Czy warto stosować dietę, w której eliminujemy pieczywo? Wiele osób zastanawia się nad rolą produktów zbożowych, zwłaszcza pieczywa w codziennym żywieniu.
Współczesne zalecenia żywieniowe uznają przetwory zbożowe za podstawę zbilansowanej diety. I bez wątpienia, zdecydowana większość naszych rodaków spożywa pieczywo każdego dnia. To dobrze, ponieważ produkty zbożowe są ważnym źródłem błonnika i witamin. Całkowita rezygnacja ze spożywania pieczywa nie jest wskazana. Jednak współczesny chleb zbyt często ma niewiele wspólnego ze zdrowym, pełnowartościowym żywieniem.
Jakość pieczywa stała się ostatnio zagadnieniem frapującym i trudnym. Pieczywo dostępne między innymi w supermarketach, wypiekane z gotowych mrożonek często jest pełne polepszaczy syntetycznych i chemicznych dodatków. Cechuje się znacznie gorszą jakością, zawiera mniej witamin oraz składników mineralnych niż tradycyjne wypieki. Gdzie więc kupować pieczywo: w BIO sklepie, w piekarni, supermarkecie, a może wypiekać samemu w domu? Kupujmy w sprawdzonych miejscach, co do których jesteśmy pewni, że dostarczają najwyższej jakości, naturalnych produktów.
Jeśli dysponujemy czasem i możliwościami, warto wypiekać też chleb we własnym zakresie. Wbrew pozorom nie jest to trudne i skomplikowane. Niektóre rodzaje pieczywa są szczególnie polecane w zrównoważonej diecie. Należy do nich chleb żytni na zakwasie. Taki chleb dostarcza witamin z grupy B, kwasu mlekowego, kwasu foliowego, dzięki czemu wpływa pozytywnie na trawienie i przemianę materii. Inny polecany rodzaj chleba to chleb pełnoziarnisty. Zawiera otręby, pełne ziarna i nasiona. Pod względem zdrowotnym pozostawia daleko w tyle pieczywo jasne. Dzięki bogactwu witamin i minerałów przyspiesza metabolizm i sprzyja odchudzaniu. Wspomaga też układ nerwowy i zapobiega nowotworom jelit.
W zdrowej diecie jest też miejsca na chleb razowy, który wypieka się z nieoczyszczonej mąki. Takie pieczywo to porcja węglowodanów złożonych, błonnika i licznych witamin. Sięgajmy więc po pieczywo bez obaw, ale po takie które jest zdrowe i wartościowe.