Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jaki wózek widłowy kupić? – czyli wózki widłowe spalinowe bez tajemnic!

Jeśli jako przedsiębiorca właśnie stoisz przed dylematem i zastanawiasz się jaki wózek widłowy kupić, w poniższym tekście postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości, prezentując Ci możliwości popularnych i chętnie wybieranych wózków widłowych spalinowych. Jesteś ciekawy, dlaczego właśnie wózki spalinowe? W czym pojazdy te mogą być lepsze od wózków elektrycznych? Zapraszamy do lektury!

Wybór sprzętu do firmy bywa dość stresujący. Jednak tak wcale nie musi być! Wystarczy, że zapoznasz się dobrze z charakterystyką sprzętu, który planujesz zakupić, poznasz jego przeznaczenie oraz mocne i słabe strony. W tym celu prezentujemy Wam wszystko, co warto wiedzieć o wózkach widłowych spalinowych. Dlaczego akurat ten rodzaj urządzeń?

Wózki widłowe spalinowe czy elektryczne?

Pomimo iż wózki widłowe spalinowe od kilku lat plasują się na drugiej pozycji pod względem najczęściej wybieranych urządzeń, ich wybór bywa zdecydowanie bardziej korzystny niż wybór wózków widłowych elektrycznych. Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy:
1. Wózki widłowe spalinowe mają większą moc i są bardziej wydajne niż ich elektryczne odpowiedniki. Ich udźwig jest większy, dzięki czemu mogą przetransportować większą liczbę ładunków przy jednakowej liczbie wykonanych cykli pracy.
2. Wózki spalinowe w przeciwieństwie do pojazdów z napędem elektrycznym są przystosowane do pracy wielozmianowej. Nie wymagają wielogodzinnego ładowania baterii, a jedynie tankowania (lub wymiany butli LPG), dzięki czemu oszczędza się czas oraz usprawnia wykonywanie czynności z zakresu transportu bliskiego.
3. Koszt eksploatacji wózków spalinowych jest niższy. Ich utrzymanie jest znacznie tańsze niż pracujących w podobnym trybie – pojazdów elektrycznych.
4. Jednak niższy jest nie tylko koszt utrzymania wózków spalinowych, ale również ich cena. Za porównywalny pod względem parametrów oraz rozmiarów wózek widłowy elektryczny trzeba zapłacić nawet o 10-15 tysięcy więcej niż za jego odpowiednik z napędem spalinowym.
5. Wózki widłowe spalinowe doskonale radzą sobie z pracami na zewnątrz, ale nie tylko. Dzięki zamontowanym specjalistycznym filtrom powietrza radzą sobie ze zmniejszeniem ilości emitowanych spalin. Mogą być wykorzystywane także w półzamkniętych oraz dobrze wentylowanych magazynach.
Przed zakupem wózka widłowego spalinowego upewnij się, czy urządzenie, które wybrałeś posiada tego typu filtry i nadaje się do pracy wewnątrz pomieszczeń!
Jak widać, istnieje szereg przesłanek, które sugerują, jaki wózek widłowy kupić i wskazują na to, iż wózki widłowe spalinowe mogą sprawdzać się w pracy lepiej niż urządzenia elektryczne. A to jeszcze nie wszystko!

Gdzie wykorzystuje się wózki widłowe spalinowe?

Decydując się na wybór konkretnego sprzętu, warto znać zarówno jego możliwości, jak i potencjalne zastosowania urządzenia. Jak zaznaczono, wózki widłowe spalinowe są bardzo wydajne oraz dobrze sprawdzają się w transporcie zewnętrznym.
Najczęściej wózki widłowe spalinowe wykorzystuje się w transporcie ciężkich elementów:

  • na budowach oraz składach budowlanych;
  • w hurtowniach przemysłowych;
  • w półotwartych magazynach oraz halach produkcyjnych;
  • pod zadaszonymi wiatami i na otwartym terenie.

Wózki spalinowe z zabudowaną karetką mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w gorszych warunkach atmosferycznych – takich jak wiatr, deszcz czy śnieg. Śliska nawierzchnia przyzakładowego placu? Także i z tym poradzą sobie wózki widłowe spalinowe:

  • poprzez montaż łańcuchów na oponach pneumatycznych;
  • lub specjalistycznych kolców do opon wkręcanych w opony elastyczne.

Przy czym warto pamiętać, iż pojazdy z kolcami mogą wjeżdżać do budynków (np. w trakcie wykonywania czynności związanych z przewożeniem nowych dostaw do magazynów), natomiast łańcuchy śnieżne muszą być każdorazowo demontowane przed wjazdem do pomieszczenia.

Uprawnienia na wózki spalinowe

Jeśli chodzi o uprawnienia zezwalające na pracę na wózkach widłowych, to sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku pojazdów z napędem elektrycznym. Każdy operator zobowiązany jest wystąpić o uprawnienia do Urzędu Dozoru Technicznego, a tym samym zdać egzamin potwierdzający umiejętności z zakresu obsługi pojazdów oraz wiedzy teoretycznej.
Uprawnienia na wózki są terminowe. Co oznacza, iż należy je odnawiać co kilka lat, a dopilnowanie terminu upływu ważności uprawnień na wózki widłowe leży w gestii osoby uprawnionej.

Większa wydajność, większe możliwości

A co jeśli do pracy na zewnątrz potrzebujesz sprzętu, który będzie jeszcze bardziej wydajny niż wózki widłowe spalinowe? Jest na to sposób! Wózki widłowe terenowe! Te solidne pojazdy o napędzie spalinowym są nieco większe niż wózki czołowe. Wynika to ze zwiększonej przeciwwagi, a co za tym idzie – większego udźwigu maksymalnego.
Wózki terenowe mają także większe możliwości jezdne oraz lepszą amortyzację – dzięki czemu z łatwością poruszają się:

  • po nierównym terenie;
  • pagórkach i wzniesieniach;
  • podmokłych i błotnistych podłożach.

Udźwig maksymalny wózków terenowych może wynosić nawet do kilkunastu ton!

Podsumowanie

Wózki widłowe spalinowe to uniwersalne urządzenia, które sprawdzają się podczas różnorodnego typu prac z zakresu transportu bliskiego oraz magazynowego. Ich wydajny silnik umożliwia wykonanie wielu cykli pracy w trybie wielozmianowym. Niska cena wózków widłowych sprawia, że są one chętnie wybierane i często używane przez przedsiębiorstwa produkcyjne i magazyny.
A jeśli interesują Cię najlepsze marki wózków widłowych spalinowych – sprawdź tutaj ich najlepsze modele!

google_news