Wczoraj, a gdzie niegdzie nieco wcześniej, odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania, akcji czytelniczej, której patronuje para prezydencka. Ponownie przyłączyły się do niej szkoły i placówki kulturalne z naszego regionu.
Zapoczątkowana jeszcze za kadencji Bronisława Komorowskiego akcja ma zachęcać Polaków do odkrywania piękna literatury narodowej poprzez jej wspólne czytanie w miejscach publicznych. W 2012 roku wzięto do rąk „Pana Tadeusza”, a w kolejnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013), Trylogię (2014), „Lalkę” (2015), „Quovadis” (2016), „Wesele” (2017), a przed rokiem „Przedwiośnie”. Tym razem wybór padł na nowele, a że przypadła ósma edycja Narodowego Czytania, to para prezydencka jako patroni akcji zaproponowali „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Kamizelkę” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruna Schulza, „Orkę” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Władysława Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawę” Henryka Rzewuskiego. „
W sobotnie przedpołudnie Makowie Podhalańskim tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała „Narodowe Czytanie” na miejskim rynku. Ustawiono mikrofon, przygotowano nowele, by każdy mógł wybrać tę, której fragment chce przeczytać. Dzień wcześniej Narodowe Czytanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej. Jego uczestnicy nie tylko sięgnęli po literaturę, ale także obejrzeli wybrane sceny adaptacji filmowych czytanych nowel. W szkole przygotowana została wystawka dzieł polskich nowelistów, a przyozdabiały ją plakaty, rysunki, zdjęcia i rekwizyty z epoki przybliżające treści utworów.
W powiecie suskim wspólnie nowele czytano jeszcze Domu Strażaka w Zawoi Przysłop i w Szkole Podstawowej w Naprawie. W powiecie wadowickim „Narodowe Czytanie” odbyło się w Gminnych Bibliotekach Publicznych w Spytkowicach, Brzeźnicy, Mucharzu i Tomicach, Domu Kultury w Kozińcu, Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy, a w Wadowicach w Wadowickiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i I Liceum Ogólnokształcącym. W Kalwarii Zebrzydowskiej nowele czytano w Sali Widowiskowej Centrum Kultury Sportu i Turystyki, a w Lanckoronie w Klubie Senior+. W powiecie oświęcimskim do akcji przyłączono się tylko w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Brzeszczach i Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Osieku.