Wydarzenia Żywiec

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Żywcu

Fot. Paweł Szczotka

Po raz pierwszy w Żywcu zorganizowano Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Wzięło w nim udział około 30 młodych osób, którym towarzyszył burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Około 10.00 grupka młodzieży, głównie z Fundacji Braci Golec, zebrała się na żywieckim Rynku. Jedna z osób trzymała transparent z napisem „Środowisko ponad wszystko”. O celu spotkania i postulatach poinformowała Marta Zondek, jedna z organizatorek.

W ten sposób wspólnie wyraziliśmy nie tylko solidarność z młodzieżą z całej Polski i świata, ale i swoje obawy o przyszłość naszej planety – podkreśliła Marta Zondek.

Po kilkunastu minutach burmistrz Antoni Szlagor zaprosił młodzież do Miejskiego Centrum Ekologicznego na wspólną debatę.

Jestem zaskoczony i zastanawiam się, gdzie jest reszta młodzieży i nauczyciele? Dziwi mnie, że w szkołach nie mówi się o problemie – powiedział burmistrz.

W trakcie debaty, gdzie odbyła się prezentacja dotycząca ochrony środowiska i problemu ze smogiem, burmistrz nie omieszkał poruszyć sprawy ciepłowni/spalarni.

Niektóre z osób żyją w epoce trabanta, a nie mercedesa. Największym kłopotem jest to co zrobić z odpadami. Musimy iść w kierunku instalacji do przeróbki termicznej. W centrum Wiednia jest spalarnia, gdzie zastosowano odpowiednie i nowoczesne technologie. I nikomu to nie przeszkadza. W Polsce mamy trujące spalarnie w niektórych domach, gdzie pali się czym popadnie. W Żywcu rozpętała się szaleńcza walka przed wyborami. Grupa osób, którym nie zależy na zdrowiu mieszkańców stworzyła koalicję przeciwko mojej osobie. Chcieli zrobić ze mnie truciciela. Czy ja wyglądam na truciciela? Wyglądam i jestem człowiekiem poważnym. Cieszę się, że jest grupa młodzieży, której zależy na środowisku. Rozmawiajmy, piszmy różne postulaty. Ten strajk jest bardzo potrzebny – stwierdził burmistrz.

Potem młodzież odpowiadała na pytanie, co trzeba byłoby zrobić dla poprawy stanu środowiska. Najczęściej mówiono o uświadamianiu osób, o potrzebie odpowiednich lekcji w szkole, nie rzucaniu papierosów na ulicę, segregowaniu śmieci, zwiększeniu recyklingu i o tym, aby nie jeść mięsa.

Wydam zarządzenie, aby w szkołach wprowadzono obowiązkowo zajęcia z tematyki ochrony środowiska – zaznaczył burmistrz.

Jego rzecznik prasowy Mariusz Hujdus zapowiedział, że z uwagi na to, że osoby biorące udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym to uczniowie szkół średnich, które podlegają Starostwu Powiatowemu w Żywcu, to miasto poprosi powiat, aby i w tych placówkach odbywały się odpowiednie lekcje.

Na koniec burmistrz zadeklarował, że za każdym razem przy organizacji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego będzie do dyspozycji młodych osób.

Postulaty osób biorących udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
navigate_before
navigate_next

google_news
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Sprowadzić problem klimatyczny do spalarni i zarządzenia burmistrza w sprawie edukacji w szkołach to trochę a nawet bardzo trochę za mało.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

jak taki mądry, to niech zaproponuje coś na szczeblu lokalnym. Czekam na pomysły, żeby było troche mniej za mało.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Pomysł widzę taki aby nie wykorzystywać młodzież dla budowy własnego wizerunku. Jeśli jest spór z kim innym niż młodzieżą – trzeba było zaprosić te osoby na debatę. Co z tego, że będzie spalarnia jak wkoło będą kopciuchy? Co z tego, że będzie spalarnia jak drogi będą nieprzejezdne a na nich kocące z rur wydechowych inne kopciuchy. Stanęła lokalnie sprawa zagrożenia od spalin samochodów? To nie jest sprawa mojej mądrości lecz mocy lub niemocy lokalnych włodarzy.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

zgadzam się z Twoim ostatnim zdaniem “mocy lub niemocy lokalnych włodarzy”. Ale nie rozumiem stwierdzenia “aby nie wykorzystywać młodzież dla budowy własnego wizerunku”. Sugerujesz że Burmistrz wykorzystał fakt tzw “młodzieżowego strajku klimatycznego” dla budowy własnego wizerunku? Na jakiej podstawie tak sądzisz? Na takiej, że był tam obecny? Bywał i bywa obecny na wielu różnych tego typu “manifestacjach” wtedy kiedy zgadza się z ich celem i poglądami ludzi je organizującymi, tak sądzę. Jaką debatę można prowadzić ze stroną sporu która tylko atakuje, a nie przedstawia swoich argumentów. Poza tym jaką masz pewność, że nie chciałby takiej debaty, może zorganizuj taka debatę,… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Trudno jeśli nie rozumiesz. Nie będę równie szeroko udowadniał. Dobrze, że burmistrz był i zaprosił młodzież i tylko tyle. Młodzież nie jest głupia ale nie ma siły oddziaływania innej jak skrzykiwanie się. Starzy, decyzyjni powinni im tylko dziękować za postawę, na którą brakuje często odwagi rodzicom.

sobek
sobek
4 lat temu

Młodzież jest rozsądna : jak leje i jest zimno to lepiej siedzieć w ciepłej szkole. A od nauczycieli to ty się Antek od……………………, jak uczyłeś w Mechaniku to wszyscy twoi uczniowie pamiętają.

LEON
LEON
4 lat temu

Czy w Żywieckim strajku brała udział słynna wagarowiczka Greta Thunberg???

Kewin
Kewin
4 lat temu

Dobrze że tylko trzydziestu !