Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

CIT – co trzeba zrobić, by go zapłacić?

Podatki należą do tych spraw na Ziemi, których raczej nie da się uniknąć. Warto postępować tak, aby być z nimi na bieżąco. Uchroni to nas przed nieprzyjemnymi niespodziankami, a także przed odpowiedzialnością karno-skarbową. Podatki odprowadzają zarówno duzi, czy mali  przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Opodatkowany jest np. wynajem, czy też dochody kapitałowe. Jedną z popularniejszych danin, z którą możemy się spotkać, jest CIT.

1. Podatek dochodowy od osób prawnych

2. Pieniądze i szczegóły – bądźmy uważni

3. Terminowość – ważna rzecz

Podatek dochodowy od osób prawnych

CIT (skrót od angielskiego: Corporate Income Tax) to nic innego, jak podatek dochodowy pobierany przez państwo od osób prawnych. Do jego płacenia zobowiązane są spółki kapitałowe, akcyjne i inne podmioty. Należy się z niego rozliczyć do końca marca, w przeciągu trzech miesięcy od zamknięcia danego roku podatkowego. Podatek ów jest w prostej linii odpowiednikiem podatku PIT, który odprowadzają rokrocznie osoby fizyczne. Ci z nas, którzy muszą odprowadzić podatek CIT, powinni wiedzieć, z czym to się wiąże. Najszybciej można poszerzyć swoją wiedzę w oparciu o Internet, choćby korzystając z profesjonalnych blogów, np. tu: https://grupaeurocash.pl/blog/jak-obliczyc-podatek-od-dochodu-spolek-czym-jest-cit. Dzięki takim podręcznym możliwościom będziemy sobie w stanie przyswoić najważniejsze informacje z zakresu prawa podatkowego, które nas dotyczy. Pozwoli nam no ta prawidłowe i odpowiednie rozliczenie podatków w niedalekiej przyszłości.

Pieniądze i szczegóły – bądźmy uważni

Oczywiście, w większości przypadków, rozliczeń takich dokonają za nas wyspecjalizowane biura podatkowe, ale część z nas chce mieć kontrolę nad finansami i w tym punkcie. Podatek dla przedsiębiorcy, czyli CIT, funkcjonuje od 1989 roku, ale ustawa która go wprowadziła pojawia się po kilku latach – w 1992 roku. Obecnie podatek ten ma dwie stawki: dziewięć i dziewiętnaście procent. Niższy pułap jest dostępny dla tych podmiotów, których obrót roczny nie przekracza dwóch milionów euro, a wyższa stawka dotyczy tych firm, które przekroczyły pułap dwóch milionów euro. Dodatkowo każda firma, bez względu na obrót, płaci przez pierwszy rok preferencyjną, dziewięcioprocentową stawkę daniny. Jest to zachęta, która ma sprzyjać powstawaniu nowych przedsiębiorstw. Od wszystkich zasad są oczywiście wyjątki – warto więc dokładnie się wczytać w przepisy, by nie popełnić błędów. Szczegółów należy szukać w odpowiednich ustawach, a także u profesjonalnych doradców podatkowych. Dzięki takiemu wsparciu unikniemy niepotrzebnych pomyłek.

Terminowość – ważna rzecz

Co do zasady podatek płacimy od dochodu, który jest przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania. By zapłacić taki podatek wypełniamy deklarację CIT-8. Obecnie dokonujemy tego drogą elektroniczną, co jest dużym ułatwieniem dla każdego płatnika. Tak jak w przypadku pozostałych deklaracji termin jej wypełnienia określa ustawa. W roku obecnym deklarację CIT należało złożyć do końca marca 2020 roku. Istotnym jest by przestrzegać tych terminów, gdyż spóźnienie może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami dla podatników. Do deklaracji należy koniecznie dołączyć wszystkie wymagane załączniki i całość zeznania opatrzyć elektronicznym podpisem. Tylko tak wypełniona deklaracja zostanie przyjęta przez system. Deklarację składamy w Urzędzie Skarbowym właściwym dla siedziby naszej firmy. Nasze sprawozdanie powinno być przejrzyste, tak aby urząd nie miał wątpliwości przy jego zatwierdzaniu.

google_news