Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Metropolita krakowski cofnął dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej

Fot. Wikipedia

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosił, że w diecezji krakowskiej przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszy świętej. Metropolita udzielił je tylko osobom starszym i chorym oraz czującym obawę przed zarażeniem się koronawirusem.

W wydanym dekrecie Marek Jędraszewski zaznaczył, że bierze pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną i obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i w zgodzie z nimi odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Jednocześnie, powołując się na Kodeks Prawa Kanonicznego, udzielił dyspensy osobom powyżej 65 roku życia, a także innym mającym objawy infekcji (kaszel, katar, podwyższoną temperaturę) oraz czującym obawę przed zarażeniem. „Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia” – napisał.

Marek Jędraszewski  zwrócił się przy tym do duszpasterzy i wiernych z apelem o stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.)  i wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

google_news
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
4 lat temu

No ale jaki to jest konkretnie przedział wiekowy?

Oset
Oset
4 lat temu

Wczoraj na pogrzebie wszyscy udział biorący we mszy pogrzebowej mieli maski na twarzach idąc do komunikacji każdy te maskę zdejmował , ksiądz dając komunie każdemu dotknol zapewne warg , jest czas zadumy i czas paradoksu

Jan z B
Jan z B
4 lat temu

Bardzo proszę nie gmatwać,jątrzyć ,doszukiwać się w dekrecie dziury w całym, bo jej po prostu nie ma .Sprawa jest prosta jak budowa cepa.Dekret informuje, w przedziale wiekowym kto idzie a kto nie musi uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych.Podejrzewam,że poprzednicy wpisów nie mają problemu gdyż do kościoła na nabożeństwa nie idą.Jeżeli się mijam z prawdą to bardzo przepraszam. Z poważaniem.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Jan z B

Zgoda, przedział wiekowy jest. Ale jeśli odnosisz się do poprzedników wpisów czyli mojego – wytłumacz konkretnie co znaczy zadane moje pytanie. Będę wdzięczna. Nie maiłam w zamiarze jątrzenia a do kościoła chodzę.

Jan z B
Jan z B
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Zniesienie dyspensy od uczestnictwa we mszy świętej znaczy,że nienawiedzenie świątyni w niedzielę i święta oznacza dopuszczenie się grzechu.Dyspensa nie dotyczy osób starszych z infekcją oraz czujących zagrożenie.Osobiście cieszę się, że nasza gwiazda (beskidzkiej24) jest katoliczką. Z poważaniem

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Jan z B

Co wyjaśniłeś Jan z B? Nie taka była moja wątpliwość, rozumiem znaczenie słowa dyspensa. Ale nie rozumiem innych rzeczy a konkretnie co to znaczy, że dyspensa dotyczy osób czujących zagrożenie. Większość odpowiedzialnych osób czuje zagrożenie. Złośliwość z gwiazdą u katolika bez wątpliwości nie jest potrzebna.

Jan z B
Jan z B
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nie jestem etykiem ani myślicielem,w/g mojego mniemania osoby czujące zagrożenie to te ,które nie są pewne sterylności otoczenia lub mają instynkt samozachowawczy, czujące jednak zagrożenie życia.Jednak zachowanie osobiste jest wyższe od dekretów.

poza trybem
poza trybem
4 lat temu

Może coś o mafii lawendowej by dodał ten abp Jędraszewski.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Dyspensa dla osób czujących obawę przed zarażeniem się koronawirusem? – co to za kategoria? Apel o zasłanianie ust i nosa nie w przestrzeniach zamkniętych bo to rola cywilna ale konkretnie w kościele, kaplicy, przy spowiedzi w konfesjonale…