Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy rodzaj podeszwy w butach ma znaczenie? Czym różnią się między sobą

Nie od dziś wiadomo, że podeszwa w butach ma ogromne znaczenie podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych. To dzięki nim jesteśmy w stanie zachować równowagę, szybko biec bez obawy o poślizg czy też energicznie zmienić kierunek poruszania się. Jak dobrać buty do dyscypliny sportowej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Podeszwa w butach do piłki nożnej

W zależności od tego, jaki rodzaj nawierzchni wybierzemy do gry w piłkę nożną – musimy dobrać odpowiednią podeszwę. Dla rozgrywek prowadzonych na trawie najczęściej wybierane są buty ze wkręcanymi korkami – zarówno metalowymi, jak i aluminiowymi. Z kolei na sztucznych nawierzchniach bardzo popularne są tak zwane “Turfy”, które posiadają przytwierdzone na stałe gumowe korki. W zamkniętych obiektach sportowych najodpowiedniejsze będą “halówki”, są to buty z kauczukową podeszwą zapewniającą doskonałą przyczepność na powierzchniach gładkich. Oczywiście powyższe rodzaje to jedynie ogólny zarys – wiele z nich różni się między sobą np. Ilością wkręcanych korków albo układem bieżnika w butach halowych.

Buty do uprawiania biegania

W tym obuwiu producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rodzajów podeszwy, dlatego też wybór jest ogromny. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy więc dokładnie przemyśleć gdzie będziemy ich używać – przykładowo buty używane do biegania po asfalcie będą diametralnie różnić się od tych używanych na piaszczystych ścieżkach. Nie bez znaczenia ma również płeć użytkownika – buty do biegania damskie są specjalnie wyprofilowane biorąc pod uwagę anatomię stopy. Ba, nawet waga w tym przypadku ma znaczenie! Wymyślanie tylu rodzajów butów i podeszwy ma jeden cel – zwiększenie komfortu użytkowania i pomoc w osiąganiu coraz lepszych wyników sportowych. Podstawowym kryterium przy wyborze obuwia biegowego jest określenie rodzaju podbicia stopy. Wyróżnia się 3 typy – Pronator, neutral i supinator. Wystarczy szybki test zwany wodnym, aby się tego dowiedzieć. Na czym polega? Weź kartkę do drukarki lub gazetę, zwilż spód stopy i stań na przygotowanej wcześniej papierze. Jeśli widzisz całą odbitą stopę bez wcięcia między palcami a piętą – jesteś pronatorem. Z kolei supinatorzy zobaczą duże wcięcie pomiędzy tylną a przednią częścią stopy.

Buty do chodzenia po górach

Górskie szlaki wymagają często specjalnego przygotowania zarówno fizycznego, jak i sprzętowego – podstawą są tutaj odpowiednie buty. Jeśli nie chcesz, aby stopy były całe obolałe po całodniowym chodzeniu – zrezygnuj z płaskiej podeszwy w obuwiu. Najpopularniejsze buty na górskich szlakach, są te wykonane z podeszwą “Vibram”. Zapewnia ona doskonałą przyczepność nawet na śliskich i mokrych kamieniach, które są na każdym kroku w wysokich partiach gór. Ten rodzaj podeszwy docenili również biegacze, żeglarze, a nawet golfiści.

Wybór odpowiedniego obuwia i rodzaju podeszwy jest kluczowy, jeśli myślisz o wykorzystaniu w 100% swojego potencjału sportowego. Dlatego też określ, dokładnie w jakich warunkach będziesz ich używać i na tej podstawie znajdź idealnie dopasowane obuwie, które sprawi, że uprawianie sportu będzie jeszcze przyjemniejsze.

google_news