Dzięki pracy kilkorga pasjonatów powstał album prezentujący miejsca kultu maryjnego w powiecie wadowickim.
Blisko stustronicową publikację „Madonny ziemi rodzinnej św. Jana Pawła II” wzbogacają barwne fotografie obrazów i rzeźb Matki Bożej. – Starałem się ukazać nie tylko historię miejscowości, czy piękno sakralne prezentowanych dzieł, ale także ich wymiar duchowy – wyjaśnia Józef Łasak, autor albumu. – Z uwagi na obszerność materiału, opisując miejsca związane z kultem maryjnym ograniczyłem się do powiatu wadowickiego. Trudna do przecenienia była rola osób współpracujących przy tworzeniu książki. Bez zaangażowania wójta Spytkowic Mariusza Krystiana, Pawła Kubaszewskiego czy Alicji Kolasy, książka nigdy by nie powstała – podkreśla autor.
Satysfakcji z ukazania się albumu nie ukrywa wójt Mariusz Krystian. – W mojej ocenie to jedno z najważniejszych wydarzeń wydawniczych w powiecie wadowickim w ciągu ostatnich lat – mówi włodarz Spytkowic. – W zalewie profanacji tego co święte i chrześcijańskie, pokazujemy jak ważna jest pielęgnacja naszych tradycyjnych wartości, tego co nazywamy europejską kulturą i chrześcijańskim dziedzictwem. Cieszę się, że mogłem dołożyć do tego swoją małą cegiełkę – podkreśla samorządowiec.
O ile dzieje miejscowości opisane przez autora są stosunkowo dobrze poznane i udokumentowane w wielu opracowaniach naukowych, to o historii większości prezentowanych obrazów i rzeźb wiadomo niewiele. W kilku przypadkach legenda splata się z faktami ustalonymi przez historyków. Tak jest na przykład z wizerunkiem Matki Bożej Inwałdzkiej, który według opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie do kościoła przynieśli zbójnicy. Zaś według naukowców jest to dzieło pochodzące ze Skandynawii, lecz nie wiadomo jakim sposobem trafiło do inwałdzkiej świątyni. Łasak podkreśla, że wiele z prezentowanych w albumie obrazów i figur jest niezwykle cennych. – O ile można w pewnym przybliżeniu wycenić wartości historyczne i artystyczne obrazu czy rzeźby, to nie sposób mówić o wartości dzieła sztuki otoczonego kultem wiernych. Wiary na pieniądze przeliczyć nie można – podkreśla autor. Najstarszym zabytkiem prezentowanym w albumie jest wykonana przed 1400 rokiem figura Matki Bożej Zebrzydowskiej, zdobiąca kościół pod wezwaniem Michała Archanioła w Zebrzydowicach. Zaś najmłodszym, namalowany w 2012 roku przez znanego podbeskidzkiego artystę Marka Łasaka (zbieżność z nazwiskiem autora albumu przypadkowa – przyp. MKB) obraz zdobiący od 2012 roku kaplicę w Rokowie.
Album „Madonny ziemi rodzinnej św. Jana Pawła II” wydany wspólnym staraniem Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach i Drukarni i Wydawnictwa „Grafikon” prezentuje 38 miejsc kultu religijnego – kaplice, kościoły, bazyliki oraz obrazy i rzeźby otaczane czcią przez wiernych. Publikacji nie można kupić, jest natomiast dostępna w bibliotekach gminnych i Domach Kultury w powiecie wadowickim.