Wydarzenia Cieszyn

Bieg po Nowe Życie zbliża się wielkimi krokami!

Rafał Maślak w ubiegłym roku był jedną z osób tworzących sztafetę portalu Beskidzka24.pl. Fot. Małgorzata Krawczyk
Rafał Maślak w ubiegłym roku był jedną z osób tworzących sztafetę portalu Beskidzka24.pl. Fot. Małgorzata Krawczyk

 13 maja o 15.00 w Wiśle coraz liczniejsza drużyna Biegu po Nowe Życie spotka się w marszu promującym polską transplantologię. Wydarzenie to będzie miało miejsce po raz 22.

Promować, edukować, przekonywać – to najważniejsze słowa, które od 13 lat towarzyszą Biegowi po Nowe Życie, wydarzeniu, w czasie którego osoby po transplantacjach, znane osoby ze świata teatru, filmu, sportu i muzyki oraz lekarze różnych specjalności związanych z przeszczepieniami, a także koordynatorzy transplantacyjni maszerują z kijami do nordic walking, by o transplantologii cały czas było głośno.

fot. mat. pras. BPNŻ

fot. mat. pras. BPNŻ

fot. mat. pras. BPNŻ

Bieg otworzy Przemysław Saleta. Tradycyjnie wystartuje w pierwszej sztafecie na wiślańskim rynku. Słynny bokser i kickbokser nie interesował się specjalnie transplantologią, dopóki nie zachorowała jego córka Nicole. W jego rodzinie ani w rodzinie Ewy Pacuły, mamy dziewczyny, nikt wcześniej nie miał problemów z nerkami. Saleta bez wahania zdecydował się oddać córce nerkę. Miał pecha, bo doszło u niego po zabiegu do komplikacji, co bardzo rzadko się zdarza. Mimo tego wrócił do zdrowia, do aktywnego życia, do uprawiania sportu. Stwierdził, że trzeba zrobić coś, co będzie promowało ideę transplantologii. Tak narodził się pomysł Biegu po Nowe Życie. – Promować, edukować, przekonywać, mówić o transplantacjach, zwracać uwagę na problem, nawet jeśli nasza świadomość jest coraz większa. Chcemy, aby Bieg po Nowe Życie nie przestawał nieść ważnego przekazu o drugim życiu, które każdy z nas może podarować bliskiemu lub bezimiennej osobie – mówi  Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie. – Rok temu postanowiliśmy, że wydarzenie rozpocznie się o 15.00, czyli później niż zwykle. Ta formuła bardzo się sprawdziła, wielu ludzi ustawiło się wzdłuż trasy, by dopingować uczestników wydarzenia.  Mam nadzieję, że 13 maja oglądających i kibicujących będzie jeszcze więcej  – dodaje  Pilarz. 

W tym roku do tradycyjnie trzyosobowych sztafet dołączą kolejni uczestnicy – uczniowie ze szkół województwa śląskiego. – W kolejnych miesiącach szkoły, które się przyłączyły do wydarzenia i zostały ambasadorami polskiej transplantologii, odwiedzą osoby po transplantacjach, opowiedzą o tym, co przeszły, jak teraz żyją, powiedzą więcej o przeszczepieniach i dawstwie narządów – dodaje Arkadiusz Pilarz. W 22. Biegu po Nowe Życie wystartują także dwie sztafety ze Słowenii. Znajdą się w nich osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele organizacji pacjenckich i Slovenija Transplant. Pobyt Słoweńców w Polsce to część projektu „Mamy w sobie niejedno życie”, który ma z jednej strony zebrać w formie książki dobrych praktyk najlepsze doświadczenia w zakresie promocji transplantacji i dawstwa narządów, z drugiej wyszkolić kadrę ambasadorów – edukatorów w obu krajach złożoną z osób po przeszczepieniu.

W tym roku w Wiśle pojawią się oczywiście przedstawiciele mediów, kina i teatru, którzy są stałymi bywalcami rzeczonej imprezy, ale nie zabraknie też nowych twarzy. Po raz pierwszy w tym wydarzeniu wystartują m.in. aktor Wojciech Błach oraz wokalistka związana z naszym regionem, Halina Mlynková.

Tradycyjnie też w Biegu po Nowe Życie wystartuje sztafeta naszego portalu oraz tygodnika “Głos Ziemi Cieszyńskiej”.
google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
i pasuje
i pasuje
1 rok temu

A Adam Małysz? – należy się nie tylko stać figurą z czekolady.