Stowarzyszenia Rotunda i Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Cieszyńskich, podjęły decyzję o odwołaniu tradycyjnej kwesty organizowanej rokrocznie 1 listopada. Tegoroczna byłaby 26. w historii tej charytatywnej akcji.
– Decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa, zarówno osób kwestujących, jak i darczyńców. Nie chcemy nikogo narażać. Mamy nadzieję, że do naszej tradycji powrócimy w przyszłym roku – tłumaczy Marian Dembiniok, inicjator wraz z Ludwikiem Kuboszkiem, zbiórek na ratowanie cieszyńskiej nekropolii.
Pierwsza kwesta odbyła się w 1995 roku. Zebrano wówczas rekordową kwotę ponad 13 500 zł. Z pozyskanych środków wykonano dotychczas: rok 1998 – naprawa i konserwacja Alei Zasłużonych; 2000 – renowacja krzyża erekcyjnego; 2008 – prace remontowe w bramie cmentarnej oraz prolongata grobów dr. Jana Galicza i legionisty Franciszka Szostka; 2009 – renowacja grobu Hilarego Filasiewicza; 2010 – renowacje grobów Wiktora Kargera, Stanisława Łuczkiewucza, Tadeusza Regera, Jerzego Szczurka, Jadwigi Just, Antoniego Własaka. W tym samym 2010 roku, po odnalezieniu w Toruniu, grobu Hieronima Przepilińskiego, poddano go renowacji. 2013 – renowacja grobowca Rudolfa Bukowskiego; 2014 – sfinansowano ułożenie kostki granitowej w Alei Zasłużonych oraz przy sarkofagu Jana Demla; 2018/19 – I i II etap renowacji Panteonu Alei Zasłużonych.
W sumie przez 25 lat zebrano około 175 tys. zł.
Jeśli do zamkniętych urzędów można wrzucać sprawy do załatwienia do skrzynki przed drzwiami no to i można wystawić skrzynkę na pieniądze bez człowieka przy niej. Nie rezygnowałabym z kwesty.