Porady i inspiracje Na czasie

Mała kuchnia – jak sprawić, by była stylowa i funkcjonalna?

Aranżacja małej kuchni to z reguły niemałe wyzwanie. Wszystko z uwagi na ograniczone miejsce – zarówno do pracy, jak i do przechowywania. Na szczęście, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, nawet bardzo mała kuchnia może być urządzona ergonomicznie. Jak zaprojektować niewielką kuchnię, by zapewnić sobie wygodę podczas jej użytkowania i każdego dnia cieszyć oko stylowym wnętrzem?

Jak umeblować wąską kuchnię?

W zależności od kształtu naszego pomieszczenia kuchennego, sprawdzą się różne warianty układu kuchennej zabudowy. Najwięcej miejsca roboczego i do przechowywania w wąskiej kuchni zapewnimy sobie, meblując ją w literę L. Taki kształt zabudowy dodatkowo przywróci pomieszczeniu właściwe proporcje, dzięki czemu kuchnia nie będzie zdawać się aż tak ciasna. Łatwiejsza w aranżacji będzie natomiast prostokątna albo kwadratowa kuchnia. Tutaj lepszym wyborem będzie zabudowa w kształcie litery U. Dzięki takiemu układowi mebli kuchennych zyskamy dodatkowe szafki, a co za tym idzie przestrzeń do pracy i przechowywania. O czym jeszcze musimy pamiętać, planując małą kuchnię? Ważny jest nie tylko układ zabudowy, ale także jej wymiary. Wysoka zabudowa z jednej strony pozwoli nam lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, z drugiej w niewielkim pomieszczeniu może wydać się zbyt przytłaczająca. Dlatego też – w niewielkich kuchniach – tak ważny jest odpowiedni dobór kolorów.

Jaki kolor do małej kuchni?

Podstawowa zasada mówi nam o tym, że jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje nam się większe, z kolei ciemne – optycznie je pomniejszają. Jaki kolor szafek będzie więc najlepszy do małej kuchni? Projekty kuchni o niewielkim metrażu bardzo często zakładają zabudowę meblową w jasnych odcieniach. Białe szafki i jasny drewniany blat to idealny zestaw do niewielkiej kuchni w stylu skandynawskim. Jeżeli już zahaczyliśmy o styl kuchni, dobrym wyborem będą tu także nowoczesne meble pozbawione uchwytów. Szczególnie dobrze sprawdzą się gładkie fronty na wysoki połysk, które dodatkowo odbijać będą światło, rozjaśniając pomieszczenie. Jednak, jeżeli marzy Ci się kuchnia w styku prowansalskim, nie musisz rezygnować z niej tylko z uwagi na ograniczone miejsce. Co więcej, nawet w ciasnej kuchni niekiedy można pozwolić sobie na mocniejszy akcent kolorystyczny. Wcale nie jesteśmy skazani wyłącznie na białe czy kremowe meble. Oczywiście duże znaczenia ma także to, jakie oświetlenie zastosujemy w naszej kuchni. Jasne światło zapewni nam wygodę podczas gotowania po zmroku, ale też nie pozostanie bez wpływu na ogólny wygląd pomieszczenia.

Jak zagospodarować meble narożne?

W małej kuchni nie tylko liczy się każdy m2, ale na miarę złota jest dosłownie każdy centymetr kwadratowy – tu nic nie może się zmarnować. Stąd też niezwykle istotne jest właściwe zagospodarowanie szafek. Szafki do małej kuchni mogą być wyposażone w różnorodne rozwiązania, dzięki którym możemy maksymalnie wykorzystać miejsce w zabudowie. Szczególne pod tym względem są szafki narożne, w których zastosować możemy:

• obrotowe kosze o różnych kształtach,
• kosze typu cargo – o tradycyjnym kształcie lub tzw. „nerki”,
• specjalnie wyprofilowane szuflady.

Tego typu wyposażenie z całą pewnością pozwolili nam lepiej wykorzystać trudnodostępne miejsce, a do tego podniesie funkcjonalność kuchni.

Mała kuchnia z wyspą – inspiracje

Czy w małej kuchni może zmieścić się wyspa i stół? Może! Jeżeli nasza kuchnia jest otwarta, możemy pokusić się o zaplanowanie w niej wyspy, która jednocześnie będzie pełnić funkcję stołu. Tego typu wyspy z reguły mają dwa poziomy – wyższy do pracy oraz niższy – przy którym jemy posiłki. Druga opcja to ustawienie przy wyspie hokerów, czyli wysokich stołków barowych, dzięki którym nawet przy wyższej wyspie zasiądziemy dokładnie tak, jak przy stole. Mała kuchnia z wyspą i stołem to tak naprawdę kuchnia z jadalnią. Zyskujemy więc w domu czy mieszkaniu kolejne pomieszczenie.

Pomysły na małe kuchnie w blokach

Mała kuchnia w bloku też może być świetnie zaprojektowana. Inaczej jednak sprawy będą mieć się, kiedy nasza kuchnia jest otwarta, a inaczej, gdy jest ona zamknięta. Na marginesie, coraz więcej osób decyduje się na otwarcie kuchni na salon. W takim wypadku niezbędny jest gruntowny remont, jednak korzyści z takiego rozwiązania i nowy wystrój pomieszczenia z pewnością przewyższają niedogodności związane z pracami remontowymi. Taki zabieg będzie szczególnie praktyczny w przypadku kuchni bez okna, gdyż nie tylko zyskamy więcej miejsca i większe możliwości aranżacyjne, ale również będziemy mieć dodatkowy dostęp do światła. Co jednak, kiedy do dyspozycji mamy małą kuchnię z oknem lub nie mamy możliwości wyburzenia ścian? Jak urządzić takie pomieszczenie? W takim wypadku zadbajmy o to, by maksymalnie rozjaśnić kuchnię za pomocą białych, beżowych lub pastelowych frontów, ale i sztucznego oświetlenia.

Zapraszamy do sprawdzenia galerii inspiracji na stronie MaxKuchnie.pl, gdzie zastosowano podobne rozwiązania, jak opisywane w powyższym artykule.

google_news