Zaczynając przygodę z akwarystyką, możemy zadać sobie pytanie, jaki zbiornik będzie najbardziej odpowiedni dla nas? Jest to naturalna kolej rzeczy – chcąc zakupić akwarium, warto wiedzieć, co ma znaczenie, co się sprawdza i dlaczego. Wielkość akwarium jest tutaj jedną z podstawowych kwestii. Będzie ona wpływać na całe funkcjonowanie zbiornika oraz na jego konserwację. Dlatego odpowiadamy na pytanie, jak wybrać odpowiednie akwarium?
Pierwsza kwestia – co będziemy hodować?
Wielkość akwarium naturalnie należy dopasować do gatunków zwierząt czy roślin, które zamierzamy hodować. Zatem, w pierwszej kolejności należy zebrać informacje na temat warunków, które musimy zapewnić do życia gatunkom rybek, które wybraliśmy do naszego zbiornika. Im więcej rybek planujemy posiadać, tym większe akwarium będzie konieczne. Na początku warto skorzystać z kalkulatorów podłoża takich jak: https://www.akwarystyczny24.pl/strony/kalkulator-podloza.
Ile mamy miejsca?
To również bardzo istotne. Oczywiście, jeżeli podchodzimy do tego hobby na poważnie, warto raczej postawić na wybór większych zbiorników, gdyż dają one duże możliwości aranżacyjne i umożliwiają hodowlę większej ilości zwierząt czy roślin, a także są bardziej opłacalne – nie musimy szybko wymieniać takiego zbiornika na większy. Ile posiadamy miejsca i gdzie możemy ustawić nasz zbiornik w domu, będzie determinowało jego wielkość.
Jaka pojemność będzie dobra na początek?
Na samym początku kusić może zakup małego zbiornika, gdyż wydaje się, że jest on łatwiejszy w utrzymaniu. I choć może jest to prawdą, szybko przekonamy się, że najmniejsze akwaria nie dają tyle frajdy z rozwijania tej fascynującej pasji, jaką jest akwarystyka. Najmniejsze zbiorniki nie są także dobrym środowiskiem dla funkcjonowania rybek, które potrzebują odpowiedniej przestrzeni do pływania i budowania kryjówek. Najbardziej optymalnymi na samym początku są akwaria o pojemności od 54 l do 112 l. Można w nich hodować pospolite gatunki ryb i roślin. Mniejsze zbiorniki, o pojemności do 52,5 l nadają się na nanozbiorniki, w których hodować możemy krewetki karłowate, małe gatunki ryb i roślin. Akwaria o objętości większej, niż 112 l, są już gratką dla nieco bardziej doświadczonych akwarystów, którzy doskonale wiedzą, z czym wiąże się konserwacja takiego zbiornika.
Dlaczego nie hoduje się rybek w kulach?
Popularne niegdyś kule, teraz szeroko krytykowane są przez środowiska akwarystyczne. Nie bez powodu. Kula to nieodpowiednie środowisko do hodowli rybek, gdyż nie jest w stanie zapewnić im potrzebnej przestrzeni życiowej. Kula uboga jest w tlen i nie można w niej utrzymać potrzebnej równowagi biochemicznej, by stanowiła ona zdrowe miejsce dla życia rybek akwariowych. Zwierzęta męczą się w takim zbiorniku i nie przeżywają przeważnie więcej, niż kilka miesięcy. Będąc odpowiedzialnym akwarystą, wybieraj zbiorniki prostokątne.
Wymiary
Dla wygody i funkcjonalności, warto wybierać zbiorniki, których wymiary długości i wysokości są sobie podobne. Dzięki temu, pielęgnacja zbiornika będzie łatwa. Ułatwi to także poruszanie się rybek, które raczej pływają poziomo, więc w wąskim i wysokim zbiorniku nie będą czuły się komfortowo.