Wydarzenia Żywiec

Żywiecczyzna: Płomyki pamięci

Fot. Beata Stekla

W ciągu minionego roku Żywiecczyzna pożegnała wielu wybitnych ludzi, którzy jeszcze nie tak dawno byli wśród nas, rozmawiali, śmiali się i tryskali energią do działania. Niestety, odeszli na zawsze, zostawiając w smutku nie tylko rodziny, ale i rzeszę przyjaciół. W dniu Wszystkich Świętych zapalamy im symboliczne płomyki pamięci.

Tomasz „Buli” Iwanow. Smutna wiadomość o jego śmierci przyszła 10 grudnia 2018 roku. Wybitny muzyk, który pochodził z Żabnicy, a w ostatnich latach mieszkał w Bielsku-Białej, był wielokrotnie nagradzany. Niestety, założyciel kapeli Grapa przegrał walkę z ciężką chorobą.

Biskup Tadeusz Pieronek. Chociaż od wielu lat mieszkał w Krakowie, zawsze z dumą podkreślał, że pochodzi z Radziechów. Był profesorem nauk prawnych, biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej (1992-1998), sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski (1993-1998), rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (1998-2004), a także wykładowcą na różnych uczelniach. Od 1990 roku brał udział w rozmowach dyplomatycznych z rządem Polski w sprawie zawarcia konkordatu. Przyczynił się do założenia Katolickiej Agencji Informacyjnej i Fundacji Opoka. Brał też udział w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zmarł 27 grudnia 2018 roku w Krakowie, mając 84 lata.

Tadeusz Kochutek. Wieść o jego śmierci pogrążyła w żałobie całą brać strażacką. Był prezesem OSP w Szarem, wieloletnim członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej i człowiekiem znanym z zaangażowania społecznego. Zmarł 10 stycznia w wieku 61 lat.

Stanisław Płonka. Odszedł w pierwszej dekadzie stycznia w wieku 85 lat. Mieszkał w Ostrem. Był znanym nauczycielem i przewodnikiem górskim oraz aktywnym członkiem Koła Przewodników Górskich PTTK Żywiec.

Ksiądz prałat Stanisław Kuczek. Zmarł w nocy z 7 na 8 lutego w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej. Miał 80 lat. Od 1977 roku pełnił posługę w parafii Matki Bożej Różańcowej w Trzebini. W 1982 roku został jej proboszczem. Zbudował miejscowy kościół oraz był inicjatorem powstania orkiestry dętej w Trzebini. Był też wieloletnim wicedziekanem dekanatu żywieckiego.

Edward Byrtek. Znany ludowy muzyk, dudziarz i członek Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej zmarł końcem lutego w wieku 75 lat. Na koncie miał wiele nagród i wyróżnień, między innymi tak prestiżowych jak Złote Żywieckie Serca otrzymane podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu.

Marian Czarnota. Były wójt gminy Jeleśnia w latach 2010-2017, a także były radny gminy Jeleśnia w latach 2002-2006. Zmarł 7 marca po długiej chorobie, mając 60 lat.

Ksiądz Andrzej Urbański. Pochodzący z Leśnej salwatorianin zmarł 15 marca, w wieku 71 lat. W 1975 roku rozpoczął posługę misyjną w Tanzanii. W latach 1999-2013 pełnił funkcję przełożonego generalnego salwatorianów w Rzymie. W 2014 roku powrócił do Tanzanii. Dwa lata później, ze względów zdrowotnych, zdecydował się na powrót do Polski. Nagła śmierć zabrała go w Tanzanii, podczas wizyty z okazji srebrnego jubileuszu założonej tam przez niego uczelni.

Czesław Konior. Dyrygent, pedagog i nauczyciel muzyki, który przez ponad 30 lat pracował w żywieckiej Państwowej Szkole Muzycznej, zmarł 16 marca w wieku 68 lat. Był zawodowym perkusistą, grał także na akordeonie, gitarze basowej i kontrabasie. Muzykował w żywieckich zespołach folklorystycznych: Beskidy, Sędzioły (późniejsza Ziemia Żywiecka) oraz Pilsko. Prowadził Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzybrodziu Bialskim – gdzie mieszkał – oraz chór Międzybrodzianka.

Ksiądz Piotr Koszyk. Zmarł 12 kwietnia w wieku 56 lat. Pochodził z Jaworzna, a w latach 2013-2015 był proboszczem parafii w Milówce. Ostatnie lata życia spędził na misji w Afryce, w Tanzanii, gdzie zmarł.

Regina Krokosz-Zemła. Była między innymi założycielką i wieloletnim dyrektorem żywieckiego Zespołu Szkół Medycznych oraz prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża w Żywcu. Za zasługi odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła pod koniec czerwca w wieku 81 lat.
Józef Brzuśnian. Były radny miejski w latach 2014-2018 zmarł w wieku 79 lat ostatniego czerwca. Był aktywnym działaczem społecznym i wieloletnim członkiem żywieckiego chóru Akord.

Weronika Grabska-Martyniak. Była nauczycielką geografii, przewodnikiem beskidzkim, poetką. Urodziła się w Międzybrodziu Bialskim. Wydała tomiki: „Ścieżki w kroplach słów”, „Zapiski i rozważania”, „Blask zachodu Słońca”, „Po drodze”, „Śladami myśli”. Odeszła 8 lipca.

Ksiądz Zbigniew Szychowski. Zmarł 29 lipca, mając 91 lat. W przeszłości był wikariuszem w Cięcinie, a od 1974 do 2003 roku proboszczem w parafii Leśna. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Radziechowach.
Tomasz Piech. To była nagła i niespodziewana śmierć. 44-latek zmarł nagle 8 sierpnia. W stopniu aspiranta pracował w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Wanda Miodońska. W przeszłości pracowała w Urzędzie Pocztowo-Telekomunikacyjnym w Żywcu. Przez 40 lat była członkiem, a przez blisko 20 lat prezesem Grupy Literackiej Gronie przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej. Na koncie miała wiele tomików wierszy. Za swoją twórczość otrzymała wiele odznaczeń i dyplomów. Zmarła 28 lipca w wieku 86 lat.
Ksiądz Stanisław Jasek. Były wikariusz w Milówce, a w latach 1974-1977 proboszcz parafii w Rycerce Górnej, zmarł 18 września w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej. Miał 82 lata.

google_news