Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

W czym na egzamin?

Fot. pixabay.com

Matura to jeden z pierwszych ważnych egzaminów w życiu młodych ludzi. Od jej wyników zależy dalsza przyszłość, dlatego warto do niej podejść poważnie. I chodzi tutaj zwłaszcza o merytoryczne przygotowanie, ale także o strój. Na tego typu okazje obowiązuje określony dress code. Można go streścić w kilku słowach – schludnie, skromnie i elegancko.

Matura to nie czas i miejsce na modowe szaleństwa, choć trzeba przyznać, że ubiór współczesnych abiturientów nie trzyma się tak mocno sztywnych ram jak przed kilkunastoma czy – nie mówiąc już – kilkudziesięcioma laty, kiedy nie do pomyślenia były choćby inne kolory niż czerń i biel, ewentualnie granat. Dziś do tych kwestii podchodzi się bardziej swobodnie i można pozwolić sobie na więcej, ale mimo tego wciąż w czasie egzaminów bez trudu można rozpoznać na ulicach maturzystów. Niezależnie bowiem od lat, biel jako kolor bluzek czy koszul jest wciąż najpopularniejsza. I z pewnością to najbardziej bezpieczny wybór, a jednocześnie bardzo klasyczny. Jaskrawe barwy są z pewnością nieodpowiednie na tego typu okazję. Unikać należy także zbyt głębokich dekoltów.

Generalnie, w maturalnym ubiorze konwencja jaśniejszej góry i ciemniejszego dołu jest wciąż najbardziej popularna. Kto jednak nie lubi bieli, w jej miejsce może wybrać jasny beż czy krem, kolor łososiowy czy delikatne pastele. „Dół” to najczęściej spódnica, której długość nie powinna być za krótka i najlepiej, jeśli oscyluje wokół kolan. Dobrym wyborem będzie na przykład ołówkowy krój, w którym sylwetka prezentuje się elegancko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać na przykład rozkloszowany fason. Jeśli chcemy, możemy dodać do stylizacji nieco pazura i włożyć spódnicę skórzaną (tylko nie mini!) lub ze skórzanymi elementami czy suwakami. I oczywiście możemy zamiast czerni wybrać odcienie szarości, czekolady, grafitu czy brązu. Jeśli chodzi o wzory, zawsze można postawić na szykowną kratę. Klasycznemu lookowi szyku można dodać dzięki subtelnym dodatkom. Może to być ciekawy naszyjnik, elegancki zegarek, delikatny pasek, minimalistyczna biżuteria.

Dobrym wyborem do jasnej koszuli będą też ciemne materiałowe spodnie. Taki zestaw zawsze się sprawdzi, podobnie jak mała czarna, o ile nie ma zbyt głębokiego dekoltu i nie jest zbyt obcisła. Można założyć także damski garnitur. Należy zwrócić uwagę też na makijaż i fryzurę, które powinny być przede wszystkim naturalne i proste, a nie wyzywające.

Decydując się na maturalną kreację, należy pamiętać o tym, że odpowiedni strój może dodać nam pewności siebie, a źle dobrany – na przykład zbyt wąska koszula, rozpinające się guziki, podwijająca spódnica czy ciasne buty – będą niepotrzebnie rozpraszać, a nawet powodować dodatkowy stres.

Mniej problematyczny jest strój w przypadku maturzystów. I tym razem sprawdzi się bowiem po prostu garnitur z jasną koszulą lub marynarka ze spodniami. Krawat nie jest obowiązujący, ale jeśli młodzi ludzie się na niego decydują, powinni zwrócić uwagę na odpowiednie wiązanie go, gdyż i tutaj – podobnie jak w przypadku długości dziewczęcych spódnic – można popełnić modowe faux pas. Styliści zwracają uwagę, że w złym tonie są krawaty za długie albo za krótkie. Powinny one bowiem sięgać połowy paska u spodni, często zdarza się, że są do połowy brzucha albo za pasek. To z pewnością nie wygląda elegancko, a czasami nawet śmiesznie…

google_news