Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

57 nowych wozów dla OSP w śląskim. Którym jednostkom poszczęściło się w naszym regionie?

Fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Kolejne wozy strażackie wzmocnią jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w regionie. W tym roku do strażaków ochotników z całego kraju trafi 675 nowych pojazdów. Z tej puli do druhów z terenu województwa śląskiego “przyjedzie” 57 samochodów.

– Tylko w tych ostatnich latach modernizacja, czy to w ramach ustaw modernizacyjnych, czy innych mechanizmów wsparcia dla ochotniczych i państwowych straży pożarnych, ma bezprecedensowy charakter finansowy. To jest ponad 300 wozów tylko dla województwa śląskiego – zaznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w okolicznościowym wystąpieniu, które miało miejsce wczoraj podczas uroczystego przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego OSP Chechło w powiecie gliwickim.

Wojewoda skierował słowa podziękowania dla strażaków i ich rodzin za poświęcenie dla służby, podkreślił zaangażowanie zarówno strażaków ochotników, jak i zawodowych w działania przeciwpandemiczne oraz pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Podziękował także samorządowcom za współpracę i wsparcie w trwającym procesie doposażania i modernizacji straży pożarnej.

– Warto też podkreślić, że opinia międzynarodowa ma wyjątkowe zdanie na temat polskich strażaków, zarówno ochotników, jak i strażaków z Państwowej Straży Pożarnej – powiedział Jarosław Wieczorek, podkreślając efekty płynące z połączenia najwyższej klasy wyszkolenia i profesjonalizmu strażaków z równoczesnym wyposażaniem ich w nowoczesny, światowej klasy sprzęt.

Na zakup 57 nowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych, które trafią w tym roku do OSP z terenu województwa śląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planują wydać ponad 17 mln zł dofinansowania.

Wśród jednostek OSP przewidzianych do dofinansowania na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych w 2023 roku znajdują się: OSP Komorowice Krakowskie (gmina Bielsko-Biała) – pojazd ciężki, OSP Dziedzice (gmina Czechowice-Dziedzice) – pojazd średni, OSP Kaczyce (gmina Zebrzydowice) – pojazd średni, OSP Leśna (gmina Lipowa) – pojazd średni, OSP Kisielów (gmina Goleszów) – pojazd średni, OSP Stara Wieś (gmina Wilamowice) – pojazd ciężki, OSP Roztropice (gmina Jasienica) – pojazd średni, OSP Koniaków Centrum (gmina Istebna) – pojazd średni, OSP Skoczów (gmina Skoczów) – pojazd lekki, OSP Kamesznica (gmina Milówka) – pojazd średni, OSP Ustroń Centrum (gmina Ustroń) – pojazd lekki, OSP Rychwałdek (gmina Świnna) – pojazd średni, OSP Pewel Ślemieńska (gmina Świnna) – pojazd średni, OSP Wilkowice (gmina Wilkowice) – pojazd ciężki, OSP Korbielów (gmina Jeleśnia) – pojazd średni, OSP Słotwina (gmina Lipowa) – pojazd średni, OSP Chybie (gmina Chybie) – pojazd lekki.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
1 rok temu

Czemu Szczyrk nie dostanie nowego samochodu pożarniczego

Roman
Roman
1 rok temu

Gminy płacą ponad 50 % reszta daje państwo z tego co nam zabrali z dużych podatków ale tak się robi w balona straszoków co się cieszą i Polaków .

taka prawda
taka prawda
1 rok temu
Reply to  Roman

gminy tęż płacą z naszych podatków

super
super
1 rok temu

A to musiało się aż poszczęścić?, im się nie należą? Jeszcze nie poszczęściło się wszystkim, dopiero dostaną zapewne najwięcej przed wyborami.
Rolą WFOŚiGW jest finansowanie wozów strażackich?
To już samorządy nie będą się składały na zakup w szczęśliwych gminach?

taka prawda
taka prawda
1 rok temu
Reply to  super

Oj . głuptasie, głuptasie…