Radni miejscy z Żywca podjęli uchwałę zakazując budowy ciepłowni na biomasę i paliwa alternatywne (RDF) na terenie miasta. Ale zakaz będzie ważny, gdy wcześniej nie zostanie przeprowadzone referendum.
W poniedziałek (25 marca) Rada Powiatu Żywieckiego podjęła stanowczy i konkretny apel do burmistrza Żywca Antoniego Szlagora i spółki Beskid o wycofanie się z planów budowy ciepłowni/spalarni. Po takim apelu radni miejscy nie mieli wyjścia. Aby nie narazić się mieszkańcom, musieli podjąć jakieś kroki. Stąd dzisiaj (28 marca) zajęli stanowisko w kontrowersyjnej sprawie budowy ciepłowni/spalarni. Podczas sesji, na której pojawiła się grupa mieszkańców, swój projekt uchwały próbowali przeforsować radni z PiS.
– Proponujemy zapis, że wzywamy burmistrza i spółkę Beskid do zaprzestania działań w sprawie budowy ciepłowni w Żywcu i w pobliżu jego granic administracyjnych – powiedział radny Andrzej Widzyk (PiS), ale jego wniosek został odrzucony większością głosów.
W przygotowanym projekcie, który był propozycją Klubu Dla Miasta Żywca (połączone komitety wyborcze Burmistrza Antoniego Szlagora i Wspólnoty Samorządowej), dokonano zmiany na wniosek radnego Grzegorza Glasa. Zaproponował on, aby zamiast „wyraża sprzeciw” wpisać słowo – „zakazuje”. Ostatecznie projekt brzmiał: “stanowisko Rady Miejskiej w Żywcu dotyczące zakazu budowy ciepłowni na biomasę i paliwa alternatywne (RDF) na terenie Miasta Żywca”. Za takim projektem opowiedziało się 16 radnych, a 5 było przeciwnych. To radni z klubu PiS.
– Uważamy, że nasza uchwała była lepsza, bo pełniejsza, konkretniejsza i doprecyzowana. Chcieliśmy między innymi zobowiązania burmistrza i spółki Beskid do zaprzestania działań zmierzających do budowy ciepłowni. Naszym zdaniem nie trzeba było się w tej uchwale odnosić do referendum, bo reguluje to ustawa. Rada Miejska powinna zająć swoje stanowisko co do ciepłowni/spalarni, a sprawa referendum to inny temat. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak czekać na to czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda pozytywne opinie czy też nie – mówi radny Andrzej Widzyk.
Obecni na sali mieszkańcy wyszli z obrad mocno oburzeni. Jak podkreślali oczekiwali od radnych stanowczej decyzji, aby burmistrz całkowicie wycofał się z planów budowy ciepłowni/spalarni, bo obawiają się, że referendum może zostać zmanipulowane. Dodajmy, że w chwili głosowania na sali nie byli obecni ani burmistrz Antoni Szlagor, ani wiceburmistrz Małgorzata Bieszczad. Nieobecność burmistrza tłumaczono pilnym wyjazdem.
W Krakowie spalarnia jest umiejscowiona 15km od miasta… więc postępując tak samo jak Kraków niestety nie możemy umiejscowić spalarni w Żywcu… wybierajcie w której wsi Antoni ma wybudować spalarnię? Zaznaczam, że inwestycja według burmistrza nie będzie uciążliwa dla mieszkańców i nie wpłynie na Wasze zdrowie. Proszę o szybkie zgłoszenia, bo ilość spalarni ograniczona ;)))
żywiecki CIEMNOGRÓD tyle na ten temat, widać że tu w powiecie PiSiory rzadzą…
A Antkowi gula wyskoczyła… miało być tak pięknie!
Antek nie był na sesji. Jak zwykle czyba wyskoczył do Warszawy po porade do tow. Gduli. Tam z prezesem związku łowieckiego będą kombinować jak odstrzelić przeciwników budowy spalarni. Gula to wyskoczy ale mieszkańcom zrobionym w bambuko.
Może ją wybudować w centrum miasta koło oczyszczalni ścieków , będzie jeszcze ładniej . Turstów ściągają takie widoki , ale w inne strony Polski.
Jak żeś taki “turysta” to wybierz się do Kopenhagi i zobacz ich spalarnie w mieście. Tyle.
Antonio spalony ?
Chcecie spalarni? to ja budujcie ale w którejś wsi. Nie w Żywcu.
Radni bezradni nawet nie dali warunku, że ciepłownia tylko po pozytywbnej decyzji w referendum. Im wystarczy, że referendum sie odbedzie. Nawet nieważne …ale było. Co za obłuda żywieccy radni.
Obraz naszego “pięknego” powiatu”
Żywiec – 14zł od osoby za śmieci, Gilowice 16, Ślemień 11.50 itd… +samorządy do tego dokładają.
Sucha Beskidzka 8zł od osoby, Maków Podh. 7zł, Stryszawa 7zł
Kilometry chodników w sąsiednim powiecie też godne uwagi + normalny szpital. A Żywiec? ŻENADA. Od 25lat istnienia powiatu ciężko było nawet szpital wybudować.
Włodarze małopolskich miejscowości widocznie potrafią rezadzic, a nie tylko przychodzic do pracy i obmyślać coby tu jeszcze swoim pociotkom załatwić….
Dalej nie słucha się głosu mieszkanców.Mają nas za idiotów.Potrzebują nas wtedy,kiedy trzeba tylko głosowac.
Jeśli Rada Miejska i Rada Powiatu i mieszkańcy śą przeciwni budowie ciepłowni, to po co referendum??????
w takim razie trzeba zrobić referendum. Niech się mieszkańcy wypowiedzą, czy są za , czy przeciw budowie ciepłowni. I nie “pieprzcie” o budowie spalarni, bo to tak jakbyście chcieli spalarnią nazywać kuźnię, każdy piec, a nawet piekarnię. Co, piekarnia też jest spalarnią, a wtryskarka produkująca przedmioty z tworzywa sztucznego też jest spalarnią. Ludzie zastanówcie się.
Referendum… Od kilku dni ludzie zastanawiają się co jest napisane w uchwale, a Pan wierzy w uczciwość referendum? … dobrze, że Burmistrz w końcu wytłumaczył, że ma być referendum, bo wiele ludzi odczytało ją tak, że Radnym wystarczył głos mieszkańców i nie potrzebują referendum do podjęcia decyzji o sprzeciwie… Mam nadzieję, że Burmistrz wytłumaczy ludziom, które pytanie jest “ZA”, a które “PRZECIW” przed głosowaniem w referendum, a nie po tym jak już pozna wynik…
Ale nam robią wodę z mózgu….. Tak nas ogłupią że mieszkańcy wyrażą zgodę na palenie oponami. Szanowni panowie radni popierający budowę spalarni – mieszkańcy wam tego nie zapomną ! Będą na was pluć do końca życia ! Czy zdajecie sobie sprawę z konsekwencji ?
Oj Bożenka Bożenka profesjonalne spalanie śmieci w scisle określonych warunkach i stale kontrolowanym procesie spalanie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne niż spalanie wegla w przydomowym piecu nawet 5 kategorii.Wiedeń posiada spalarnię śmieci w samym centrum i jest pro ekologiczny.
A Pan Piotr widział może na własne oczy sortownię odpadów w Wiedniu…i miał okazję porównać ją do pseudo sortowni odpadów z Żywca (którą można nazwać trabantem w XXI wieku). Czy Pan Piotr wie,że odpady segregowane przez mieszkańców w workach nie są już od dłuższego czasu sortowane w Żywcu lecz są wywożone do innych prawdziwych sortowni? Nie można ciągle mówić, że tutaj ma być “Ameryka”… Wystarczy naprawdę kilka godzin poświęcić tematyce, aby stwierdzić, że ten żywiecki cyrk ze spalarnią jest śliski… przykład idzie z Krakowa->gdzie lądują odpady ze spalania śmieci??? Są składowane przy budowie zbiornika wodnego wokół którego ma powstać ścieżka… Czytaj więcej »
Żywiec – 14zł od osoby za śmieci, Gilowice 16, Ślemień 11.50 itd. +samorządy do tego dokładają.
Sucha Beskidzka 8zł od osoby, Maków Podh. 7zł, Stryszawa 7zł
Tu masz efekt wożenia śmieci do “nowoczesnych” sortowni
SPALARNIA POWINNA POWSTAC!!!
Radni sie popisali !!!!! Zrobili co burmistrz polecił. Uchwała zakazujaca budowy spalarni bez przeprowadzenia referendum !!!! Nie mieli odwagi reprezentować swoich wyborców. Czy radni głosujacy za tą uchwałą mają mieszkanców za idiotów ?????? Przecież burmistrz w Warszawie chwalił się (jest nagranie) że tak postawi pytanie, że każdy będzie chciał spalarni.
Lepiej oczywiście palić śmieci w domowym piecu. Ciemnogród do kwadratu.
Racja spalarnia MUSI i POWINNA powstać, wybudowana zgodnie z właściwymi standardami, normami bedzie mniej szkodzić niż palenie śmieciami w domowych piecach! Czego się tutaj bać!
Dobrze, niech powstanie. Poza Żywcem.
Ciekawe co zrobimy ze śmieciami ? Pewnie będziemy płacić po 100 zł/mc za segergowane.
Nie jest jasny tekst artykułu. Przytoczony tytuł projektu w cudzysłowie jest za krótki, niezrozumiały. Nic nie ma o referendum. Nie ma uzasadnienia a każdy projekt uchwały takowe powinien mieć. W wytłuszczonym tekście większymi literami co to znaczy, że zakaz będzie ważny gdy wcześniej nie zostanie przeprowadzone referendum? To ma być referendum czy nie? Radni mogliby zająć stanowisko.
Radni żywieccy to maszynka do głosowania dla Burmistrza, nie zrobią nic przeciw jego woli.
Te maszynki do głosowania są nie tylko w radzie żywieckiej. Bo wyborcy tak pozwalają swoim wybranym, uznają że to normalne aby radni po wyborze nie prezentowali interesu wyborcy ale wyłącznie interes włodarza. Bo dla wielu radnych przy włodarzu opłaca się być.
Przecież te uchwały prawdopodobnie celowo są tak napisanie, żeby po wyniku głosowania Burmistrz mógł sobie dopasować linię dalszego postępowania, a radnym głupio się przyznać, że inaczej odczytali treść (z resztą w takim przypadku pozostałaby tylko droga sądowa i dochodzenie do tego, że “moje jest bardziej mojsze”)… Wcale się nie zdziwię, jak pytania referendalne będą w taki sam sposób, a po referendum w zależności od tego na które będzie więcej głosów to burmistrz ogłosi, że właśnie w tym pytaniu jest zawarta treść o zgodzie na budowę spalarni… w końcu w Warszawie otwarcie powiedział, że “zada takie pytania, że nikt nie odpowie… Czytaj więcej »