Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nowoczesna technologia obróbki skrawaniem

Nieustanny rozwój przemysłu stawia przed producentami części coraz wyższe wymagania dotyczące precyzji, dokładności pomiaru oraz jakości produkowanych części.  Wszystko to powoduje ciągłą potrzebę modernizacji stosowanych technologii produkcji. Obecnie obróbka skrawaniem jest jedną z wiodących metod wytwarzania precyzyjnych komponentów.

Jak działa obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest rodzajem produkcji ubytkowej. Proces ten obejmuje usunięcie nadmiaru materiału z produktu w celu uzyskania pożądanego kształtu, wymiarów i jakości powierzchni. Materiał usunięty z produktu przekształca się w wióry. Proces obróbki skrawaniem odbywa się na obrabiarkach przy użyciu narzędzi skrawających. Rodzaj używanych obrabiarek, a także rodzaj używanych narzędzi skrawających mają duży wpływ na jakość i wydajność procesu. Różne rodzaje obróbki skrawaniem to m in: toczenie, frezowanie, wiercenie i szlifowanie. W zależności od dokładności obróbki końcowy produkt powstaje zazwyczaj  w 2 głównych etapach – obróbka zgrubna i obróbka wykańczająca.

Technologie obróbki skrawaniem

W ostatnich latach technologia obróbki skrawaniem dynamicznie się rozwija. Inżynierowie stale szukają innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią zwiększenie  wydajności i poprawę jakości procesów obróbki. Współczesne obrabiarki coraz częściej są wyposażone w funkcje autonomicznej pracy. Takie funkcje jak choćby samodzielna wymiana narzędzi skrawających przez maszynę, są aktualnie standardem w nowoczesnym zakładzie obróbki skrawaniem. Również coraz bardziej rozpowszechnione są takie metody jak paletyzacja czy robotyzacja stosowane w gniazdach produkcyjnych.
Do dwóch podstawowych metod obróbki skrawaniem zaliczyć należy frezowanie oraz toczenie.

Frezowanie – to proces obróbki, w którym przedmiot obrabiany pozostaje nieruchomy natomiast narzędzie skrawające wirując powoduje usuwanie nadmiaru materiału. Frezowanie jest jedną z najbardziej elastycznych metod wytwarzania części. Dzięki tej metodzie możliwe jest wytworzenie niemalże dowolnego kształtu.

Toczenie –  to proces w którym przedmiot obrabiany wiruje natomiast narzędzie skrawające porusza się wzdłuż jego osi usuwając naddatek materiału. Jest to jedna z najstarszych znanych ludzkości metod wytwarzania części. Znana była już w starożytnym Egipcie, gdzie przy pomocy łuku napędzano przedmiot obrabiany i za pomocą twardego narzędzia skrawano materiał.

Najnowocześniejsze technologie obróbki skrawaniem

Przeprowadzenie wyżej wymienionych procesów obróbki skrawaniem wymaga użycia odpowiednich maszyn, wyposażonych w komputerowe systemy sterowania. Współczesne obrabiarki stanowią niezwykle precyzyjne narzędzia produkcji. Producenci obrabiarek prześcigają się  zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w ich produkcji. Dzięki temu możliwe jest osiąganie niedostępnych dotychczas dokładności i precyzji wykonania części. Ponadto zmienia się również sama konstrukcja maszyn. Nowoczesne maszyny mogą łączyć kilka rodzajów obróbki. Dobrym przykładem są tutaj centra tokarsko- frezarskie gdzie za jednym zamocowaniem detalu możemy wykonać na gotowo część wymagającą operacji tokarskich oraz frezarskich.

Technologia obróbki skrawaniem pozwala na otrzymywanie skomplikowanych i nietypowych kształtów produktów, wykonanych z różnych rodzajów materiałów, takich jak metale, drewno lub tworzywa sztuczne. Aby zmienić pierwotną formę elementów, specjaliści stosują metody, które obejmują frezowanie CNC i toczenie CNC często wspomagane technologiami dodatkowymi takimi jak obróbka cieplna, chemiczna lub galwaniczna. Wymienione technologie przyczyniają się do uzyskania wysokiej jakości produktów i znacznej wydajności procesu produkcji.

Do przeprowadzenia skutecznego procesu obróbki skrawaniem nie wystarczy wszechstronny park maszynowy uzbrojony w nowoczesne narzędzia skrawające. Często w tej branży kluczowa jest wiedza techniczna na temat procesu oraz doświadczenie technologów. W firmie Sabner posiadamy wszystkie te elementy, składające się na gwarancję profesjonalizmu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obróbki skrawaniem odwiedź naszą stronę internetową https://sabner.com/pl/.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Polerowanie, docieranie i przede wszystkim zapomniano o gwintowaniu, połączeń gwintowych jest mnóstwo w użyciu. Trzeba wyjaśnić co to jest CNC znane w branży ale niekoniecznie powszechnie.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Przedstawione treści zostały podane w sposób przejrzysty i niezwykle ciekawy.