Kilkudziesięciu kandydatów do służby stawiło się ostatnio w dawnych koszarach w Cieszynie. To znak, że 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczyna formowanie batalionu w nadolziańskim grodzie.
Przyszli żołnierze WOT podczas tak zwanego zapoznania dowiadują się, jak wygląda ponad dwutygodniowe szkolenie podstawowe oraz szkolenia rotacyjne. W czasie wizyty w jednostce mogą także zobaczyć obiekty szkoleniowe i zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa”.
Tak zwane zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć swoje oczekiwania z rzeczywistością i poznać warunki pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnej weryfikacji lekarskiej kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w tej formacji służy już blisko 600 osób, a brygada formuje batalion w Cieszynie oraz w województwie opolskim. Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy, kto chce dołączyć do „terytorialsów”, powinien najpierw zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj polskich sił zbrojnych, powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich.
BRAWO CZEKAMY