Zwyczaj podawania wina do głównego posiłku, jakim jest obiad, powoli przenika do polskiej kultury. Nie jest jeszcze co prawda tak popularny, jak we Włoszech czy Francji, gdzie kieliszek tego trunku stanowi nieodłączny element posiłku, lecz coraz chętniej stosowany przy polskich stołach. Niestety wiedza w zakresie rodzajów win jest nieco ograniczona i wiele gospodyń domowych nadal nie wie, które wino powinno podawać się do konkretnego posiłku.
Zamiana obiadu w prawdziwą ucztę
Posiłek spędzony w gronie najbliższych to bezcenne chwile pełne radości i śmiechu. Warto postarać się, aby wspólny czas przy stole obfitował w znakomite wspomnienia. Posiłek będzie można bez wątpienia zaliczyć do udanych, jeśli na stole oprócz samego dania pojawi się także dobre wino.
Przy komponowaniu win z posiłkami należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Jedną z najważniejszych jest zachowanie równowagi. Lekkie dania powinny występować w towarzystwie lekkich win, zaś do tych bardziej aromatycznych smaków można śmiało podawać trunki mocniejsze. Bywa też, że wspólny posiłek zmienia się w prawdziwą rodzinną ucztę, gdzie pojawiają się różne rodzaje win. W takiej sytuacji należy przestrzegać zasady i podawać trunki od najsłabszych do najmocniejszych.
Temperatura podawania win
Istnieje uniwersalna zasada mówiąca o tym, że wina białe wymagają leżenia w lodówce, aby ich temperatura tuż przed podaniem wynosiła między 8 a 12 stopni. Z kolei wina czerwone smakują doskonale, jeśli ich temperatura znajduje się w przedziale pomiędzy 16 a 20 stopni. Warto zapamiętać, że wina, które leżakowały dłużej niż 6 lat, należy otworzyć na kilka godzin przed podaniem ich do stołu. Jeśli zaś chodzi o wina młode, można je otworzyć bezpośrednio przed podaniem na stół.
Wino do posiłku
Na polskim stole zdecydowanie najczęściej lądują potrawy drobiowe. Świetnym kompanem będzie tutaj lekkie wino białe lub czerwone. Należy pamiętać jednak, że przy serwowaniu kurczaka z rożna na stole może pojawić się wyłącznie wino czerwone.
Polacy jako miłośnicy makaronów nie potrafią odmówić dobrze przyrządzonej lasagne czy spaghetti. Jako napój świetnie sprawdzi się lekkie wino wytrawne, lecz jeśli danie składa się z mięsa, makaronu i pomidorów, ich smak dobrze uzupełni wino różowe lub czerwone.
Równie chętnie jak drób, nasi rodacy spożywają dania z ryb. Jako że najczęściej serwowanym daniem jest smażona ryba w panierce, jej smak świetnie zrównoważy schłodzone, białe wino. Wino czerwone podaje się w drodze wyjątku z pikantną zupą rybną.
Podobna zasada występuje przy degustacji serów. Do łagodnej przekąski należy serwować delikatne, białe wino, natomiast przy smakowaniu pikantnych odmian sera można pokusić się o czerwone, wytrawne wino.
Czy spożywanie wina wychodzi na zdrowie? Lekarze są zgodni – kieliszek dobrego wina dziennie zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniom komórek w wyniku stresu oksydacyjnego. Spożywanie wina zmniejsza ryzyko nadciśnienia oraz wysokiego poziomu cholesterolu. Zatem na zdrowie!
Artykuł przygotowany z PickandTaste.pl – profesjonalne degustacje win.
Wino, kobieta i śpiew