Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka

Co się dzieje z domowym archiwum? Książnica zaprasza

Fot. Książnica Cieszyńska

Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, poświęcone zostanie tematyce papierowego podłoża. Tym razem nie treść, a materiał dokumentów piśmienniczych, stanie się przedmiotem rozważań.

Każdy dokument powstały od około połowy XIX wieku do 1995 roku może okazać się kwaśny, rozpada się samoczynnie, niezależnie od tego, czy będzie używany, czy nie. Dokumenty, listy notatki, plany zabudowań i plany gruntowe, rysunki, grafiki, albumy i atlasy – wszystkie mogą posiadać destrukcyjny „gen”, jakim jest zakwaszenie. Rewolucja przemysłowa XIX wieku, ogromne zapotrzebowanie na druk we wszelkich formach, a w następstwie wzrost popytu na tani papier doprowadziły do drastycznego obniżenia jego jakości.

Według badań 90% zbiorów z tego okresu jest zagrożonych i w stosunkowo krótkim czasie ulegnie zniszczeniu. Ratunkiem dla nich jest konserwacja masowa: odkwaszenie, przeniesienie na nowy nośnik czyli mikrofilmowanie i digitalizacja oraz laminacja i szpaltowanie. Chociaż dla powstrzymania kwaśnej katastrofy powstają programy międzynarodowe, problem swoją skalą przerasta możliwości nawet najbogatszych krajów. A co ze zbiorami prywatnymi? Jak przysłowiowy „każdy” człowiek może zabezpieczyć swoją własność przed utratą?

O przyczynach i skutkach, metodach zapobiegania i ratowania w skali mikro i makro opowiedzą Łucja Brzeżycka i Anna Fedrizzi-Szostok. Podczas spotkania będzie można skorzystać z opinii konserwatorów i zbadać stan swoich dokumentów, a nawet samodzielnie sprawdzić ich zakwaszenie. Na żywo zaprezentowany zostanie jeden z zabiegów masowej konserwacji, jakim jest laminacja, a niewielkie dokumenty będzie można przy okazji wzmocnić.

Prezentacja odbędzie się 27 grudnia o 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

google_news