Lokata to jeden ze skuteczniejszych sposobów na pomnażanie oszczędności. Wystarczy wybrać odpowiednią ofertę, wrzucić pieniądze na konto i… czekać. Pytanie tylko, skąd mamy wiedzieć, że wybrana lokata faktycznie spełni nasze oczekiwania? Jakie czynniki wpływają na nasz zysk i jak sprawdzić ile zarobimy?
Czynniki wpływające na zysk z lokaty
Znalezienie lokaty bankowej nie jest trudnym zadaniem – tego typu usługi znajdują się w ofercie niemal każdego banku. Czy warto jednak zdecydować się na pierwsze lepsze konto? Zanim dokonamy wyboru, sprawdźmy jakie czynniki wpływają na nasz zysk. Pod uwagę należy wziąć następujące elementy: oprocentowanie, czas trwania lokaty, wysokość ulokowanej kwoty, kapitalizację odsetek oraz podatek. Uwzględniając je, możemy oszacować, ile zyskamy na lokacie.
Oprocentowanie i czas
Oprocentowanie to zapewne jeden z pierwszych parametrów, na które przyjdzie nam zwrócić uwagę w przypadku lokaty bankowej. Warto jednak pamiętać, by przy okazji uwzględnić również czas trwania umowy z bankiem. Oprocentowanie podawane jest najczęściej w skali roku, o czym wielu klientów zapomina. Półroczna lokata na 2% nie oznacza, że w ciągu roku zarobimy dwa razy tyle.
Jeśli chcemy sprawdzić, ile faktycznie zyskamy na lokacie, sprawdźmy dokładnie, ile czasu nasze oszczędności spędzą na koncie. Weźmy pod uwagę nie liczbę miesięcy, a dni. Trzymiesięczna lokata założona w styczniu (31+28+31 = 90 dni), będzie o jeden dzień dłuższa od tej, utworzonej w lutym (28+31+30 = 89 dni). Różnica jest niewielka, jednak w przypadku lokat długoterminowych warto brać to pod uwagę, gdyż będzie to mieć wpływ na ostateczny zysk.
Kapitalizacja odsetek i podatek
Czym jest kapitalizacja odsetek? To okres, po którego upływie odsetki zostaną doliczone do kwoty znajdującej się na lokacie. Może to następować z różną częstotliwością, np. raz w miesiącu, co kwartał lub na zakończenie umowy z bankiem.
Niestety, obliczając zysk z lokaty, musimy wziąć pod uwagę również część, którą będziemy musieli przekazać państwu. W tym wypadku obowiązuje nas jeszcze podatek Belki, a jego wysokość wynosi 19% od zarobku na lokacie. Należy uwzględnić go w przypadku każdej kolejnej kapitalizacji.
Wyliczamy zysk
Skoro zapoznaliśmy się już z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi lokat terminowych, spróbujmy wyliczyć spodziewany zysk. Zacznijmy od kwoty, którą chcemy przeznaczyć na lokatę bankową i pomnóżmy ją przez okres jej trwania (dokładną ilość dni). Następnie wynik pomnóżmy przez wysokość oprocentowania, a całość podzielmy przez 365 (jeśli procent naliczany jest w skali rocznej). Oczywiście uzyskana kwota nie jest ostateczna i należy od niej odjąć wspomniany wcześniej 19-procentowy podatek.
Te proste obliczenia pomogą nam szybko oszacować, ile zyskamy, korzystając z danej lokaty. Warto to sprawdzić, a kilkanaście minut porównywania ofert może okazać się bardzo korzystne dla naszego portfela.