Gdy temperatura za oknem przekracza 25℃, zarówno w pomieszczenia biurowych, jak i domach oraz mieszkaniach zaczyna robić się zbyt gorąco. Dodatkowo, gdy niebo jest bezchmurne i praktycznie nie ma wiatru, złe samopoczucie związane ze zbyt wysoką temperaturą jeszcze bardziej się nasila. Choć instalacja klimatyzatora wydaje się oczywistym wyjściem, okazuje się, że na rynku dostępne są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest urządzenie przenośne, natomiast drugim klimatyzator stacjonarny. Który z nich warto wybrać?
Podstawowe różnice pomiędzy klimatyzatorami
Choć w dużym skrócie zasada działania obu urządzeń jest taka sama, różnią się one jednak zasadniczo w kwestii zastosowania. Instalacja klimatyzatora typu split nie wszędzie będzie miała sens i nie w każdym przypadku model przenośny będzie wystarczająco efektywny. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania?
- Urządzenie stacjonarne jest dużo bardziej wydajne. Wynika to m.in. z jego wielkości oraz zastosowania podzespołów charakteryzujących się większą mocą, takich jak np. sprężarka. Klimatyzatory typu split są przeznaczone do większych pomieszczeń, w których przebywa kilka lub kilkanaście osób. Należy jednak pamiętać, że urządzenie tego typu składa się z dwóch części. Pierwszą instaluje się w miejscu, w którym będzie obniżać temperaturę powietrza.
Drugą część, wyposażoną m.in. w wiatrak, montuje się na zewnątrz budynku. Urządzenia połączone są nie tylko rurką do odprowadzania skroplin, ale również przewodami elektrycznymi, dlatego często wymagane jest wiercenie otworów w ścianach. W zależności od odległości oraz stopnia skomplikowania, cała instalacja trwa minimum kilka godzin. W przypadku gdy skropliny będą odprowadzane grawitacyjnie, nie ma konieczności instalacji dodatkowych urządzeń. Najważniejszą zaletą klimatyzatorów typu split jest ich wysoka wydajność. Pracują bardzo efektywnie i są w stanie szybko obniżyć temperaturę, nawet w dużym pomieszczeniu. Niestety nie zawsze montaż jest wykonalny, np. ze względu na charakterystykę budynku.
- Klimatyzatory przenośne teoretycznie wystarczy podłączyć do prądu i nacisnąć guzik, aby przyjemne chłodne powietrze zaczęło wypełniać pomieszczenie. W praktyce jednak trzeba jeszcze wyprowadzić rurę z ciepłym nadmuchem na zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem jest otwór o średnicy odrobinę większej niż przekątna rury. Część osób korzysta jednak z otwartego okna. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż gorące powietrze cały czas dostaje się do pomieszczenia. Można spróbować uszczelnić okno, jednak w większości przypadków jest to mało efektywne rozwiązanie. Niewątpliwą zaletą przenośnych klimatyzatorów jest ich mobilność. Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku prawidłowego odprowadzenia ciepłego powietrza są one zbyt mało wydajne, aby skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu biurowym o dużej kubaturze, w którym pracuje kilkanaście osób.
Najlepszy klimatyzator
Wybór odpowiedniego klimatyzatora jest uzależniony od kilku czynników, jednak efekt powinien być zawsze taki sam, czyli stosunkowo szybkie schłodzenie powietrza do ulubionej temperatury. Choć klimatyzatory typu split są zazwyczaj droższe, charakteryzują się większą mocą dlatego są lepszym wyborem do dużych pomieszczeń. Modele przenośne cechują się kompaktowymi rozmiarami i są bardziej polecane np. do kawalerek. Decydując się na konkretne urządzenie, warto wcześniej zaplanować montaż, który jest niezwykle istotny do prawidłowej, a co najważniejsze efektywnej pracy obu urządzeń.