Wydarzenia Bielsko-Biała

70-lecie z przytupem. Żywiołowy koncert zespołu “Beskid”

Dwie godziny wypełnione śpiewem, tańcem i folklorem, mali i duzi artyści na scenie, zacni goście i wielkie emocje związane z 70-leciem. Tak można streścić jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca “Beskid”.

Wydarzenie odbyło się w piątek, 7 czerwca, w Bielskim Centrum Kultury. Zespół Beskid przygotował na jubileusz spektakl taneczny “Piękna nasza Polska cała… oczami Oskara Kolberga”. Na scenie pojawiło się w sumie około 120 artystów w wieku od 4 do 70 lat. Artystycznie opracowany program oparty był na folklorze regionów: Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Sądeckiego i Spisza oraz tańcach narodowych i ludowych z okolic Łowicza, Śląska, Lublina, Biłgoraja i Kaszub. – Właściwie pierwszy raz nasz koncert nie był tylko kolejnymi występami poszczególnych grup tancerzy, lecz swego rodzaju spektaklem – mówi Barbara Rybczyk, kierownik artystyczny zespołu. – Były to połączone scenki, które spinała w całość obecność postaci zasłużonego etnografa i kompozytora Oskara Kolberga. W rolę tę wcielił się aktor bielskiego Teatru Polskiego Piotr Gajos.

Koncert otworzył taniec o nazwie chodzony, w wykonaniu wybranych par z wszystkich grup zespołu. Później były między innymi żywiołowe tańce spiskie, kujawiak z oberkiem czy akrobatyczne tańce górali żywieckich w wykonaniu grupy reprezentacyjnej. Członkowie najstarszej grupy piątej zaprezentowali programy „Płyniesz Olzo”, „Biłogorajscy sitarze” oraz tańce sądeckie. Grupy dziecięce przygotowały tańce górali śląskich oraz piosenkę w formie scenki „Zaczynając od kaszubskich nut”. Natomiast najmłodsza grupa kilkulatków zebrała ogromne owacje, wystawiając taniec „Śladem małych górników” oraz groteskę taneczną „Koziołek”. W wybranych momentach członkom zespołu asystował – jako mentor lub towarzysz – „Oskar Kolberg”, czyli Piotr Gajos.

Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” został założony w 1954 roku przy Zakładach Przemysłu Lniarskiego “Lenko” w Bielsku-Białej. Od 1957 roku siedzibą zespołu jest Dom Kultury Włókniarzy, działający w strukturach Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej. Grupa liczy aktualnie ponad 120 osób i działa w pięciu grupach wiekowych. Zespół koncertuje z dwiema kapelami – Kapelą Góralską Beskid oraz dziecięcą i młodzieżową Kapelą Beskidek. Zespół ma na koncie setki koncertów w Polsce i za granicą. Na przestrzeni lat zdobył wiele nagród festiwalowych, a także innych odznaczeń i wyróżnień.

Kierownikiem zespołu, a także choreografką i instruktorką – Agata Polok, a kierownikiem artystycznym, choreografką i instruktorką Barbara Rybczyk. Za opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne odpowiada Katarzyna Jopek, a kierownikiem Kapeli Beskid jest Marek Sztefko.

Po koncercie popłynęły gratulacje i podziękowania dla kierownictwa zespołu i jego członków między innymi od przedstawicieli władz miasta, dyrekcji Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej oraz delegacji zaprzyjaźnionych zespołów z regionu, między innymi Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wszyscy wyrażali zachwyt nad wysokim poziomem koncertu i życzyli sukcesów oraz satysfakcji w kolejnych latach działalności. Wśród gości była również przedstawicielka Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) Barbara Uracz, która była pod wrażeniem wspaniałej reżyserii i szybkiego tempa koncertu.

Na widowni zasiadła również uwielbiana przez cały zespół Romana Polok, zasłużona była wieloletnia kierownik Beskidu, charyzmatyczna choreograf i legenda grupy.

 

google_news