Wydarzenia Bielsko-Biała

300-lat Białej. Została podniesiona do godności „Miasta Jego Królewskiej Mości”

Rada Miejska w Bielsku-Białej podjęła okolicznościową uchwałę upamiętniającą 300-lecie nadania ówczesnej wsi Biała praw miejskich. Było to zdaniem bielskiego samorządu doniosłe wydarzenie, które dało – jak to określono w treści uchwały – podwaliny pod dzisiejsze funkcjonowanie miasta Bielska-Białej.

W uzasadnieniu decyzji Rady można przeczytać, że:
Punktem zwrotnym dla wsi Biała leżącej obok Lipnika było nadanie 9 stycznia 1723 r. praw miejskich przez króla polskiego Augusta II Mocnego. Biała nie tylko otrzymała herb, ale została podniesiona do godności „Miasta Jego Królewskiej Mości”. Był to prawdziwy kamień milowy w rozwoju miejscowości, położonej nad samą granicą dzielącą Rzeczpospolitą Obojga Narodów i monarchię Habsburgów.

Król August II Mocny wykazał się dużą wiedzą o lokalnych uwarunkowaniach politycznych i gospodarczych, a dalszy dynamiczny rozwój Białej tylko potwierdził słuszność jego decyzji. Należy pamiętać, że w momencie nabycia praw miejskich Biała zajmowała powierzchnię zaledwie 12,5 ha i zamieszkiwało ją około 300 mieszkańców w 40 domach.
Droga do dalszego rozwoju została otwarta, a reprezentacyjny ratusz, będący obecnie siedzibą władz miasta, jest dowodem na to, jak wysoką pozycję i prestiż uzyskała Biała. Potwierdzają to także wydarzenia ważne dla historii Polski, takie jak ustanowienie siedziby Generalności – naczelnego organu władz Konfederacji Barskiej (1768—1772) czy wymarsz ochotników legionów Józefa Piłsudskiego w 1914 r.
Położenie blisko starszego, siostrzanego Bielska powodowało, że oba miasta stanowiły dla siebie inspirację, konkurencję i wzajemne dopełnienie, którego efektem było ich połączenie w 1951 r. w jeden organizm administracyjny — Bielsko-Białą.
Mieszkańcy Bielska-Białej, reprezentowani przez Radę Miejską, patrząc w przyszłość i mając na uwadze dalszy rozwój, pragną upamiętnić 300. rocznicę nadania praw miejskich Białej, gdyż było to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego miasta.

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Archanioł
Archanioł
1 rok temu

Jak na foto na placu Wojska Polskiego powinien stanąć pomnik albo fontanna co na kolejne 300 lat wpisze się do historii -a nie jakieś marne godło na kamienicy jak w planach.chyba o jubileuszu wiedzieli dobre pare lat.chyba że będzie to bubel nienaprawialny jak wiele innych w ostatnich latach.na to jednak urząd nie ma pieniędzy bo poszły na plastikowe donice,drewniane liście i podwaliny spalarni…no i pilny w dobie kryzysu! Remont basenu

teoria
teoria
1 rok temu

Jakie praktyczne ma znaczenia uchwała radnych? – Biała praw miejskich nie ma już ponad 70 lat.

praktyka
praktyka
1 rok temu
Reply to  teoria

Bielsko praw miejskich nie ma już ponad 70 lat

teoria
teoria
1 rok temu
Reply to  praktyka

Biała tylko dlatego jest miastem (bez praw miejskich od ponad 70 lat), że dołączyła do Bielska, które nigdy ich nie utraciło.

praktyka
praktyka
1 rok temu
Reply to  teoria

nie dołączyła tylko została włączona wbrew opini wielu mieszkańców, na podobnych zasadach jak teraz Żywiecczyzna ” dolączyła “do obcego historycznie i kulturowo “regionu”

teoria
teoria
1 rok temu
Reply to  praktyka

W 1951 r, były opinie wielu mieszkańców? Miały występować 2 miasta?

praktyka
praktyka
1 rok temu
Reply to  teoria

Mogło być jedno -w Małopolsce, co się tyczy protestów przeciwko przyłączenia Białej do śląskiego to nawet burmistrz Białej wylądował w komunistycznym areszcie, właśnie tak ,mieszkańcy Białej i okolic nie życzyli sobie Śląska, Polecam artykuł w portalu bbfan.pl

praktyka
praktyka
1 rok temu
Reply to  praktyka

Kurier BB- wiec 2000 bialan i protesty przeciw planom włączenia miasta do woj. Śląskiego. Burmistrz i jego zastępca aresztowani. Jak widać bezprawie i ciągła presja opresyjnych śląskich sąsiadów trwa nadal ,czego ofiarą padło woj.bielskie czy żywiecczyzna.Ciekawe gdzie się docelowo zatrzymią ?Może w Zakopanem?

nie mieszać
nie mieszać
1 rok temu
Reply to  praktyka

Nie o włączeniu Bielska Białej do woj. śląskiego tu mowa lecz o czasach sprzed 70 lat kiedy pozbawiono Białą praw Miejskie. Sprawa włączenia już odłączonego Bielską Biała to inny temat nie z 1951 r. lecz z 1998.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Cieszymy się.

jak zwykle mądre
jak zwykle mądre
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

jak głupi do sera, podszywacz

BB
BB
1 rok temu

Biała Krakowska miasto w Zachodniej Malopolsce

Bialanin
Bialanin
1 rok temu
Reply to  BB

miasto ,które nie było ,nie jest i nigdy nie będzie na Śląsku