Gmina Strumień przystąpiła do aktualizacji inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Na ten cel pozyskała dotację z Ministerstwa Rozwoju.
W ramach przyznanego dofinansowania trwa inwentaryzacja wyrobów azbestowych na zasadzie spisu z natury. Ostatnia taka inwentaryzacja została przeprowadzona w 2007 roku. Na jej podstawie opracowano wówczas „ Gminny Program Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest” przedstawiający podstawowe informacje dotyczące m.in. właściwości azbestu, oddziaływania na ludzi i środowisko, ilości wyrobów azbestowych zewidencjonowanych na terenie gminy, źródła finansowania programu oraz obliczenia szacunkowych kosztów usuwania wyrobów zawierających azbest z terenów osób fizycznych i osób prawnych.
Dane z aktualizacji wprowadzone zostaną do Bazy Azbestowej www.bazaazbestowa.gov.pl. Ponadto zaktualizowany zostanie „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Strumień do roku 2032”. Dotacja pozyskana na te cele wynosi 9 400,00 zł i jest efektem podpisanego porozumienia z Ministerstwem Rozwoju.
Gmina Strumień od 2008 r. udziela mieszkańcom z własnego budżetu dotacji do realizacji przedsięwzięć związanych z usuwaniem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest. Łącznie w latach 2008-2019 gmina udzieliła dofinansowania do usunięcia azbestu z 91 posesji na kwotę 201 959,74 zł.
Według założeń „Programu usuwania azbestu z terenu województwa śląskiego do roku 2032” , do 2022 roku gmina Strumień powinna usunąć 40% wyrobów zawierających azbest. – Dzięki współpracy mieszkańców oraz pomocy finansowej strumieńskiego samorządu już dziś możemy mówić o osiągniętym wskaźniku, gdyż do końca 2019 r. z terenu gminy usunięto ponad 175 ton wyrobów zawierających azbest osiągając tym samym 43% wszystkich zewidencjonowanych wyrobów azbestowych na nieruchomościach osób fizycznych – podsumowuje burmistrz Strumienia Anna Grygierek
Lub posługiwano się składaniem ankiet bo tak też robiono a taki sposób “inwentaryzacji” jest obarczony wielkim błędem.
Jeśli inwentaryzacja w 2007 r. została wykonana rzetelnie, po co druga inwentaryzacja w tym roku? Wiadomo jest ile corocznie pozbyto się od 2007 r. azbestu i z jakich miejsc. Chyba, że w 2007 r. nie była robiona inwentaryzacja na zasadzie spisu z natury a to jest prawdopodobne bo przy okazji sporządzania Gminnego Programu Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest” do 2032 r. w pośpiechu – nie robiono inwentaryzacji ze spisu z natury lecz przystrzeliwano.