Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Co by było gdyby? Pisarzom fantazji nie brakowało…

Fot. Wojciech Ciomborowski

Choć niedawno rozstrzygnięty konkurs literacki „Podbabiogórskie Opowieści” został zorganizowany przez Bibliotekę Suską i suskie Starostwo Powiatowe „dopiero” po raz dziewiętnasty, to był wyjątkowy i w pewien sposób jubileuszowy. Zbiegł się z 70. rocznicą powstania książnicy.

Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu pisali opowiadania, wiersze lub tworzyli komiksy, które miały być między innymi bajką, komedią, kryminałem z akcją rozgrywającą się na terenie powiatu suskiego. Motywem przewodnim tegorocznego  było hasło „Co by było, gdyby”. Pisarze i poeci w różnym wieku mieli zatem duże pole do popisu. Używając dowolnej formy literackiej mieli za zdanie przenieść bohaterów swoich ulubionych książek na teren powiatu suskiego. W ten sposób powstały niesamowite historie o Hobbitach pracujących w babiogórskim parku, Harrym Potterze, który musiał rozwikłać zagadkę Białej Damy z Suskiego Zamku czy Złodziejki Książek, która po wojnie szukała swojego ukochanego w Suchej. Związane z Biblioteką Suską jurorki – Katarzyna Cholewa, Dominika Fiejtek, Ewa Mielczarek pochłonęły 150 nadesłanych prac, z których wiele wciągnęło je bez reszty i ustalenie werdyktu nie było rzeczą prostą.

Wśród dorosłych zwyciężyli Tomasz Skupień (Jordanów) i Wojciech Chmiel (Sucha), a wyróżniono Dorotę Lurkę (Maków).

W gronie uczniów ze szkół średnich wygrał Bartosz Biegun (ZSW w Suchej), drugą nagrodę zdobył Michał Grzechynia (LO w Suchej), a trzecią Jan Sikora (ZSG w Suchej). Wyróżniono Patrycję Gospodarczyk (ZSK w Jordanowie).

W kategorii uczniów z klas VII i VIII szkoły podstawowej triumfowała Magdalena Siwiec (SP nr 1 w Suchej). Drugie miejsce zajęły Martyna Sala (Bieńkówka) i Maja Janoszek (SP nr 2 w Stryszawie), a trzecie  Weronika Janikowska (SP nr 1 w Suchej). Wyróżniono Joannę Kosowską, Patryka Cholewę i Damiana Bałosa (wszyscy SP nr 1 w Suchej).

Wśród uczniów z klas I-VI szkół podstawowych najwyżej oceniono pracę Bartosza Bachula (ZS-P w Zawoi), drugie nagrody zgarnęli Daniel Radwan (ZS-P w Zawoi) i Mateusz Sarna (SP nr 1 w Suchej). Wyróżniono Gabrielę Janik, Lenę Pochopień (obie SP nr 1 w Suchej), Natalię Budzowską (Kuków), Karolinę Kaszę (Sidzina), Macieja Jurka (Maków).

google_news
BCBB
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments