Wraz z początkiem roku szkolnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza uczniów szkół podstawowych do piątej edycji edukacyjnego przedsięwzięcia „Projekt z ZUS”.
Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne? Czym jest ryzyko ubezpieczeniowe? Z jakich świadczeń z ZUS korzystamy w trakcie naszej kariery zawodowej? To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas lekcji z ZUS w szkołach podstawowych. Jej celem jest budowanie postaw odpowiedzialnego społeczeństwa. Młodzież ma szansę dowiedzieć się, jak działają ubezpieczenia społeczne, czym jest solidaryzm społeczny i dlaczego warto się ubezpieczać w czasie aktywności zawodowej oraz już na starcie kariery zawodowej zadbać o swoją emerytalną przyszłość.
– Chcemy, by uczniowie wiedzieli, że podleganie ubezpieczeniom społecznym daje im gwarancję wsparcia finansowego w sytuacjach nagłych zdarzeń losowych, jak chociażby choroba własna czy członka rodziny, długotrwała niezdolność do pracy, wypadek w pracy. Ubezpieczenia społeczne to też możliwość otrzymania comiesięcznej wypłaty w postaci zasiłku macierzyńskiego, gdy zostajemy z nowonarodzonym dzieckiem w domu. To tylko niektóre aspekty zagadnień, których nie ma w programie edukacyjnym w szkołach, a poprzez nasz „Projekt z ZUS” pragniemy zwrócić uwagę młodych ludzi na nie, by w przyszłości mogli podejmować świadome decyzje – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
W projekcie do zrealizowania jest jedna lekcja. Następnie uczniowie wykonują pracę (komiks, film bądź plakat),w której prezentują swoją odpowiedź na pytanie: dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne? Biorą one udział w konkursie, a na zwycięzców etapu centralnego czekają nagrody rzeczowe. Najlepsze prezentowane są też na stronie internetowej ZUS, w zakładce Edukacja. Tam też można obejrzeć nagrodzone i wyróżnione projekty z poprzednich edycji.
ZUS udostępnia szkołom i nauczycielom bezpłatnie pakiety edukacyjne. Można je pobrać również online. Nauczyciele mogą liczyć na pomoc ekspertów ZUS w wyjaśnieniu zawiłych zagadnień. Projekt z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło blisko 30 tys. uczniów szkół podstawowych z całej Polski.