Bielsko-Biała Na sygnale Czechowice-Dziedzice

Więcej policyjnych patroli pod szkołami. Kierujmy się przepisami i zdrowym rozsądkiem

Zdjęcie poglądowe. Fot. Policja

Po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie – informują w bielskiej komendzie.

– W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Policjanci zwrócą uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego – zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zmniejszeniu prędkości przed przejściem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego oraz o ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącemu – wyjaśnia Sławomir Kocur, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. – Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia oraz czy dzieci są prawidłowo przewożone – uzupełnia.

Ważnym elementem bezpieczeństwa w pobliżu szkół jest prawidłowe oznakowanie dróg. Dlatego w ostatnich tygodniach wakacji funkcjonariusze sprawdzali stan oznakowania i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

Policja przypomina, że powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. – Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dawajmy też dzieciom przykład, jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi – zwraca uwagę rzecznik.

– Apelujemy do kierujących pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych, szkół i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze. Pieszy na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Nie wolno wyprzedzać pojazdów na przejściu dla pieszych – przypomina Sławomir Kocur.

Nie można zapominać, że również piesi są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Pomimo zmian w przepisach i wprowadzenia pierwszeństwa pieszego na przejściu dla pieszych, zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, a skutki, jakie może spowodować kontakt rozpędzonego samochodu z pieszym, zawsze ponosi ten drugi i często wiąże się to z utratą zdrowia bądź nawet życia.

– Bądźmy rozsądni, rozważni i ostrożni zarówno korzystając z przejść dla pieszych, jak i kierując pojazdami – puentuje przedstawiciel bielskiej komendy.

google_news