prawidłowo, zrozumiałeś, znak zapytania w nicku