Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Bielsko-Biała: Pamięci tych, którzy odeszli

Fot. Beata Stekla

Z okazji Wszystkich Świętych tradycyjnie zapalamy symboliczne światełko, dla tych których żegnaliśmy w ciągu minionego roku.

Jesień i początek zimy oszczędziły nam przykrych wiadomości. Pierwszy płomyk zapaliliśmy dopiero na początku 2019 roku, dla Teresy Marekwicy (75 lat), prezes Towarzystwa Miłośników Rudzicy, która odeszła 13 stycznia. Zmarła była też nauczycielką języka polskiego, członkinią Rady Parafialnej i Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzicy oraz inicjatorką Powiatowego Forum Towarzystw i wielu wydarzeń lokalnych.

8 luty był dniem śmierci Lucyny Bardel (64 lata), prezes zarządu Oddziału PTTK Podbeskidzie. Była też nauczycielką i przewodnikiem. Funkcję prezes pełniła do samego końca. Zgasła pokonana przez długą i ciężką chorobę.

Nagła śmierć zabrała Marcina Biskupa (48 lat), piłkarza i trenera, 17 lutego. Grał w BBTS Włókniarz, BKS Stal i czwartoligowej Kalwariance Kalwaria Zebrzydowska. Jako trener pracował w BBTS-ie i BKS-ie, Rekordzie, LKS-ie Czaniec, Drzewiarzu Jasienica i MRKS-ie Czechowice-Dziedzice.

13 marca odeszła znana aktorka Zofia Czerwińska (85 lat). Mało kto pamięta, że swoją karierę zaczynała na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, w sezonie 1957-58. Zagrała wtedy w „Weselu”, „Kocie w butach” oraz „Balu pożegnanych”.

30 marca żegnano pułkownika Leona Sztwiertnię (96 lat), związanego z Bielskiem-Białą żołnierza Wojska Polskiego. Był m.in. dowódcą garnizonu w Bielsku, szefem Powiatowego Sztabu Wojskowego, kierownikiem ds. obronnych w Kuratorium Oświaty i Wychowania w świeżo utworzonym województwie bielskim. Brał też udział w akcji ratunkowej podczas tragicznego pożaru w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach.

13 maja zmarł pochodzący z Czechowic-Dziedzic Stanisław Niemczyk (76 lat), wybitny architekt nazywany „polskim Gaudim”. Zaprojektował m.in. charakterystyczny kościół dla tamtejszej parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Taternik jaskiniowy, założyciel i wieloletni prezes Speleoklubu Bielsko-Biała Grzegorz Klassek (69 lat) odszedł 18 maja. Pokonała go długa i ciężka choroba. Jaskinie były jego pasją także pod kątem naukowych dociekań. Stworzył inwentarz jaskiń beskidzkich, który wszedł do naukowego opracowania „Inwentarz Jaskiń polskich Karpat Fliszowych”. Był honorowym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu.

Życie Jana Kusia (92 lata) dobiegło końca 27 maja. Krótko przed tym zabrzeżanina uhonorowano „Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski” – za niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej. Rodzina Jana Kusia uratowała od Zagłady holenderskiego Żyda, który dzięki temu mógł dożyć starości.

Janusz Więzik (69 lat), znany muzyk i folklorysta ze Szczyrku, zmarł 16 czerwca. Był synem Jana Więzika, animatora kultury i założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Ondraszek”. Sam był wieloletnim kierownikiem „Ondraszka” i założycielem Kapeli Góralskiej „Ondraszki”.

18 czerwca żegnano Stanisława Kołodziejczyka, działacza społecznego z Kobiernic, wieloletniego radnego i przewodniczącego Rady Gminy Porąbka.
2 lipca przyniósł smutną wieść o śmierci Antoniego Kufla (60 lat), zasłużonego dyrektora Aeroklubu Bielsko-Biała. Odznaczony tytułem i odznaką „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” zgasł po długiej i ciężkiej chorobie.

6 dni później zmarła Weronika Grabska-Martyniak (84 lata), urodzona i mieszkająca w Międzybrodziu Bialskim, ale związana także z Bielskiem-Białą nauczycielka geografii, przewodniczka beskidzka i poetka. Wydała tomiki: „Ścieżki w kroplach słów”, „Zapiski i rozważania”, „Blask zachodu Słońca”, „Po drodze”, „Śladami myśli”.

Bielski lekarz, społecznik i sybirak Józef Pysz (89 lat) zmarł 18 lipca. Na Syberię trafił jako 15-latek, po aresztowaniu przez NKWD. Studia medyczne ukończył po powrocie. Jako młody lekarz pochodzący z Kóz tworzył służbę zdrowia na Ziemiach Odzyskanych. Pełnił funkcję lekarza wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Wiele czasu i starań poświęcił dla upamiętnienia losu sybiraków z Podbeskidzia. Pod jego redakcją ukazał się „Almanach Sybiraków Podbeskidzia”.

13 sierpnia Jaworze zamarło. Tego dnia odszedł Zdzisław Bylok (69 lat), były wieloletni wójt tej gminy, a także radny powiatowy i prezes Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina”. Był pierwszym wójtem Jaworza wybranym w wyborach bezpośrednich i powszechnych. Funkcję tę pełnił przez dwanaście lat – od 2002 do 2014 roku. Za zasługi dla gminy odznaczono go medalem „Zasłużony dla rozwoju Jaworza”.

26 sierpnia zabrakło Kazimierza Opyrchała (95 lat), człowieka gór, przewodnika, harcerza oraz wieloletniego wiceprezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej, wiceprezesa Bielskiego Klubu Alpinistycznego oraz członka Zarządu Oddziału PTTK w Bielsku-Białej.

Janusz Bargieł (68 lat), prawnik, wiceprezes Wydawnictwa „Prasa Beskidzka”, dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej” i jeden z filarów podziemnej „Solidarności” rozstał się z życiem 12 września. Za swoją podziemną działalność był internowany, oraz inwigilowany, zatrzymywany i poddawany rewizjom przez SB. Za działalność opozycyjną otrzymał „Krzyż Wolności i Solidarności”. Represje, których doświadczył odbiły się na jego zdrowiu. Pochowano go w Mikuszowicach Krakowskich.

18 września zabrakło księdza prałata Stanisława Jaska (83 lata) emerytowanego proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach. Swoją posługę pełnił tam przez 35 lat. Na emeryturę przeszedł w 2012 roku. Był laureatem Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina oraz posiadaczem tytułu Honorowego Obywatela Gminy Buczkowice.

29 września odszedł młodszy aspirant Antoni Więzik (62 lata), legenda bielskiej drogówki. W policji służył 35 lat – i przez wszystkie te lata był związany z Wydziałem Ruchu Drogowego. Od pięciu lat przebywał na emeryturze. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej.

Śmierć zabrała kozianina Stanisława Wróbla (57 lat) 8 października. Przez wiele lat był organistą w parafii w Kozach Gajach oraz nauczycielem muzyki. Z jego inicjatywy powstał Zespół Pieśni i Tańca „Kozianie”, w którym przez dekadę pracował jako kierownik muzyczny i akompaniator. To również on zainicjował powstanie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, którą prowadził do końca. W 2002 roku uhonorowano go odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Długa i ciężka choroba zabrała Eugeniusza Kulika (75 lat) 13 października. Był świetnym piłkarzem, trenerem i aktualnym wiceprezesem Podokręgu Piłki Nożnej Bielsko-Biała. Jako piłkarz grał na pozycjach pomocnika i napastnika. W wieku 23 lat został zawodnikiem BKS Stal Bielsko-Biała. Grał też w Śląsku Wrocław i Ruchu Chorzów. Z tym ostatnim zdobył tytuł Mistrza Polski.

Ostatnie światełko zapaliliśmy w zeszłym tygodniu dla księdza Kazimierza Malagi (78 lat), pierwszego dyrektora Caritasu diecezji bielsko-żywieckiej i wieloletniego proboszcza parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce. Dwa lata temu uhonorowano go „Złotym Medalem Zasługi” przyznawanym przez Caritas. Zmarł 18 października po ciężkiej chorobie.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Wszystkim nieobecnym WIECZNE ODPOCZYWANIE