Dla większości właścicieli domów najistotniejszym aspektem zapewnienia sobie ciepła jest dobrze dobrany rodzaj oraz liczba grzejników. Wielu z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że to zaledwie połowa sukcesu! Każdy budynek trzeba nie tylko ogrzać, ale przede wszystkim to ciepło zatrzymać wewnątrz. Nie jest to jednak taka prosta sprawa… Kluczem do sukcesu (oraz wieczorów spędzanych w ciepłym salonie) jest dobra izolacja budynku, szczelne okna i odpowiednio dopasowane oraz zamontowane pokrycie dachowe.
Ocieplenie domu ma olbrzymie znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia oraz… portfela. Im więcej ciepła płynącego z naszych grzejników zatrzymamy w domu, tym mniej pieniędzy z niego ucieknie – w rachunkach za ogrzewanie. Bardzo popularnym sposobem ocieplania budynków jest zastosowanie styropianu czy wełny mineralnej. Wymaga on jednak olbrzymiej precyzji oraz doświadczenia. – Styropian musi być idealnie ułożony, ponieważ nawet najmniejsza luka w ociepleniu sprawi, że powstanie tzw. mostek cieplny, czyli miejsce przez które ciepło będzie uciekać z budynku. Mostki bardzo często powstają w miejscach, gdzie łączy się konstrukcja, na przykład ściany zewnętrznej z dachem. Nawet maleńka luka może powodować spore straty ciepła – ostrzega jeden ze specjalistów z naszego powiatu.
Niezwykle szybkim, nowoczesnym oraz, co najważniejsze, skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji natryskowej pianką poliuretanową. Jej parametry są wyższe niż styropianu czy wełny, a jeśli nałożona jest przez specjalistę, może całkowicie wyeliminować występowanie mostków cieplnych. Pianka uszczelnia bowiem wszystkie szpary i szczeliny.
Dodatkową jej zaletą jest wyciszenie budynku, duża trwałość oraz energooszczędność. Ten rodzaj ocieplenia daje również poczucie bezpieczeństwa, bowiem pianka jest ognioodporna, nie przepuszcza kurzu czy pyłków oraz nie pozwala na rozwój zarodników pleśni, bakterii czy szkodników.
Wiadomo, że najłatwiej zadbać o mądrze zaprojektowane ocieplenie domu, jeszcze na etapie jego budowy. Jednak właściciele starszych budynków nie stoją wcale na straconej pozycji. Ocieplenie, czy to pianką, wełną lub styropianem, dobrej jakości okna, drzwi, dach oraz oszczędny piec grzewczy – te aspekty powinny być ważne zarówno dla właścicieli nowych budynków, jak i kilku czy kilkudziesięcioletnich domów. Nikt nie zasługuje bowiem na to, aby po jego domu hulał zimny wiatr.
Aby dom nie stał się… termosem
Izolacja domu, bardzo szczelne okna, ocieplenie stropu i poddasza, szczelny dach – wszystkie te sprawy są niezwykle ważne. Dodać do nich należy jednak rozsądek, bo bez niego bardzo łatwo zamienimy nasz dom w… termos! Ten rozsądek to tak naprawdę wentylacja, dzięki której w domu nie pojawi się pleśń czy grzyb. Tutaj kluczową rolę odgrywać będą dobrej jakości okna z możliwością wentylacji, która zadba o wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki niej okna nie będą parować a ściany będą suche.
Powiat bielski leży w strefie klimatycznej, w której wysokie temperatury i słoneczne dni nas nie rozpieszczają. Przez większą część roku jest po prostu zimno, dlatego o komfort przebywania w ciepłych pomieszczeniach warto zadbać zawczasu. Jesień jest na to ostatnim dzwonkiem. Niewiele domów docieplenia nie wymaga, dlatego w tej kwestii warto skonsultować się z fachowcem i nie działać na własną rękę.