Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Bielska Jesień rozstrzygnięta

Środowisko artystów plastyków w napięciu czekało na ten wieczór. W piątek, 8 listopada, w Galerii Bielskiej BWA ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019. Laureatem nagrody Grand Prix został Karol Palczak, mieszkający w Krzywczy koło Przemyśla absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Doceniony został zestaw trzech prac artysty: „Dym”, „Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych” oraz „Ogień”. Przedstawiają one ognisko i stojące w dymie lub ogniu postacie. – Jest to obraz całego społeczeństwa polskiego. Ogień gniewu i miłości jest w nas i nas spala, ale mimo wszystko jesteśmy sobą i tworzymy tę Polskę – mówi Karol Palczak.

II Nagrodę za prace z cyklu „Idolatria” otrzymał Tomasz Kulka z Wolbromia. Jury doceniło jego oryginalne podejście do tradycji malarstwa kościelnego i krytyczne rozwinięcie przedstawień religijnych rytuałów. Laureatem III Nagrody został Paweł Baśnik z Wrocławia za przemyślny i spójny zestaw prac („Erzulie”, „Generał Jabłonowski”, „Grób Bema”) przedstawiających postaci i wyobrażenia historyczne splatające polską historię z kulturami uznawanymi za odległe i egzotyczne.

Jury przyznało także pięć wyróżnień regulaminowych. Otrzymali je Maria Cichoń, Bartosz Czarnecki, Dawid Czycz, Małgorzata Mirga-Tas oraz Marcin Zawicki. Swoje wyróżnienia przyznały również redakcje patronackie Bielskiej Jesieni. Otrzymali je: Michał Chudzicki (od dwóch redakcji), Karolina Balcer, Daria Bidzińska, Jan Możdżyński, artysta tworzący pod pseudonimem Bezimienny oraz Bartosz Czarnecki. Nagrodę Specjalną w postaci zakupu obrazu do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA otrzymał Michał Cygan z Katowic, absolwent bielskiego Zespołu Szkół Plastycznych.

Na wystawie znalazło się 115 obrazów 54 twórców. Wyboru dokonano spośród 1959 obrazów nadesłanych przez 653 artystów. W jury zasiedli krytycy i historycy sztuki: dr Piotr Rypson (przewodniczący), Anda Rottenberg i Agata Smalcerz oraz artyści malarze: Beata Ewa Białecka i prof. Andrzej Tobis. Kuratorem wystawy jest Grażyna Cybulska.

– W twórczości tegorocznej edycji wyraźnie widać wpływ polityki na tematy wielu obrazów, echa spraw publicznych odbieranych wprost lub poprzez mass media. Na drugim biegunie znalazły się nader liczne dzieła surrealistyczne, odsyłające widza do fantasmagorycznych krajobrazów wyobraźni, nasyconych fizjologią, seksualnością, skrajnymi emocjami. Na ciekawą grupę prac składają się również reprezentacje współczesnej rzeczywistości i jej przeciętnych bohaterów – nie tylko w pejzażu wielkomiejskim, ale też na polskiej wsi i prowincji – podkreśla przewodniczący jury Piotr Rypson.

Wystawa potrwa do 29 grudnia, a wstęp na nią jest wolny.

navigate_before
navigate_next

google_news