Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

8 milionów dla 12 gmin. Bielsko-Biała zainwestuje w parking w Wapienicy

Fot. Jacek Kachel, Wydział Prasowy UM BB

8 milionów złotych wsparcia od samorządu województwa śląskiego otrzymało 12 turystycznych gmin z regionu. Prezydent Jarosław Klimaszewski zadeklarował, że środki dla Bielska-Białej zostaną przeznaczone na budowę nowego parkingu w Wapienicy.

Czek na 500.000 zł dla Bielska-Białej prezydent odebrał 17 lutego w Szczyrku. – To spotkanie i symboliczne czeki są widomym znakiem, że samorządy wzajemnie się wspierają i leży im na sercu dobro przedsiębiorców. Przy ubieganiu się o tę pomoc brany był pod uwagę stosunek liczby miejsc noclegowych do liczby mieszkańców. Na etapie przygotowania wszystko było z nami konsultowane. Bielsko-Biała jest miastem bardziej przemysłowym niż turystycznym, dlatego otrzymaliśmy mniejsze wsparcie niż gminy, w których turystyka przynosi nawet 80 proc. przychodu. To zrozumiałe – mówił prezydent Klimaszewski.

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w sprawie zasad udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej gminom. 8 mln zł dotacji w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki zasiliło budżety 12 beskidzkich gmin. Symboliczne czeki przekazał przedstawicielom samorządów marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Poza Bielskiem-Białą wsparcie uzyskały: Wisła, Szczyrk, Ustroń, Istebna, Jeleśnia, Brenna, Rajcza, Gilowice, Węgierska Górka, Jaworze i Wilkowice.

Parking, o którym mówił prezydent Klimaszewski powstanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 32 przy ul. Cieszyńskiej 393. Jak informuje Ratusz, Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zlecił już wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i jest w posiadaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Inwestycja obejmie budowę parkingu i miejsc postojowych dla 59 samochodów osobowych, w tym 3 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, odwodnienie parkingu, a także budowę chodnika do istniejącej alei spacerowej. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Inwestycja ma być realizowana od maja do października. Parking ma ułatwić wyruszanie z Wapienicy na szlaki prowadzące na szczyty Szyndzielni, Błatniej czy Klimczoka.

Energylandia - praca 2021
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Logk
Logk
1 miesiąc temu

A w Żywcu nikt się o nic nie stara. Nawet basenu tam nie mają . Podobno ktoś wpadł na pomysł aby mu koło chałpy w Sporyszu postawili , przy ukrytym gdzieś tam nowym szpitalu.

Zagłębiak
Zagłębiak
1 miesiąc temu

Gilowice? Turystyczna gmina?A co ta gmina ma wspólnego z turystyką? Przecież tam nic nie ma

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Czyli można być zadowolonym tylko trzeba wcześniej konsultować.

Igor
Igor
1 miesiąc temu

Większej głupoty niż parking 3km od lasu nie widziałem-nawet drogi rowerowej z tamtąd nie ma…niech zrobią parking za stadionem lekkoatletycznyn lub obok petli mzk.pod zaporą…ladnie wykonany.z.granitowejnkostki…szpalery małych drzewek żeby “zwkryły parking”