Cieszyn Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka Wadowice

Perełki motoryzacji na suskim targowisku (wideo)

Fot. Wojciech Ciomborowski

Osoby, które wczoraj wczesnym popołudniem pojawiły się na suskim placu targowym na pewno nie żałowały. Miały okazję obejrzeć z bliska auta, jakich dziś na polskich drogach ze świecą szukać. Okazją do podziwiania perełek motoryzacji był Rajd Polski Historyczny, którego jeden z punktów tzw. przegrupowania załóg zlokalizowano właśnie w stolicy powiatu.

Rajd Polski Historyczny to impreza, której trasa nawiązuje do dawnych etapów najstarszego po Monte Carlo rajdu na świecie – Rajdu Polski. Tyle tylko, że biorące w nim udział załogi nie ścigają. Wygrana przypada bowiem nie najszybszej ekipie, a tej, która pokona trasę z prędkością najbardziej zbliżoną do zadanej przez organizatora. Na krętych małopolskich drogach trzymanie się czasowych limitów nie jest łatwe.

Rajd Polski Historyczny w 2012 roku jako ostatni z czterech najstarszych i najsłynniejszych na świecie (obok rajdów Monte Carlo, Akropolu, Safari) doczekał się swojego historycznego bliźniaka. Od pięciu lat jest eliminacją FIA Trophy for Historic Regularity Rallies oraz rundą Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność. W zawodach mogły uczestniczyć pojazdy wyprodukowane do 1990 roku. W efekcie licznie zebrani fani motoryzacji obejrzeli na suskim rynku duże fiaty, fiaty 500 i szereg innych modeli, z których wiele może z racji posiadania oryginalnych części posiadać żółte tablice rejestracyjne świadczące o tym, że są to egzemplarze zabytkowe. Inne takowych nie posiadały z uwagi na przeróbki, które dodały im niekiedy drapieżnego i rajdowego charakteru, a przy tym w stawce nie zabrakło zagranicznych załóg.

Pozostaje wierzyć, że już w przyszłym roku impreza ponownie zagości w Suchej Beskidzkiej.

Fot. Wojciech Ciomborowski
navigate_before
navigate_next

Autorem foto i wideorelacji jest Wojciech Ciomborowski

Sarni_karta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments